ריבלין לקצינים: אתם מהווים עוגן

נשיא המדינה ריבלין נשא דברים במסגרת כנס הצגת תר"ש תנופה על ידי הרמטכ"ל כוכבי, וציין את תפקידו של צה"ל בתקופת המעבר.

ערוץ 7 , ט"ו בשבט תש"פ

ריבלין לקצינים: אתם מהווים עוגן-ערוץ 7
ריבלין
צילום: יהונתן ולצר/TPS

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נענה להזמנת הרמטכ״ל והגיע היום (שני) לשאת דברים בכנס הצגת התוכנית הרב שנתית "תנופה" בראשות הרמטכ"ל כוכבי ובהשתתפות פורום מפקדי צה״ל בדרגת תא"ל ומעלה.

במהלך הכנס הוצגו האתגרים העומדים בפני צה"ל כיום וניתוחם לצד הצעת פתרונות ולסיום הוצגו החלטות הרמטכ"ל במסגרת התוכנית הרב שנתית.

״הרשו לי לדבר איתכם ישירות, בגובה העיניים, מלב אל לב. אני עומד מולכם, שדרת הפיקוד הבכירה של צבא ההגנה לישראל, כנציג המדינה, הממלכה, הממלכתיות," פתח הנשיא בדבריו ואמר: "אני עומד מולכם ורוצה לומר לכם שאין לי ספק כי הכל ייפתר תוך זמן קצר. אני רוצה לומר שבוודאי נעבור את מערכת הבחירות הזו ומיד אחריה תגיע יציבות. יציבות שתאפשר לכם לפעול, מתוך תחושת ודאות, בעורף הישראלי. אני רוצה לומר לכם שהטלטלה האזורית, הביטחונית, שאנחנו עוברים כבר שנים זו שאתם אמונים על ייצובה, זו שאתם מנהלים בנחישות כל שנות קיומנו כמדינה, תשוב להיות הטלטלה היחידה שנדע. אך לא כך הוא המצב יקיריי, ואני אינני נוהג לשקר."

"אני רוצה שתדעו, תדעו ותזכרו שבתקופה זו של 'מעבר', הרבה יותר מתמיד אתם, כשדרת הפיקוד הבכיר של צה"ל, מהווים עוגנים של ממש לקיומה השוטף והתקין של מדינת ישראל, של חיינו כאן בהשקט ובבטחה. היכולת שלכם ושל יתר זרועות הביטחון שלנו להמשיך ולהשיט את הספינה העצומה הזו הנקראת בטחון המדינה, במים סוערים מבית ומחוץ, איננה מובנת מאליה," הוסיף הנשיא בדבריו.

הנשיא פנה למפקדים הבכירים ואמר: "אני מבקש מכם, לא, אני דורש מכם, בשם כל אזרחי ישראל, להמשיך ולהשיט אותה בתבונה. באחריות, ללא מורא. ללא התערבות של גורמים שאינם ענייניים. ללא חשש ממה יאמרו. ממה יצייצו. ממה יכתבו. אני דורש מכם, בשם כל אזרחי ישראל, ללכת עם תבונת הקרב והפיקוד המקצועית שלמדתם ממפקדיכם שקיבלו הם ממפקדיהם, ולעשות לכם אותה מצפן ומצפון. אתם המשרתים את מדינת ישראל לאורך השנים בכל הגזרות, במעלה הדרגות, חייבים לראות את המשימה הפשוטה, הידועה, המוכרת אך הקשה כל כך, להגן ולשמור על בטחון ישראל, מול עיניכם כל העת. אותה ורק אותה. בתוך תקופה שכזו, חשוב כפל כיפליים התר״ש שאתם מציגים כאן היום.״

הנשיא הדגיש ואמר: "בתקופה של מינויי ממלאי מקום בצמתים הקריטיים ביותר של מדינת ישראל, של המתנה אינסופית לממשלה שתקבל החלטות בכל תחום חיים קריטי לתפקודנו, דווקא בתקופה זו, תר״ש הוא עוגן. אנחנו נבטיח שאתם תוכלו לממש את התר״ש הזה. אנחנו נוודא שאתם מקבלים את כל הכלים הנדרשים כדי לשמור עלינו, ונוקיר אתכם על העבודה והחשיבה שהשקעתם בו."

"בתקופה רוויה מתחים פוליטיים אשר לעיתים גולשים ומאיימים לחדור את גבולותיכם, חשוב שתזכרו את האמת הפשוטה: צה״ל, צבא ההגנה לישראל, ימשיך להציג לדרג המדיני את המשמעות של כל החלטה שיתבקש לבצע. להציג משמעויות ולבצע. להעריך סיכונים מול הזדמנויות ולבצע. לעמוד ערוך ומוכן לכל התוצאות הנגזרות בעקבות החלטות הדרג המדיני, להעמיד את הדרישות שידרשו לכם לכל היערכות, ותמיד, תמיד לנצח. את כל השאר, תשאירו, לשאר", הוסיף ריבלין.