פלפלים צהובים בערבה

מסע אל ארץ הפלפלים הצהובים (ושאר ירקות) ב'בין השיטין' וניגוב חומוס כשר למהדרין בערבה. לצד זאת טיול לארץ אדמת השוקולד.

תגיות: טיול ערבה
קובי פינקלר - ערוץ 7 , י"ד בשבט תש"פ

את מקור ההשראה לטיול הקסום הזה שאבנו מהספר הנצחי 'הנסיך הקטן'. "סוד יופיו של המדבר, שהוא צופן אי שם בחובו מקור מים חיים", נכתב שם ואין כמו תיאור קסום זה על יופיו של המדבר כדי לתאר טיול בערבה התיכונה.

אין זה טיול בדרך לאילת. הוא אפשרי, אבל למה למהר כשיש כזו שלוה, רוגע ושלל אפשרויות באזור הנפלא הזה.

הערבה כולה, הינה חבל ארץ המשתרע לאורך כ-200 ק"מ מים המלח בצפון ועד מפרץ אילת. משני עבריה תוחמים אותה רכסי הרים - במזרח הרי אדום ובמערב הרי הנגב והרי אילת. בהיותה אזור נמוך ביותר, הופך מיקומה לאזור מדברי צחיח וחם מאד בעונת הקיץ (אחד המדבריות החמים בעולם), אך נעים לטיול בתקופה זו של השנה.

נוף בערבה
צילום:קובי פינקלר

שבעת יישובי הערבה התיכונה (6 חקלאיים ומרכז אזורי כפרי השייכים למועצה אזורית ערבה תיכונה), נשענים על אותם מים המצויים בשפע בעומק חולות הערבה. באזור הערבה התיכונה, ישנן כמויות מרשימות של מים מליחים, ברמות מליחות שונות ובעומקים משתנים תחת הקרקע. מושבי האזור מנצלים את המים המליחים הללו באופן מקצועי לשימוש חקלאי וכך הוקמו ישובים בערבה, המהווים את פאר החקלאות הישראלית.

הנכנס בשערי המושבים הוותיקים עין יהב או חצבה, עשוי לטעות ולחשוב שהוא מצוי בתוככי גן טרופי ענק וירוק - שפע הירק מנקר עיניים, על רקע צבעה החום צהבהב של הערבה. הבסיס החקלאי העשיר והאיכותי היווה מצע מצוין לקפיצת דרך מחשבתית, שעשו רבים ממתיישבי האזור לכיוון הערבה.

טיול לאזור מזכה את המטייל בו ברוגע אין סופי, במרחבים הנשקפים לכל עבר, באנשים מסבירי פנים ובשפע אתרי תיירות מרתקים ומעניינים ומעל לכל, כמעט ללא עלות. שפע של חדרי אירוח ברמות שונות, מסעדות טובות, טיולי חמורים וגמלים, שפע של טיולי טבע, מדריכי מדבר מקצועיים שנושמים וחיים את השטח ועוד שפע של חוויות. האזור, שבקיץ צחיח וחם באורח קיצוני מהווה מרחב מושלם לטיולים במהלך החורף.

ערבה תיכונה
צילום:קובי פינקלר

עם שפע ההמלצות החמות, אותם חווינו גם אנו, נצא למסע.

ראשית לעשיה הכי ארץ ישראלית שיש. גידול ירקות בערבה והכל על טהרת הישראליות.

חוות בין השיטין

מעט אחרי הכניסה למושב חצבה תוכלו לטעום חקלאות, בסיור בו ניתן להכיר מקרוב את מגוון הגידולים, לחוות את עבודת החקלאות דרך הידיים ולטעום את הירקות הנקטפים מהשיח ישר אליכם לצלחת.

ירקות בבין השיטין
צילום:קובי פינקלר

עמותת בין השיטין הוקמה בשנת ה-50 להתיישבות בערבה, על ידי בני הדור השני בערבה, כשחזון העמותה דיבר על "להיות ארגון מוביל בתהליך פיתוחה וחיזוקה של ההתיישבות בערבה התיכונה באמצעות פיתוח והפעלת תכניות חינוכיות- ציוניות לצעירים בערבה/

וזה בדיוק מה שהם עושים. החווה פרוסה על שטח של 7 דונם, מיקומה נושק לשדות חקלאי מושב חצבה והיא מתאפיינת בגידולים רבים ומגוונים המגודלים באמצעות הידע והטכנולוגיות הייחודיות לערבה.

ייחודיותה הינה בכך שלראשונה תוכלו בסיור לחוש ולהתנסות בעמל הכפיים ובעבודה החקלאית שעליהם מושתתים החיים בערבה. בסיור תוכלו להיות חקלאים ליום אחד בקטיף, הכנות לשתילה, שתילה, הדלייה, סידור טפטפות, אריזת התוצרת ופעולות רבות נוספות המצריכות ידיים עובדות וחרוצות.

במקום גם סדנאות בישול מדברי, כשהמבקרים קוטפים את התוצרת ממנה תבשלו, ובתוספת יבול הערבה העשיר, ניתן להתאים את סדנת הבישול לאופי הקבוצה ומטרת המפגש.

בימי שישי חקלאי ישנה חוויה משפחתית בערבה עם כרטיס משולב. בכל יום אחר סיורים בתיאום מראש. חוויה אמיתית. פרטים: 052-2181665

חומוס אליהו

רעבים? נוסעים מעט דרומה לאזור התעשיה ספיר שם ממוקם סניף של חומוס אליהו, החומוס היחיד בערבה ועוד בכשרות מהדרין. מושלם.

חומוס בערבה
צילום:קובי פינקלר

החומוס טרי ומאוד טעים, והוא מוגש עם מגוון תוספות לבחירה – פול, פטריות, גרגרים, טחינה, ביצה קשה. כמו כן, אנו מגישים פיתות טריות שנאפות במקום, פלאפל, צ'יפס, סלט קצוץ ושתייה קרה. הכנסת האורחים לבבית וחמה. פתוח : א'-ה' 09:00-16:00 שישי 09:00-15 . 08-6516300

ועכשיו לאדמת השוקולד.

'דרך החווארים'- טיול מעגלי קצר בערבה התיכונה

בעוד ברחבי הארץ ירדו בתקופה האחרונה משקעים רבים, בערבה התיכונה המסלולים שנותרו נוחים ויבשים והם מציעים לקהל הרחב מגוון רחב של טיולים ומסלולים ייחודים. אחת ההמלצות היא 'דרך החווארים' סמוך למושב עידן- טיול משפחתי, קצר ומעגלי, בכל עונות השנה, באור יום או לאור ירח מלא.

אדמת השוקולד
צילום:משק מולצ'ק

איך מגיעים ולאן הולכים?

נוסעים לאורך כביש 90 לכיוון דרום, וכאשר מגיעים לצומת עין חצבה פונים מזרחה לכיוון מושב עידן.

לפני שער הכניסה של המושב פונים ימינה לכיוון דרום, בדרך השלום. לאחר נסיעה של כ-2 ק"מ, פונים מזרחה למאגר חצבה ואחרי 200 מטר מחנים את הרכב ומתחילים בהליכה בוואדי לכיוון צפון, הנחל מתפתל וניתן ליהנות מתצורות חווארים יפות ומגוונות. לאחר כ- 30 דקות הליכה מגיעים לקצה הוואדי, כאשר מבחינים בכביש חקלאי שיורד ממושב עידן לשדות החקלאיים. פונים ימינה לכיוון דרום וממשיכים ללכת לאורך נחל הערבה לכיוון מאגר חצבה ממנו התחלנו.

קצת לפני המאגר, ניתן יהיה לצפות בברכות מיובשות שהשאירו שדה בוץ הדומה לשברי "שוקולדים", ואדמה חרסית מבוקעת. ממאגר חצבה פונים ימינה, מערבה לדרך החווארים, ובחזרה לדרך השלום ולאחר עלייה קלה מגיעים לחניית רכבים.

הדס מוצ'ניק, מדריכת טיולים מספרת לנו שתושבי הערבה התיכונה מכנים את המסלול בתואר 'המסלול המהיר', מכיוון שניתן לצאת אל הטיול הקצר עם אופניים, או בהליכה רגלית ללא צורך בהתארגנות ובמרחק 3 ק"מ ממתחמי האירוח שבמושב עידן.

כל המסלול הוא מעגלי למרחק – 3.5 ק"מ והזמן המשוער הוא כשעה וחצי עד שעתיים.

נקודת התחלה: https://waze.com/ul/hsv3p5hzs1

טיפ

מסלולי הטיולים ברחבי הערבה, אתרי התיירות, הנופש והמסעדות יהיו פתוחים למבקרים מרחבי הארץ במסגרת התערוכה החקלאית הגדולה בישראל, המתקיימת במו"פ (מחקר ופיתוח) ערבה תיכונה וצפונית, בחצבה ב-12-13 בפברואר 2020. בתערוכה יוצגו שלל זנים של ירקות ופירות, פרחים ייחודים וצבעוניים הגדלים בערבה, לצד שכלולים ופתוחים טכנולוגיים חדשים בתחום החקלאות. http://www.aravaopenday.co.il