המטכ"ל תירגל תרחישי לחימה: "כשירות גבוהה של המפקדים והמפקדות"

המטכ"ל כוכבי תירגל בשבוע האחרון תרחיש לחימה במספר זירות והתמודדות עימו.

תגיות: מטכ"ל תרגיל
קובי פינקלר - ערוץ 7 , י' בשבט תש"פ

תרגיל צבאי מטכ"לי נרחב אשר התקיים במהלך השבוע האחרון ודימה תרחיש לחימה במתאר רב-זירתי הגיע היום (רביעי) לסיומו.

התרגיל נועד לשיפור הכשירות בהפעלת האש הרב-זירתית ושיפור הסנכרון והממשקים בין המפקדות והגורמים מפעילי האש בצה"ל.

במסגרת התרגיל, תורגלו מפקדות הגופים השונים בצה״ל בתכנון מטרות במספר זירות ובתרחישים שונים בדגש על שיתופי פעולה, תכנון רב מערכי והפעלה בחירום.

במהלך התרגיל נערך שימוש מבצעי ראשון במערכת התקשובית ״מעגל האש״. המערכת מאפשרת קישוריות רב זרועית ומהווה קפיצת מדרגה בקטלניות וביכולת התקיפה של צה״ל.

התרגיל הוא חלק מתכנית האימונים לשנת 2020 ומהווה אבן דרך משמעותית בשיפור יכולת הפעלת האש בצה״ל והגברת המוכנות לתרחיש רב זירתי. הוא התבצע התבצע בשיתוף פעולה עם אגף המבצעים, פיקוד הצפון, פיקוד הדרום, זרוע היבשה, האוויר והים, אגף המודיעין ואגף התקשוב וההגנה בסייבר.

ראש אגף התקשוב וההגנה בסייבר, אלוף ליאור כרמלי, אמר כי "קפיצת המדרגה המשמעותית שמקדם צה״ל במוכנות הרב-ממדית לתרחישים השונים נשענת במידה רבה על שיפור הקישוריות הרב-זרועית ועל מערכות מידע ודיגיטל מתקדמות. יכולות אלו יאפשרו לצה״ל להיות מדויק וקטלני יותר".

קצין תותחנים ראשי, תת-אלוף אבירם סלע הוסיף, ״לתפוקה המבצעית של מערכת תקיפת המטרות, משקל משמעותי ביכולת ההכרעה של צה״ל, בכל זירות המבצעים והחזיתות. תרחיש הייחוס שתורגל אתגר את יכולות האש באופן עצים והצריך סנכרון מיטבי בין כלל המאמצים המרכיבים אותה. ניתן להצביע על כשירות גבוהה של המפקדות והמפקדים בתחום הפעלת האש, כמו גם על מוכנות ודריכות המערכת המבצעית כולה״.