נתניהו באנטבה - אוגנדה
נתניהו באנטבה - אוגנדהצילום: ארכיון

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מבקר באוגנדה. טרם עלייתו למטוס אמר כי הוא מקווה שהביקור יניב בשורות נוספות וחדשות מהכיוון האפריקאי.

על משמעויות הביקור שוחחנו עם ד"ר יונתן פרימן, איש המחלקה למדעי המדינה באוניברסיטה העברית.

בדבריו מדגיש ד"ר פרימן את חשיבות הביקור בין השאר בשל שלל המנהיגים שעימם ייפגש נתניהו באוגנדה וגם בשל העיתוי, ימים אחרי הצגת תכנית טראמפ והזעם הפלשתיני עליה. "הביקור יכלול גם ביקורים ומפגשים עם מנהיגים אחרים באפריקה. העובדה שזה קורה ימים ספורים אחרי הצגת תכנית המאה כשהפלשתינים טענו שהדבר יגרום לעולם התומך בפלשתינים להשמיע את קולו, זה מוכיח שהדברים אינם כך והעולם רוצה את חיזוק היחסים עם ישראל. מדובר ביבשת שהייתה פרו מוסלמית ופרו ערבית, והעובדה שהביקורים נמשכים מגלה שהעולם הזה יותר עם ישראל ופחות עם הפלשתינים".

"ישראל מזהה בשנים האחרונות שמדינות אפריקאיות שהיו פרו ערביות יותר ויותר רוצות פתרונות לבעיות שלה ופחות עסוקים בסכסוך הפלשתיני. העובדה שנתניהו מגיע בפעם השנייה לאוגנדה ובפעם החמישית שהוא מגיע ליבשת אפריקה, זה מראה שהעולם הזה חושבים יותר ויותר על העולם הפנימי שלהם ופחות על מה נכון לפלשתינים".

ד"ר פרימן מציין בדבריו את האמירות הפנימיות בתוך מדינות אפריקה, כאשר האוכלוסייה מבקשת מההנהגה שם לספק לה את הכלים כדי להגיע למאה ה-21. "יש להרבה מהמדינות הללו הרבה נפט אבל זה לא מתורגם לשיפור אורח חיי האזרחים, אז מבחינת מדינות כמו אוגנדה הם יותר ויותר מודעים לכך שישראל מהווה סופרמרקט של פתרונות בתחומי מים, רפואה, ביטחון ועוד ובתמורה ליכולות הללו נקבל את האצבעות שלהם בפורומים כמו האו"ם בהצבעות שאינן חיוביות מבחינתה של ישראל".

על התקדימים בהם היה משמעותי הקשר עם מדינות אפריקה גם בזירת ההצבעות נגד ישראל באו"ם, מזכיר ד"ר פרימן: "בשנים האחרונות בעצרת האו"ם מנסים להעביר כל הזמן החלטות נגד ישראל, כולל החלטה לגנות את טראמפ על ההכרה בירושלים כבירת ישראל. ראינו שיותר ויותר מדינות אפריקאיות התנגדו נמנעו או לא הגיעו להצבעה, כך שגל ההצבעות נגד ישראל גם אם לא תמיד בעד ישראל הן לאו דווקא מתקיימות. לא סתם המדינות הללו ממשיכות עם הקשרים עם ישראל למרות ההכרזות של הפלשתינית שהיסטורית העולם האפריקאי איתם. זו לא המציאות".

לביקור זה של נתניהו, מוסיף ד"ר פרימן, קיימת גם השפעה על הזירה הפנימית והפוליטית בישראל, שכן לאחר הביקורים בבית הלבן ובקרמלין הוא עובר מיד ליבשת אפריקה. "קמפיין הליכוד במועד א' ב' וג' מנסה להעצים את ההבדל בין נתניהו לגנץ בכך שיש לו את הבמה הבינלאומית ונותנת פירות לישראל, פותחת שווקים. אפשר לחשוב על אפריקה עם יותר ממיליארד אנשים וחמישים מדינות. זה תורם לא רק למעמד הדיפלומטי של נתניהו, אלא גם עוזר לחברות והמשק הישראלי. ואת זה מנסים אנשיו של נתניהו להבליט".