סין
סין צילום: איסטוק

הבהלה למסכות: תושבים מקומיים בהונג קונג תיעדו באחד הימים בשבוע שעבר תור ארוך שהשתרך מחוץ לבית מרקחת גדול.

הממתינים בתור חובשים כולם מסכות פנים להגנה מפני הידבקות בנגיף הקורונה ומבקשים להצטייד במלאי חדש של מסכות עבורם ועבור בני משפחותיהם.

לפי הדיווח שצורף לתיעוד, חלק מהאנשים המתינו בתור שבע שעות ויותר, אבל בסופו של דבר נאלצו לשוב לבתיהם בידיים ריקות, משום שמלאי המסכות אזל עד תומו.

הבהלה למסכות הפנים נרשמת לא רק בהונג קונג, אלא בכל רחבי העולם, כששיא הביקוש נרשם כמובן בסין עצמה ובכל המדינות השכנות.

בשבוע שעבר דווח גם כי בבריטניה אזל מלאי המסכות מבתי המרקחת, לאחר שרבים החליטו להצטייד בהן מבעוד מועד, כדי לחסוך מעצמם את הצורך להמתין בתור שבע שעות, כמו תושבי הונג קונג שהמגפה תפסה אותם בלתי מוכנים בעליל.

חברה המייצרת מסכות בקוריאה הדרומית דיווחה כי בשבוע וחצי האחרונים היא רשמה הזמנות על עשרות מיליוני מסכות חלקן הוזמנו לסין, רבות אחרות לקוריאה הדרומית עצמה, וגם במדינות רבות אחרות נרשם גידול עצום בביקוש, כשבחלק מהמקרים אלו הממשלות עצמן הן שמזמינות את המסכות במטרה להיערך לקראת אפשרות של התפרצות המגפה בשטחן.

בחברה סינית המייצרת מסכות עבר המפעל לעבוד בשלוש משמרות לאורך כל שעות היממה, ולשם כך גויסו מאות עובדים חדשים.

שכרם של העובדים הוכפל פי שלושה, וכך גם הדרישות של המעסיקים שדורשים תפוקה מקסימלית בכל רגע נתון. במפעלים הסיניים לייצור המסכות בוטלה החופשה לרגל תחילת השנה הסינית החדשה, וכל העובדים נדרשו להתייצב יום יום לעבודה, כדי לסייע בהתמודדות עם מצב החירום הלאומי, שמאז כבר הפך למצב חירום עולמי, לפחות לפי הגדרת ארגון הבריאות העולמי.

גם במפעלים אחרים ברחבי העולם, בצ'כיה, בטורקיה ובעוד מדינות, מדווחים על ביקוש גבוה מאוד, ועל לחץ אדיר של המזמינים המבקשים לקבל בהקדם את המסכות שהזמינו.

הביקוש למסכות גבוה במיוחד, בין היתר בשל העובדה שהמסכות מתבלות במהירות, ואחת למספר ימים נדרשת החלפתן בחדשות.

בסין דווח על קנס כבד שהוטל על חנות בבירה בייג'ינג, בהיקף של למעלה מ־ 400 אלף דולרים. זאת, לאחר שבעלי החנות הפקיעו את מחיר המסכות, והכפילו אותו פי שישה ממחירו המקורי.