אל תשקיע לפני שתקרא את זה

'נוסחת המשולש' נועדה לתת לאנשים שמעוניינים להשקיע את האפשרות לקבל החלטה מושכלת. רוצים להשקיע? אל תעשו זאת לפני שתקראו את הכתבה

בשת"פ בסדנו , ט' בשבט תש"פ | עודכן: 09:26

השקעה
השקעה
צילום: ISTOCK

רבים היו רוצים לדעת את הסוד להשקעה מוצלחת בדיוק כפי שכולנו היינו שמחים לדעת את המספרים הזוכים בהגרלת הלוטו, לפני שזו התקיימה...

מודלים רבים נכתבו בניסיון לחזות את עתידן של השקעות רבות, אך עוד לא נמצאה הנוסחה הגואלת שתאפשר לדעת כבר בתחילת הדרך כיצד זו תיראה בסופה.

ליועצי ההשקעות של קבוצת 'בסדנו' הישראלית-אמריקאית ישנה נוסחה מוכחת שנועדה לצמצם סיכונים מחד, ולהגדיל סיכויים מאידך. הנוסחה הזו נקראת "נוסחת המשולש" וכל מי שמשקיע, השקיע וישקיע, חייב להכיר אותה ולפעול לפיה.

היא קלה. היא פשוטה והיא מסייעת מאוד לקבל החלטה שקולה. כל מה שצריך לוודא הוא שהמשולש יציב. היציבות אמנם לא מבטיחה תשואה כזו או אחרת. היא לא מבטיחה הצלחה ולא מנבאת כישלון. היא מאפשרת לך – המשקיע – לפעול ממקום נכון ושקול.

אבל לפני הכל סיפור קצר ומפורסם. לפני כארבע מאות שנה, כאשר רכשו המתיישבים החדשים בניו אמסטרדם את האי מנהטן מידי הילדים האינדיאנים תמורת כמה חרוזי זכוכית וכבשים, איש לא העלה בדעתו את שוויו של אותו אי כעבור מאה, מאתיים ושלוש מאות שנה.

לו היה פיטר מיניואיט ההולנדי שרכש את הקרקע יודע כמה עשרות מיליארדים תהיה שווה, סביר להניח שהוא היה מתמקח פחות ורוכש יותר. וזו בעצם הדילמה המרכזית עמה מתמודדים אנשים שרוצים להשקיע. "זה באמת משתלם?", הם שואלים את יועץ ההשקעות ולא בכדי.

אז כאמור, לשם כך עליהם להשתמש במשולש...

נוסחת המשולש כוללת שלוש צלעות ובחינה אחת. בצלע האחת נמצא המשקיע. בצלע השנייה בית ההשקעות, קרן ההשקעות או כל גורם שמתווך בינו ובין נשוא ההשקעה אותו נמצא בצלע השלישית. הצלע השלישית היא המיזם, הפרויקט, העסק, החברה בהם משקיעים.

לפזר את הכסף?!

כדי לקבל החלטת השקעה על המשולש להיות יציב ככל האפשר. זאת אומרת, המשקיע בדק יודע מה הם הסיכויים והסיכונים ככל שידו משגת. הוא אינו "לחוץ" על הכסף. לא על כסף ההשקעה ולא על כספי התשואה, ואופק ההשקעה מתאים ללוח הזמנים שלו.

כאשר הצלע הזו יציבה ומוחלטת יש לבדוק את הצלע הבאה, דהיינו את חברת ההשקעות. עד כמה היא מנוסה. באילו תחומים היא מתמחה. עד כמה היא אמינה ומקצועית. בתי השקעות, יועצי השקעות בבנקים, מנהלי תיקי השקעה וסוכני ביטוח, מציעים מגוון עצום של מסלולי השקעה. האם הם מבינים את מה שהם מציעים? ככל שחברת ההשקעות שמתווכת בין מיזם ההשקעה והמשקיע מבינה טוב יותר את המיזם, כך גדל הסיכוי שהיא תתאים את ההשקעה לאופי המשקיע וצרכיו.

הצלע השלישית הכי פחות ניתנת לניבוי ובדיקה בעלת תוצאות מוחלטות. המשקיע לא חייב להכיר לעומק את המוצר, הפיתוח, הטכנולוגיה, האסטרטגיה ונתח השוק הפוטנציאלי של מיזם ההשקעה. עליו להפעיל שכל בריא ולבדוק עד כמה שניתן בהתאם לנתונים הקיימים, את אופי המיזם וסיכוייו.

כשמדובר בקרקע, במיוחד הם היא בישראל, מה יותר פשוט מנסיעה למקום. בדיקה בטאבו וכן הלאה. כאשר מדובר בחברת הזנק וברעיון שעדיין נמצא בשלבי הפיתוח, כדאי לדעת קצת על הרעיון, על האנשים שמאחריו ועל סיכויי ההצלחה שלו. כאשר מדובר בעסק קיים, קל יהיה לבקש פרטים על הביצועים נכון לעתה.

והכי חשוב, לא לשים את כל הביצים בסל אחד. העצה הזו רלוונטית לכל מי שרוצה להשקיע כסף לכל מטרה. "פיזור סיכונים" מקטין את הסיכוי להפסיד את כספי ההשקעה. השקיעו במספר מיזמים בתחומים שונים (גם כאשר מדובר באותה קטגוריה). כך, במקרה שהשקעה אחת כשלה, השנייה תוכל לאזן אותה.

רוצים לדעת עוד על נוסחת המשולש ועל הזדמנויות השקעה מתאימות עבורכם? לחצו כאן.