נגיף הפאניקה

תנאי הצפיפות בסין והעובדה שמדובר בנגיף חדש ובלתי מוכר הפכו את החשש מהתפשטות הקורונה למשבר בינלאומי.

יוסף ארנפלד , י"א בשבט תש"פ

נגיף הפאניקה-ערוץ 7
האנרכיה בסין מתחילה להשתלט. אזרחים סינים
צילום: רויטרס, Kim Kyung Hoon

רחובות שוממים, אנשים מסתגרים בבתים, עיר שלמה שרק מעטים מסתובבים בה בחוץ. זה לא תיאור של עיר רפאים נידחת אלא של שנחאי שבסין, מאז התפרצות נגיף הקורונה.

"כל המדינה נמצאת בהיסטריה", מתאר הרב שלום גרינברג, שליח חב"ד בשנחאי, את המתרחש בעירם בימים האחרונים. אף שהעיר שנחאי מרוחקת 898 קילומטרים מהעיר ווהאן שבה התפרצה מגיפת הקורונה, מרחק של כתשע שעות נסיעה, ההיסטריה שולטת. "הרחובות ריקים מאדם, אנשים ממעטים לצאת, רק חנויות בודדות נשארו פתוחות כדי שניתן יהיה לקנות מצרכים חיוניים".

בשלב זה לא ידוע לרב גרינברג על שלוחי חב"ד או מקורביהם שנדבקו בנגיף. בינתיים בבית חב"ד מנסים עד כמה שאפשר לשדר עסקים כרגיל, תוך היצמדות להנחיות הברורות שלא לפתוח עסקים, בתי ספר וכל מה שאינו חיוני לקיום. "אנחנו פועלים בהתאם להנחיות", הוא מבקש להדגיש, "כל מי שנאלץ לצאת לרחוב צריך ללבוש מסיכה מיוחדת". התחושה אצלם כרגע היא של אי ודאות. "בוודאי שגם אנחנו הופתענו. מה גם שאין לנו שום קצה חוט לאן הדברים הולכים להתפתח".

11 מיליון תושבים בסגר

הכול החל לפני כחודש וחצי, עם התפרצות של דלקת ריאות בעיר ווהאן, עיר הבירה המאוכלסת ביותר במחוז חוביי שבסין. מספר החולים החריג, שחלקם הגיעו למצב אנוש, העלה חשש מחזרתו של נגיף הסארס שהתפשט בסין לפני 18 שנה. לאחר בדיקת חומצות גרעין בדגימה שבוצעה באחד החולים זוהה נגיף בעל רצף גנטי חדש. בהודעה שמסרו רשויות הבריאות בסין לארגון הבריאות העולמי על התפרצות הנגיף החדש הוא נקרא קורונה 2019-nCoV. כדי להתמודד עם התפרצות הנגיף בנו הסינים בית חולים רב קומות וחדרים לנפגעי הקורונה בעיר וואהן. מדובר במתחם קרוואנים ענקי ומצויד היטב, שנבנה בתוך עשרה ימים בלבד ומשמש כמקום אשפוז לכאלף חולי קורונה. לטענת המשטר בסין, לבית החולים נשלחו לא פחות מ-1,400 אנשי צוות רפואי שיטפלו בחולים שיאושפזו במקום.

מאז ממשיך נגיף הקורונה להשתולל ולגבות קורבנות. מספר החולים הגיע ל-17,500, כאשר יותר מ-360 חולים כבר נפטרו ממנה. במקביל, האנרכיה בסין מתחילה לצוף. כ-60 מיליון סינים נתונים תחת מגבלות, ערים שלמות נותרו ריקות ותושבים סוגרים את השכונות ומונעים את כניסתם אנשים שחשודים כי הגיעו מוואהן. בעיר וואהן, המונה כ-11 מיליון תושבים, ובמחוז חוביי כולו נמשך הסגר המוחלט. בחלק מהמקומות התושבים אינם מורשים לצאת מבתיהם, למעט גיחות קצרות אחת לכמה ימים לצורך הצטיידות במצרכים בסיסיים או במקרי חירום. תנועת רכבות ומטוסים אל העיר וממנה הופסקה.

סרטונים שהתפרסמו בימים האחרונים מתעדים צי ענק של רחפנים משוטטים בשמי וואהן והערים האחרות במחוז חוביי, כשהם מצוידים ברמקולים שבאמצעותם משגרות הרשויות הנחיות לאזרחים המהלכים ברחוב. במקרה של התקהלות מגיעים הרחפנים כדי לפזר אותה באופן מיידי, ובחלק מהמקרים מנחים גם אזרחים בודדים שמהלכים ברחוב למהר ולשוב לבתיהם. בסוף השבוע שעבר הכריז ארגון הבריאות העולמי על מצב חירום בעקבות התפרצות המחלה.

בעקבות התפשטות הקורונה והגעתה למדינות רבות בעולם, אימץ שר הפנים אריה דרעי את המלצת משרד הבריאות ושר הבריאות יעקב ליצמן, והנחה למנוע את כניסתם של אנשים ששהו בסין בשבועיים האחרונים ושאינם אזרחי או תושבי ישראל. עד עתה כ-20 בני אדם פונו לבתי החולים ברחבי הארץ מחשש לקורונה, אך בכל המקרים נשלל בסופו של דבר חשד להידבקות בנגיף. מקרה שעדיין לא פוענח הוא מיום שני האחרון, כאשר ילדה ישראלית בת תשע המתגוררת בסין שבה ארצה ואושפזה בבית החולים שניידר, כשהיא סובלת מחום גבוה ועונה לקריטריונים של נגיף הקורונה. צוות בית החולים נערך לקראתה והתמגן בהתאם, והיא הוכנסה לבידוד עד לבירור תוצאות הדגימות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ערך בתחילת השבוע כינוס חירום בלשכתו שבירושלים, בהשתתפות שרים, מנכ"לי משרדי ממשלה וכל גורמי המטה הרלוונטיים, לדיון בהיערכות הלאומית ובהתמודדות הנדרשת מול הנגיף. כמענה לפניות הציבור הקים משרד הבריאות בישראל אתר אינטרנט ייעודי בנושא הקורונה, ובו הנחיות למי שהיה בסין לאחרונה, גם לשהות קצרה. ההנחיות הן לא לצאת למרחב הציבורי ולא לשהות במקומות ציבוריים, ובכלל זה מוסדות חינוך, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, מקומות בילוי וקניות, בתי חולים ומרפאות, לתקופה של 14 ימים ממועד השהייה האחרונה בסין. במקביל חתם מנכ"ל משרד הבריאות על צו המורה על חובת בידוד.

בשגרירות סין בתל אביב התאכזבו מהגישה הישראלית, ומתחו ביקורת על ההחלטה לסגור את שערי המדינה בפני הבאים מסין. ממלא מקום שגריר סין בישראל, דאי יומינג, אמר בתדרוך לעיתונאים כי "בתקופות אפלות בהיסטוריה לא סגרנו את השערים בפני העם היהודי, ואנו מקווים שישראל לא תסגור את השערים בפני הסינים". בשגרירות הסינית הבהירו לאחר מכן כי לא התכוונו להשוות דבר לשואה: "ברצוננו להבהיר כי לא הייתה כוונה להשוות את הימים האפלים של השואה למצב הנוכחי ולמאמצים שננקטים על ידי ישראל להגן על אזרחיה. אנו מתנצלים אם הדברים הובנו אחרת".

"ההגבלות מוצדקות"

"הקורונה שייכת למשפחה של וירוסים שנפוצים הן בקרב בני אדם והן אצל בעלי חיים", מאבחנת ד"ר נטע סופר-צור, מומחית במדעי החיים ומיקרוביולוגיה וחברה באגודת 'מדעת'. "בדרך כלל הווירוסים הללו גורמים לנו לנזלת ולתחושה רעה. העניין הוא שלפעמים זנים שתוקפים בעלי חיים יכולים לעבור מוטציה ולתקוף בני אדם. כך שמדובר בזן שהמערכת שלנו לא רגילה אליו, והוא עלול להיכנס עמוק יותר למערכת הנשימה ולגרום לנזק בריאות שמוביל למוות. זה קרה כבר פעמיים בעשרים השנה האחרונות ועכשיו זאת הפעם השלישית. זה קורה בעיקר בגלל הקרבה הגדולה של בני אדם לבעלי חיים, וגם בגלל צפיפות גדולה בין בני אדם שעוזרת למוטציה להתפשט במהירות".

ד"ר סופר-צור מחדדת שהנגיף התחיל אצל בעל חיים שנפוץ בסין, ככל הנראה עטלפים. "בגלל שיש בסין אנשים שמגדלים עטלפים, זה כנראה עבר אליהם". לדבריה, רוב האנשים שנפטרו מהמחלה היו בקבוצות סיכון - מבוגרים או בעלי מחלות רקע. "צריך לזכור שסין היא מעצמה בעלת צפיפות אוכלוסין מאוד גבוהה, כך שכמות הנדבקים גדולה בהתאם. אנחנו אפילו לא מודעים לכמות האמיתית שהיא גדולה עוד יותר, אלא שאצלם זה הסתכם בצינון קל. אצל מי שהעניין הסתבך אבחנו שמדובר בנגיף. מתוכם אכן נפטרו כבר כמה מאות בני אדם".

הבהלה מוצדקת?

"כנראה שכן, בגלל שבשלב הזה רב הנסתר על הגלוי. אנחנו לא יודעים עד כמה הזן הזה מידבק. ברגע שהתמונה תתבהר, אני מניחה שגם החרדה קצת תפחת, אלא אם כן נגלה שהוא הרבה יותר מסוכן ממה שחשבו - אבל כרגע זה לא נראה הכיוון. ברגע שמדובר בווירוס חדש, הדבר הכי נכון זה להגביל את התפוצה שלו ולכן ההגבלות מוצדקות כדי למצות את תקופת הדגירה, שלא להעביר אותה הלאה לקבוצות סיכון בישראל. בינתיים אנחנו רואים שהנגיף הזה מידבק, גם מבלי שרואים את הסימפטומים, כך שאנחנו לא תמיד יכולים לזהות את מי שנושא אותו. כרגע אי אפשר לדעת מתי זה ייגמר. בפעמים הקודמות שבהן זה היה אפילו יותר קטלני הנגיפים חלפו מעצמם, והלוואי שזה יהיה המצב גם פה".

מאידך היא מבקשת לשים את הדברים בפרופורציות הנכונות. "אין טעם לחשוש. זה לא מועיל לנו. ארגוני הבריאות עושים את המקסימום שהם יכולים כדי למנוע מהנגיף להמשיך להתפרץ. צריך להיות קשובים להנחיות. פרט לכך, לא להיכנס לפאניקה. פשוט לשמור על הכללים כדי לא להידבק במחלות מידבקות, כמו היגיינה טובה, לשטוף ידיים היטב, להתרחק מאנשים חולים או מצוננים ולעשות את המקסימום שאפשר".

ממשרד הבריאות נמסר: "אנחנו מניחים שהנגיף יגיע לארץ, ומערכת הבריאות ערוכה להתמודדות עמו. אנחנו פועלים על פי המלצות ארגון הבריאות העולמי ותוך שיח עם מדינות מקבילות. הנחיות משרד הבריאות נוגעות לכלל האנשים שהיו בסין ב-14 הימים האחרונים ולא לאנשים ממוצא זה או אחר. אין להיכנס לפאניקה ואסור לתת לפחדים ולדעות הקדומות לנהל את המשבר. גילוי שנאה או ניכור כלפי אנשים ממוצא אסיאתי אינם מקובלים. ארגון הבריאות העולמי ואנחנו מעריכים את המאמצים האדירים שעושה הממשל הסיני כדי להתמודד עם המשבר ועל שיתוף הפעולה שלו עם הארגונים הבינלאומיים. המשרד רואה בציבור שותף מרכזי לפעילויות שלנו למניעת התפרצות המחלה, ורק יחד כולנו נוכל להתמודד עמה".