פארסה מהותית

בשם מושגים מומצאים כמו "סמכות מהותית", מנסים פקידי משפט למנוע מהממשלה ומשר המשפטים לבצע את מה שהחוק מתיר להם באופן מפורש. דעה

זאב לב , י"א בשבט תש"פ

פארסה מהותית-ערוץ 7
גם למינוי הזה התנגד היועמ"ש. עו"ד דן אלדד
צילום: דוברות משרד המשפטים

מושג חדש נולד השבוע במערכת המשפט הישראלית במסגרת הדיון על מינוי ממלא מקום פרקליט המדינה: "סמכות מהותית". המושג, שנהגה על ידי בכיר בפרקליטות לשעבר, מצטרף לאחותו הרוחנית "הדמוקרטיה המהותית" בקרב על הנדסת התודעה של האזרח הישראלי.

תחילתו של הסיפור בחטא, שכן לפי החוק אין צורך למנות ממלא מקום לפרקליט המדינה וניתן למנות פרקליט מדינה קבוע. הסיבה לכך שהממשלה נמנעת מהמינוי הקבוע היא הלחצים שמפעיל היועץ המשפטי לממשלה, בניגוד לחוק, בניסיון למנוע מהממשלה לבצע מינויים קבועים. זו גם הסיבה שכבר יותר משנה אין למדינת ישראל מפכ"ל משטרה ונציב שב"ס.

אם לא די בכך שמדינת ישראל נאלצת להסתפק כבר יותר משנה בממלאי מקום, הגיע כעת עניין מינויו של ממלא מקום פרקליט המדינה, ולימד אותנו שלמעשה לא מדובר בשמירה על מינהל תקין אלא במאבק כוח פוליטי, תוקפני ומכוער בין היועמ"ש ובין הממשלה שאותה הוא אמור לשרת.

חוק שירות המדינה (מינויים) קובע באופן מפורש כי "נתפנתה משרתו של נושא משרה... רשאי השר שעם משרדו נמנית המשרה, בהתייעצות עם נציב השירות, להטיל על עובד מדינה אחר למלא את התפקיד". החוק ברור מאוד: את המינוי הזמני ממנה השר בהתייעצות עם נציב שירות המדינה. בהתאם לחוק, ביקש שר המשפטים אוחנה למנות כממלאת מקום את עו"ד אורלי בן ארי – משנה לפרקליט מחוז ופרקליטה בעלת ותק רב. הניסיון הזה הקים עליו את חמת היועמ"ש, שטען שמדובר במינוי לא ראוי, ואף הגדיל לטעון שעל השר למנות אך ורק את המועמדים שיציע לו היועמ"ש.

נגד מינויה של עו"ד בן ארי הוגשה עתירה לבג"ץ, בגיבוי היועמ"ש, ובג"ץ נתן צו ביניים שמנע את כניסתה לתפקיד. בסופו של דבר, לאחר מסכת הלחצים שעברה, הודיעה בן ארי כי היא מסירה את מועמדותה.

היום, לאחר יותר מחודש וחצי בלי פרקליט מדינה, הודיע שר המשפטים כי בכוונתו למנות את עו"ד דן אלדד, מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות, לממלא מקום פרקליט המדינה. יתרונו של עו"ד אלדד הוא שאין חולק על כך שמדובר במועמד ראוי – מנהל מחלקה בפרקליטות, בעל ותק של שנים רבות ועבר נקי. אלא שגם למינוי הזה, הראוי לכל הדעות, התנגד היועמ"ש.

"ייתכן וישנה מניעות משפטית למינוי עו"ד אלדד", כך נמסר מסביבת היועמ"ש, מכיוון שלא מדובר במועמד שהציע היועץ עצמו. באותה הזדמנות גם נקבע על ידי בכיר בפרקליטות כי לשר "אין את הסמכות המהותית" למינוי ממלא מקום לפרקליט המדינה. לאחר שנים של כניעה של הממשלה בפני שיגיונות היועמ"ש, הגענו היום למצב שבו חוק מפורש, הקובע שהסמכות למינוי היא של השר בלבד, ללא חובת התייעצות אפילו עם היועמ"ש, הופך לחסר רלוונטיות, וה"סמכות המהותית" היא בכלל של היועץ.

חברי הממשלה חייבים לשים סוף לפארסה הזאת. "סמכות מהותית" אינה סמכות, כפי ש"דמוקרטיה מהותית" אינה דמוקרטיה. זו פשוט מכבסת המילים המאפשרת את גניבת השלטון מנבחרי הציבור.

הכותב הוא מנהל המחקר בתנועה למשילות ודמוקרטיה