הממלכה האנטישמית - ביקורת ספר

בשילוב מעניין בין עיתונות חוקרת לאסופת סיפורים, מציג טוביה טננבום תמונה מעט מפחידה על האנטישמיות בכל חלקי הממלכה הבריטית

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"א בשבט תש"פ

הממלכה האנטישמית - ביקורת ספר-ערוץ 7
שיח של ציבור מוסת. איך לאלף יהודי
מאת: טוביה טננבום. בהוצאת סלע מאיר

טוביה טננבום הוא מסוג הסופרים שמצד אחד מספרים סיפור בדרך לא שגרתית, ומצד שני אתה לא רוצה להוריד מהיד את הספר שהם כתבו עד שלא תקרא אותו עד הסוף. בספרו הקודם, 'אני ישן בחדרו של היטלר', הוא יצא למסע בעקבות האנטישמיות של ימינו בגרמניה וחזר עם ממצאים מדאיגים, אך לא מפתיעים. שהרי גרמניה, גם אחרי עשרות רבות של שנים מאותם ימים אפלים, נתפסת כמי שהאנטישמיות יכולה למצוא בה כר נוח.

בספר הנוכחי 'איך לאלף יהודי' (הוצאת סלע מאיר) בחר טננבום, אשר משמש גם כעיתונאי חוקר וכאיש תיאטרון, להגיע דווקא לממלכה הבריטית ולהתחקות אחר שורשי האנטישמיות החדשה. בעצם, במקור, הוא בכלל חיפש לדבר עם הבריטים על הברקזיט, אותו מהלך של עזיבת האיחוד האירופי שהושלם באחרונה, אבל להפתעתו שמע שם מכל פינה בשיח הבריטי בעיקר שנאה וביקורת על מדינת ישראל, לצד אנטישמיות קלאסית ושנאה ליהודים.

טננבום ייצר עשרות מפגשים וראיונות משעשעים, מפחידים, תמוהים ומפכחים, כשהוא פורש בפני הקוראים תמונה קשה של ציבור בריטי מוסת, בכל רחבי הממלכה, שאינו יודע מהי ישראל ולא ראה פלשתיני מעולם, אבל מחזיק בדעות מסוכנות על כל נושא ונושא הקשור לסכסוך הישראלי-פלשתיני.

הקורא מתוודע לעובדה שאנטישמיות ואנטי ישראליות אינן רק נחלת צד מסוים באוכלוסייה הבריטית, כפי שלעיתים משתף בתקשורת הישראלית שמצביעה על מפלגת הלייבור כבעייתית. במסעו מספר טננבום כי מדובר בשיח מרכזי ברחוב הבריטי, שבו נתקל בכל עיר ובכל כפר ברחבי הממלכה. הוא גם מגלה שקבוצות של הסולידריות עם הפלשתינים ומובילי ה-BDS לא כוללות בדרך כלל אפילו פלשתיני אחד, אלא בריטים מכל הגילים ומכל המעמדות, שמאוחדים בדבר אחד בלבד: שנאתם לישראל.

הספר לא בא לפתור בעיה, אלא לחשוף אותה ולהעלות אותה לסדר היום הציבורי. הגילוי שמרבית היהודים הבריטים פשוט מסרבים להודות במצב וטוענים שאין אנטישמיות רצינית בעיקר מתוך חשש לעתידם – מטלטל ואף עורר סערה בבריטניה עצמה.

הספרים של טוביה טננבום הם ז'אנר ייחודי בפני עצמו. אי אפשר לקרוא אותם כספר עיון נטו, כי מדובר במעין תחקיר המוצג לנו כרצף סיפורים, שסביר להניח שלא היינו נתקלים בהם בשום מקום אחר. המסעות הדוקומנטריים שלו נקראים כאילו מדובר בתמונות שרצות מול העיניים, והקורא מרגיש שהוא נמצא שם, במקומות הללו, מדבר עם האנשים הללו וחווה את החוויות של המחבר.

בספר הזה לדוגמה הוא תופס תנומה בחדרו של וינסטון צ'רצ'יל, משחק חתול ועכבר עם מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין, מבלה עם מנהיגים יהודים מבריטניה שמתכחשים לאנטישמיות, מדבר עם אנשים ממעדי האצולה הגבוהים ביותר וגם עם שודד בנקים. התמהיל הכל כך לא שגרתי הוא זה שהופך כל ספר של טננבום לרב מכר שמתורגם לשפות רבות.