עליית בני הפלשמורה? "רק לאחר גיור"

רבה הראשי של באר שבע פנה במכתב לראש הממשלה נתניהו בו הוא מבקש לאשר את העלאתם של בני הפלשמורה רק לאחר שיעברו הליך גיור כדין

בן שאול , י"ד בשבט תש"פ

עליית בני הפלשמורה? "רק לאחר גיור"-ערוץ 7
הרב יהודה דרעי
צילום: Ari Dudkevitch / FLASH90

על רקע החלטת הממשלה לאשר את העלאתם של 400 בני הפלשמורה, פנה היום (א') רבה הראשי של באר שבע וחבר מועצת הרבנות הראשית הרב יהודה דרעי במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בו הוא מבקש לאשר את העלאתם של בני הפלשמורה רק לאחר שיעברו הליך גיור כדין

"מפרסומים שהובאו לידיעתי עולה, כי כב' מתכוון להביא היום לאישור הממשלה את העלאת בני הפלשמורה לישראל. כמי שמכיר ומוקיר את פועלך המבורך משכבר הימים ומאחל לך עוד שנים רבות של עשיה ברוכה, בטוחני בכוונתיך הטהורות להביא לאיחוד משפחות וכו'".

לטענתו, בני הפלשמורה אינם יהודים על פי ההלכה. "אך דא עקא שיש בצעד זה כדי לפגוע קשות בהסכמה שהתחזקה במיוחד בתקופה האחרונה עם החלטת מועצת הרבנות הראשית לאמץ את פסיקתו של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל אודות יהדותם של בני עדת האתיופים בישראל מקהילת 'ביתא ישראל' שעלו זה מכבר לארצנו הקדושה, שכן ברור שפסיקתו אינה כוללת את בני הפלשמורה. ובפרט שנמסר לי היום מפי רבנים מוסמכים מקרב בני העדה, כי בני הפלשמורה הנותרים כיום מוגדרים במוצהר כמי "שאינם יהודים" עפ"י ההלכה".

"ועל כן אבקשך", כתב הרב דרעי, "מתוך אחריות לכלל בני העדה האתיופית בישראל אשר רובם ככולם מובדלים מבני הפלשמורה עוד בהיותם באתיופיה, לשקול מחדש החלטה זו. או לחילופין לאשר את העלאתם וקליטתם רק של אלו מהם שיעברו תהליך של גיור כדין, בכפוף לתנאי כשירות הגירות הנהוגים בבתי הדין לגיור שע"י הרה"ר לישראל".

את מכתבו חתם: "למותר לציין כי עלייתם לישראל של בני הפלשמורה ללא גיור כדין, תאלץ את מועצת הרבנות לשקול מחדש את החלטתה מיום ד' שבט תש"פ. והחכם עיניו בראשו, ויפה שעה אחת קודם".