מדריד:
פעילי שמאל פלשו למבנה - עכשיו יוקם בו מוזיאון יהודי

המוזיאון עתיד להיפתח בבניין שזכה לכינוי ״חסר השליטה״. בשנת 2017 השתלטו על המבנה חברי תנועת המחאה האנטי-קפיטליסטית Occupy.

כנען ליפשיץ - JTA , י"ד בשבט תש"פ

הבניין בימים שעוד נשלט בידי פעילי שמאל קיצוני
הבניין בימים שעוד נשלט בידי פעילי שמאל קיצוני
צילום: חואן קרלוס לוקאס/NurPhoto via Gett

במדריד ייפתח מוזיאון יהודי במבנה שהוחזר לרשות העיר מידיהם של פעילי שמאל קיצוני שפלשו אליו, כך הודיע ראש העיר ביום חמישי.

המוזיאון עתיד להיפתח תוך שנתיים, בבניין שזכה לכינוי ״חסר השליטה״. בשנת 2017 השתלטו על המבנה חברי תנועת המחאה האנטי-קפיטליסטית Occupy, כך דיווח ה-Libertad Digital.

"זו הבירה היחידה במערב אירופה שאין בה מוזיאון, על אף הקשר העמוק עם אינספור יהודים שהמשיכו לטפח את התרבות הספרדית ואת חיבתם לספרד גם לאחר הגירוש ב-1492", אמר ראש העיר חוסה לואיס מרטינס-אלמיידה מהמפלגה העממית המזוהה עם הימין, בנאום שבו הכריז על ההחלטה.

גם במדריד וגם בליסבון, בירת פורטוגל, אין מוזיאון יהודי אף על פי שבשתי המדינות חיו בעבר קהילות יהודיות גדולות וחשובות. מסע האינקוויזיציה נגד היהודים מחק כמעט לחלוטין את הקהילות היהודיות שחיו בשתי המדינות.

המוזיאון היהודי של ליסבון אמור היה להיפתח בשנת 2017, אך השלמתו מתעכבת בשל התנגדות מצד תושבים וכמה פוליטיקאים מקומיים.

לדברי מרטינס-אלמיידה, את המימון להקמת המוזיאון היהודי במדריד תספק הקרן ההיספנית-יהודית, ארגון ללא מטרות רווח שמקדם את המורשת היהודית בספרד. ראש העיר לא ציין מה תהיה עלות הפרויקט.

בנובמבר האחרון זכתה העירייה בקרב משפטי ארוך סביב כוונתה לגרש מהבניין את חברי תנועת המחאה הפולשים. המוזיאון היהודי יוחכר ללא תשלום למשך חמישים שנה.

על פי הפרסומים ב-Libertad, יש המקווים שהמוזיאון, העתיד להיפתח ברובע הוארטס, יחזק את תביעתה של מדריד להכיר ברובע כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.