מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו
מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו צילום: יצחק הררי, פלאש 90

חברת מחקרי דעת הקהל "קנטאר" ערכה סקר בקרב תושבי פולין, ממנו עולה כי מרבית תושבי פולין רואים את מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו כמקום ששימש לרציחתם של פולנים ורק מיעוט רואה בו כמקום שנועד להשמדת היהודים.

הסקר התקיים במסגרת פרוייקט מחקר על זיכרון השואה ואושוויץ-בירקנאו בחברה הפולנית, שמקיימת האוניברסיטה הייגלונית בקרקוב.

49.8 אחוזים מהנשאלים בסקר אמרו כי "מקשרים את אושוויץ בעיקר עם מות הקדושים של האומה הפולנית", כאשר רק 42.6 אחוזים אמרו כי הם "מקשרים את אושוויץ להשמדת היהודים".

פרופסור מארק קוצ'יה, המוביל את הפרוייקט מטעם האוניברסיטה הייגלונית, אמר לעיתון הפולני "גזטה ויבורצ'ה" כי הנתונים השתנו בצורה משמעותית מאשר לפני עשור, אז ראו מרבית הפולנים את אושוויץ-בירקנאו כאתר המקושר להשמדתם של היהודים, אשר היוו 90 אחוזים מהנרצחים במחנה.

"השינוי התרחש בהשפעת הנרטיב הפוליטי שהתחזק בשנים האחרונות, המדגיש כי הפולנים היו קורבנות המלחמה", הוסיף קוצ'יה.

מדובר בנרטיב אותו מנסה מפלגת השלטון "חוק וצדק" להנחיל בחברה הפולנית ובתוכנית הלימודים מאז נכנסה לתפקידה בסוף שנת 2015.

מחקרים אחרים שנערכו בשנים האחרונות הראו כי המגמה אינה מקרית, ורבים מתושבי פולין שינו את דעתם בשנים האחרונות ומאמינים כעת כי סבלם של הפולנים בשואה השתווה לסבל היהודים או אף היה גדול יותר.

מחקר שערך הסוציולוג הפולני אירנאוש קז'מינסקי העלה כי אחוז הפולנים המאמינים כי סבלם של הפולנים במלחמת העולם השנייה היה שווה לסבל היהודים הוא אף גדול יותר, עלה מ-39 אחוזים בשנת 1992, עד 62 אחוזים בשנת 2012.

אחוז הנשאלים שהסכימו כי "היהודים היו אלו שסבלו בעיקר מהנאצים" צנח מ 46 אחוזים עד 32 אחוזים בלבד, בעוד אחוז הנשאלים שטענו כי "הפולנים היו הסובלים העיקריים מהנאצים" עלה מ-6 ל-16 אחוזים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו