'כללית' תפסיק לממן תרופה נדירה לילדים

קופ"ח כללית תפסיק לממן טיפול יקר ל-4 ילדים חולים במחלה נדירה. בכיר במשרד הבריאות: "צעד פסול". כללית: "הסכמנו לממן רק זמנית".

ערוץ 7 , י"ד בשבט תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

קופת החולים כללית הודיעה לבית הדין הארצי לעבודה כי תפסיק לממן תרופה יקרה שלא כלולה בסל התרופות. התרופה ניתנת בשנה וחצי האחרונות לארבעה ילדים שחולים במחלה גנטית נדירה וקשה, שגורמת במקרים רבים למוות בגיל צעיר. כך מדווח 'ישראל היום'.

על פי הדיווח אם אכן יופסק המימון, יהיה מדובר בצעד חסר תקדים בתולדות מערכת הבריאות בישראל. התרופה שעלותה כ־1.5 מיליון שקלים בשנה לכל חולה, ניתנת לילדים במסגרת פסק דין זמני שניתן בעבר בהסכמת הקופה, על ידי השופטת לאה גליקסמן בביה"ד הארצי ביוני 2018. מאז מקבלים הילדים את התרופה החיונית במימון הקופה, ובמקביל ממשיכים הדיונים המשפטיים בדרישת ההורים שילדיהם יקבלו את התרופה.

כתב 'ישראל היום' מציין כי ההצהרה של כללית לבית הדין אינה שכיחה, וכבר ספגה ביקורת נוקבת ממשרד הבריאות.

לדברי בכיר במשרד: "הפסקת תרופה שכבר ניתנה לחולה על פי המלצת הרופא שלו ושעוזרת לטפל במחלה זו, אסורה מבחינה חוקית ומוסרית ולקופה אסור להפסיקה בכל מקרה".

בהקשר זה נציין כי משרד הבריאות קבע במקרה של תלונה אחרת מול אותה קופה, כי: "חובתה להמשיך טיפול תרופתי שהוחל במימונו - בין שהוא בסל ובין שלאו. זהו עקרון יסוד וזאת על פי עקרונות הצדק, ההגינות והשוויון של חוק ביטוח בריאות ממלכתי שנובעים ממעמדה של הקופה כגוף ציבורי".