כך מבודדת סין את חולי הקורונה

בתיעודים המתפרסמים מתוך העיר וואהן נראים אנשי רפואה גוררים חולים בכח רב אל חדרי הבידוד ושוטרים המנהלים מצוד ברחובות העיר

בן שאול , י"ד בשבט תש"פ

צוותים רפואיים סמוך ל"ספינת הקורונה" ביפן
צוותים רפואיים סמוך ל"ספינת הקורונה" ביפן
צילום: רויטרס

וואהן עדיין מושבתת ומסוגרת ובכל זאת מספר המתים והחולים מוסיף לטפס בהתמדה מדי יום, בסין בכלל ובעיקר בעיר וואהן ובמחוז חוביי שבו היא שוכנת.

בימים האחרונים התפרסמו דיווחים על כך שהמשטר בסין נערך להפעיל צוותי אכיפה שיעברו מדלת לדלת ברחבי העיר הענקית, יבדקו את כל הדיירים בכל אחד מהבתים, ומי שיתברר כי הוא סובל מחום גבוה מ־ 38 מעלות או מתסמינים אחרים של המגפה, יילקח לבידוד באופן מיידי, ואפילו בכפיה אם ינסה לסרב.

זאת, לאחר שהתברר כי רבים מהתושבים בעיר סובלים מתסמינים חשודים, ומעדיפים שלא לדווח לרשויות מחשש שיוכנסו לבידוד בכפיה, יחד עם אנשים אחרים, ואז הם עלולים להידבק בגניף, גם אם עדיין לא נדבקו.

בתיעודים המתפרסמים מתוך העיר וואהן, נראים אנשי רפואה גוררים חולים בכח רב אל חדרי הבידוד, וכן שוטרים מנהלים מצוד ברחובה של עיר אחרי אנשים החשודים כלוקים בנגיף בשל סירובם להתאשפז בבידוד.

במקביל התפרסמו תצלומים מתוך חדרי הבידוד, ומתברר שבשונה מהבידוד שהיה עד כה במסגרתו קיבל כל חולה חדר מבודד בבית החולים או במוסד רפואי כלשהו, כעת עברו הסינים לאשפז את החשודים כחולים בנגיף באולמות גדולים, שבהם מרוכזות עשרות מיטות אשפוז בכל אולם.

לפי הדיווחים, הסינים מחלקים את המאושפזים לקבוצות בארבע סיווגים של בידוד: חולים וודאים שזוהו ואומתו כחולי 'קורונה'; חולים שסובלים מחום ומסימפטומים זהים לאלו של הסובלים מהנגיף אך עדיין לא התקבל אימות לכך שגם הם לקו בו; חולים שסובלים רק מחום גבוה ואינם משתעלים או סובלים מסימפטומים אחרים של הנגיף; וכן אנשים שאינם חולים, אבל באו במגע עם חולים שכן לקו במחלה, ויש חשש שהם נושאים את הנגיף בגופם, אלא שהוא עדיין לא התפרץ.

החשש הגדול הוא שבקבוצה כזאת של עשרות מאושפזים, די באחד שבאמת לקה בקורונה כדי להדביק את כל האחרים שסובלים מחום גבוה בגלל שפעת עונתית וכדו'.

בתוך כך דווח בסוף השבוע, כי מספר הנספים עודכן ל־ 725 עליה של כ-90 מתים לעומת מספרם יום קודם לכן. לפי קצב ההתפשטות של המחלה עד כה, נראה כי כשעה אחרי חצות הלילה של מוצאי השבת, יעודכן מספר ההרוגים על לפחות 800.

במקביל מספר החולים כבר הגיע בעדכונים האחרונים לכ־ 35 אלף, ובקצב של התרבות החולים נראה כי המספר המעודכן כבר קרוב ל־ 40 אלף.

עוד דווח במהלך סוף השבוע כי הנגיף גבה את חייו של אזרח אמריקאי אחד, ששהה בוואהן וגם אושפז בה לאחר שלקה בנגיף.