תיעוד: אלימות מג"ב במאחז גאולת ציון

שוטרי מג"ב תקפו באלימות מפגינים ב'גאולת ציון' בבנימין, עברו על חוקי השימוש בגז מדמיע, משכו נערות בשיער ראשן והחרימו טלפונים בהם תועדה התנהגותם, כך עולה מסרטונים שתיעדו את העימות שהתרחש ביום ראשון שעבר ב'גאולת ציון' בעת החרמת כלי עבודה שהיו במקום.

מהתיעוד עולה כי מדובר היה בעימות אלים במיוחד מצד השוטרים. שוטרי מג"ב שהיו בשטח עברו שוב ושוב על החוק, בעת שתקפו את המתיישבים שמחו באופן פאסיבי בגז מדמיע שלא לפי ההוראות, פינו אותם באלימות רבה ואף ניסו לשבש את התיעוד לכך.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו המייצג את המתיישבים הגיש תלונה למחלקה לחקירות שוטרים בגין האלימות הקשה שהפעילו השוטרים באירוע. ואכן, מסרטונים המתעדים את שהתרחש עולה כי מפקד כוח מג"ב עצמו לא נשמע להוראות השימוש בגז מדמיע.

ניתן לראות את מפקד מג"ב, בני מועטי, ניגש לנערות היושבות על הקרקע ומתנגדות באופן פאסיבי לשוטרים, מתקרב אליהן ומתיז לפניהן, אחת אחת, מטווח אפס, את הגז המדמיע. בסרטון נראות הנערות נרתעות לאחור ומנסות להסתיר את פניהן מהגז.

בתלונה צויין כי "אם מפקד הכוח כך פעל כי אז ברור לחלוטין כי במהלך כל הפעולה היה נושא השימוש בתרסיס פרוץ לחלוטין". ואכן, שוטרים נוספים השתמשו שלא כחוק בגז המדמיע, בניהם השוטרת בר גגון שהתיזה גז מטווח אפס על פניהן של נערות נוספות, וכן על פניו של מתנגד פאסיבי שהיה על כלי העבודה במקום.

בסרטון נוסף ניתן לראות כיצד אחת המתיישבות, אם לילדים הנושאת תינוק במנשא, מקיאה בתגובה לגז המדמיע שהותז לפניה מטווח אפס. לפי התלונה "הסרטונים מוכיחים כי השימוש הוא פרוץ לחלוטין, מנוגד לנוהל, פוגעני, משפיל ויוצר תחושה כי כנגד מתנחלים לא פועלים לפי הנהלים הכתובים אלא חלים עליהם כללים אחרים, כללי שטח אלימים".

מדובר בעבירות על נוהל סיור לגבי הפעלת גז מדמיע, בו נכתב כי על השוטרים חלה חובת אזהרת החשוד לפי הפעלת הגז, וכי אסור להפעילו כנגד ילדים קטנים או בסביבת אנשים תמימים שעלולים להיפגע, אסור לעשות בו שימוש כנגד אדם שמתנגד באופן פאסיבי למעצר וכי על השוטרים להתיזו לעבר המתנגדים למעצר ממרחק של מטר לפחות. כל הכללים הללו לא קוימו בשטח.

בנוסף, בתלונה נכתב כי האירוע כלל אלימות כללית, הכאה באמצעות הנשק, גרירת נערות משיער ראשן, מניעת מעבר לחובשים שרצו לסייע לפצועים ועוד.

אחת הנערות שהשתתפה במחאה תיארה כיצד ריססו עליה השוטרים גז מדמיע פעמים רבות מטווח אפס, היכו אותה באלימות ובהמשך רוקנו עליה 2 מכלי גז מלאים. הנערה פונתה בסוף האירוע לבית חולים שערי צדק בירושלים, ובשבת האחרונה פונתה שוב לבית חולים. הנערה תיארה את שהתרחש "אני מרוססת כולי, לא יכולה לנשום, לא יכולה לראות. כל השבוע שאחרי הייתי עם קצרי נשימה, בחילות, סחרחורות, השתעלתי כל הזמן. בשבת האחרונה פינו אותי שוב לבית חולים כי לא הצלחתי לנשום בכלל, היתה לי דלקת ריאות כימית בגלל ששאפתי יותר מידי גז לריאות".

כמו כן, באחד הסרטונים ניתן לראות כיצד שוטר חוטף לאחת המתיישבות את מכשיר הטלפון שלה, בו תיעדה את המתרחש. לפי התלונה, "חטיפה זו חמורה שבעתיים נוכח התיעודים של אלימות השוטרים בשטח". עוד נכתב בתלונה כי שני מפגינים הופשטו במהלך האירוע "כאמצעי לדכא התנגדות פאסיבית".

בסוף התלונה ביקש עו"ד יאדו לפתוח בחקירת האירוע "עולה כאן תמונה כללית של פינוי אלים, לא מבוקר ובסופו של דבר נוגע באי חוקיות רבתי. יש אפוא לחקור הן את פרטי האירוע והן את ההתרחשות בכללותה".

עו"ד יאדו הדגיש כי "אנו דורשים לפתוח בחקירה מידית ולהשעות עד למיצוי הבירור את מפקד הכוח והשוטרים שריססו גז לפנים של הנערות והמפגינים. הסרטונים מוכיחים כי הכוח פעל בצורה אכזרית ומכאיבה תוך דריסת הנהלים שנועדו להגן על שלום המפגינים, בריאותם וכבודם העצמי".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "במהלך פעילות אכיפה נתקלו הכוחות באלימות מצד עשרות מתפרעים שחסמו צירים, יידו אבנים ותקפו שוטרים וחיילים. במקום נעצרו ארבעה חשודים שהורחקו מהמקום. למרות שהסרטונים שהוצגו אינם מתארים אפילו חלק קטן מההתרחשות במקום והאלימות שהופנתה כלפי כוחות הביטחון, הרי שמן הראוי כי כל טענה באשר להתנהלות הכוחות תיבדק ביסודיות ע״י הגורמים המוסמכים לכך".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו