היועמ"ש התנגד, הממשלה אישרה

למרות הודעת היועמ"ש כי קיימת מניעה משפטית להקים את ועדת הבדיקה הממשלתית בנוגע לתפקוד מח"ש החליטה הממשלה על הקמתה.

ערוץ 7 , י"ד בשבט תש"פ

עימות בממשלה
עימות בממשלה
צילום: תומר נאוברג, פלאש 90

הממשלה אישרה בצהריים (ראשון) את הצעתו של שר המשפטים אמיר אוחנה להקמת ועדת בדיקה ממשלתית שתעסוק בתפקוד המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה (מח"ש).

ההחלטה התקבלה למרות חוות הדעת שפרסם בשבוע שעבר היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט אשר קבעה כי קיימת מניעה משפטית למנות את הוועדה במועד הנוכחי ובהרכב המוצע.

על פי הדיווח בחדשות 12, בישיבת הממשלה התפתח ויכוח בין היועמ"ש ובין שר התיירות יריב לוין שקף את עמדתו, "לא נקבל סט כללים אחד לאופוזיציה וסט כללים אחר לממשלה. אתם עושים שימוש לרעה בכללים שלכם. התקדימים שאתם יוצרים, יביאו לנזק אדיר".

בהמשך להצעת היועץ כי בראשות הוועדה יעמוד שופט עליון, אמר לוין, "לדעתך רק שופטי העליון יודעים להבדיל בין טוב לרע ורק הם ממלכתיים ויכולים להכריע בניגודי עניינים, כולם בני אדם בסוף. האם תבטיח שהשופט שימונה לא יהיה מרשימת התפוצה של שי ניצן?"

עוד הוסיף לוין, "הייתי מסכים עם חוות דעתך לגבי הקמת הוועדה אך נזכרתי בדוגמאות שלא מתיישבות עם דבריך: גילינו פתאום שבכנסת אין בעיה להקים ועדות סמוך לבחירות בתהליך שנמצא בליבת הבחירות, ובאופן ששולל מאדם זכות בסיסית שמוקנית לו בדין".

"מסתבר שאין בעיה לקבל החלטות בעניינים משפטיים של שרים ונבחרי ציבור תוך כדי בחירות, כתב אישום בבחירות ואפילו כשראש הממשלה בחו"ל בשליחות מדינית חשובה, באותו יום חייבים לרוץ ולהשלים תהליכים, גם זה בתוך בחירות", הוסיף לוין.