שקד: להנגיש את המערה גם בלי הסכמה

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת בראשותו של ח"כ גבי אשכנזי התכנסה הבוקר (שני) לדיון בסוגיית הנגשתה של מערת המכפלה בחברון לבעלי מוגבלויות.

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד אמרה בדיון, "זה ברור שלאורך זמן ניסו לקדם את הנגשת מערכת המכפלה בהסכמה עם הפלשתינים, אך גם ברור שזה לא מתקדם בהסכמה עם הפלשתינים. כשבנט נכנס למשרד הביטחון , אמרתי לו: יש שני פרויקטים, אחד השוק הסיטונאי בחברון, אני כשרת משפטים עבדתי כדי לייצר חוות דעת כדי לאפשר שם בניה והדבר השני זה המעלית במערת המכפלה ואת שניהם צריך לשחרר. לגבי השוק הסיטונאי הוא קיבל את ההחלטה למרות האיומים וההפחדות וברוך השם המצב בסדר ואני מאוד מקווה שנראה את השכונה הזו בשוק הסיטונאי נבנית".

"אותו דבר כאן, מכיוון שאנו לא מצליחים לקבל את ההסכמה של הפלשתינים, צריך להתקדם ואני בטוחה שכשנושא ההפקעה יגיע לשולחן שר הביטחון אז הוא יאשר אותה. כפי הידוע, היו גם כמה שלבים בדרך לתכנן את ההפקעה והיום אנחנו יודעים להגדיר אותה ולכן אין טעם להתעכב יותר, צריך להביא את הנושא לדרג המדיני, לקבלת החלטה ואני בטוחה שכמו שהתקבלה החלטה לגבי השוק הסיטונאי כך תתקבל החלטה בעניין ההפקעה. אני ממליצה ליו"ר הועדה לקיים דיון נוסף בנושא בזמן הקרוב, כמי שהייתה שרת המשפטים הדיונים הללו מלחצים את הרשות המבצעת", הוסיפה.

חברת הכנסת קטי שטרית, מיוזמות הדיון על הנגשת מערת המכפלה, אמרה בסיום הדיון, "יצאתי מעודדת מהרצון ומההסכמה פה אחד של חברי הוועדה בנוגע להנגשת מערת המכפלה. הובטח לנו, על ידי ראש המינהל האזרחי, שתוך פחות משנה נזכה לראות מעלית ושביל לרווחת האנשים עם המוגבלויות. הנגשת המערה היא עניין הומניטרי, שנמשך למעלה מעשרים שנה וכעת הוא קרוב לסיום. אמשיך ללוות את הנושא עד להנגשה בפועל".

ח"כ מוטי יוגב אמר בדיון, "אני שמח שהדיון בנושא הנגשת מערת המכפלה לבעלי מוגבלויות, דיון אותו יזמנו לפני למעלה משנה וחצי בועדת המשנה לעניני יו"ש, נמשך ברציפות בועדת החוץ והביטחון בראשות ח"כ גבי אשכנזי. תודה. אני שמח שסביב הקשר לקברי אבותנו ואימהותנו, כל חברי ועדת החוץ והביטחון הבינו והתאחדו לדחוף את ההנגשה הזו. מערכת הביטחון הבטיחה עוד לפני כשנה בוועדת המשנה ליהודה ושומרון שתתקדם גם בלי הסכמת ראש עירית חברון - המחבל הרוצח - תייסיר אבו סנינה. אני שמח שהוסרו המגבלות ואושרה הקמת המעלית להנגשת מערת המכפלה לבעלי צרכים מיוחדים".

לדבריו, "מדינת ישראל צריכה להכיל את ריבונותה על החלק היהודי, כולל מערת המכפלה בחברון. עדיין לפנינו הצורך והמשימה, לבנות מבני שירותים לצורך אלפי המבקרים במערת המכפלה ולקרות את מרכז המערה המשמש כבית כנסת מרכזי במערה".
חברון שלנו מאז ולתמיד.