סיכון קטן - עבור חיים גדולים

מנכ"ל 'תורמים חיים' אומר לערוץ 7 כי כל אדם כמעט יכול להציל חיים בתרומת כליה, וחולם על היום שבו רשימת הממתינים להשתלה תתקצר.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"א בשבט תש"פ

סיכון קטן - עבור חיים גדולים-ערוץ 7
חילי טרופר. העלה את הנושא למודעות הציבורית
Photo by Hadas Parush/Flash90

בימים האחרונים גבר העיסוק הציבורי בנושא תרומת איברים, בעקבות תרומת הכליה של חבר הכנסת חילי טרופר לאדם זר שהוא אינו מכיר.

גבי רביבו, מייסד ומנכ"ל ארגון 'תורמים חיים', תרם בעצמו לפני חמש שנים וחצי כליה לאדם שלא הכיר.

בכל רגע נתון יש כ-1,200 אנשים, נשים וילדים במדינת ישראל שממתינים לתרומת כליה. הרבה מאוד אנשים יכולים לתרום, אבל זה לא קורה בפועל.

"בעמותה יש לנו אמירה שמדובר ב'סיכון קטן ובחיים גדולים'. הרעיון הוא הסברה. אני גר בפדואל ואחרי תרמו עוד שישה אנשים ואוטוטו התורם השמיני יתרום. העניין של המודעות הוא קריטי", מסביר רביבו לערוץ 7.

יש לו גם דוגמה לכך. "אני רץ בשביל הכושר הגופני ואני משתדל לעשות זאת באור יום - כי כשאנשים רואים מישהו שעשה את התהליך, מתפקד באופן מלא ועל הדרך הציל מישהו, המודעות אצלם גוברת".

לדעתו כל אדם כמעט, יכול להציל חיים. "כשאנשים ממתינים בדיאליזה הסיכוי שלהם נמצא אצלנו. כל אחד מאיתנו יכול לתת חיים למישהו אחר. החשש קיים אך מי שרוצה לעשות את התהליך, בריא ורוצה לשמוע - אנחנו נלווה אותו, נחשוף אותו לסיכון אל מול הדבר הגדול הזה שעושים. אם נגיע לתדירות של תורמי כליה כמו שיש תרומות דם נצמצם משמעותית את רשימת הממתינים".

באדיבות חדשות 12

לדעת רביבו, מבחינה ציבורית יש יותר פתיחות לשיח על השתלת כליה. "התגובות כיום פחות קיצוניות. כשאני סיפרתי על המעשה שלי לחברים ,ספגתי תגובות מאוד לא נעימות. היום צריך להגדיל את המעגלים וככל שנגיע לציבור שפחות חשוף לזה נצליח במשימתנו".

"אנחנו מתעסקים הרבה בנושא בני המשפחה. המעגל הראשון שאני רוצה שאנשים יתרמו לו - הם בני המשפחה. שאם חס וחלילה מודיעים לאב המשפחה שהכליות שלו לא מתפקדות - בני המשפחה יבקשו להיבדק כי אבא צריך. גם זה לא תמיד פשוט כל כך בעיני אנשים. היה סיפור כזה עם ח"כ אברהם רביץ ז"ל שהילדים שלו רבו ביניהם מי יתרום לו. זה לא תמיד כך ויש הרבה עבודה בתחום".

וכשאדם כבר החליט שהוא בשל לתרומה, גבי רביבו ממליץ לו לקחת את התהליך לאט. "זה עניין שבא מהלב. יש אנשים שעוקבים אחרינו בפייסבוק הרבה זמן ופתאום כשאנחנו מפרסמים מקרה כותבים לי בפרטי שרוצים לעזור. אני תמיד אומר למי שמתעניין שיעשה הכל לאט לאט. צריך לבוא ביישוב הדעת. זה תהליך שדורש חשיבה עמוקה, חיבור עמוק. זו נתינה עוצמתית מאוד, רואים את האנשים שנכנסים לתהליך וכל סיפור הצלחה גורם לאנשים לומר לעצמם כשהם רואים מצוקה - שהם יכולים לעזור. בעיני זה מדהים כל פעם מחדש".