ארה"ב: 150 אלף מכתבים, הועדה נכנעה

לאחר שקיבלה 150 אלף מכתבים נגד ההנחיות החדשות במוסדות הפרטיים, הבהירה ועדת החינוך בניו יורק כי תנהל דיאלוג עם ראשי הציבור החרדי

מיכל לוי , ט"ז בשבט תש"פ

ארה"ב: 150 אלף מכתבים, הועדה נכנעה-ערוץ 7
חרדי בניו יורק
צילום: פלאש 90

ועדת החינוך של ניו יורק הבהירה בימים האחרונים כי תנהל דיאלוג מול מנהלי המוסדות החרדיים עיר ותשהה לפי שעה את ההנחיות שהשיתה עליהם בכל הנוגע ללימודי ליב"ה כוללים במוסדות החינוך הפרטיים.

ההבהרה הוגשה על ידי הועדה לאחר שהוגשו לפתחה כ-150 אלף מכתבים מהורים רבים ברחבי ניו יורק בהם נטען כי ההנחיות שהונחתו עליהם באופן חד-צדדי וללא הידברות - אינן מקובלות.

לפני כחצי שנה הגישה ועדת החינוך של ניו יורק הנחיות למוסדות חינוך פרטיים במסגרתן יורחבו לימודי הליב"ה במוסדות החינוך החרדיים, תוך שהיא מעניקה מתן 60 יום להגשת תגובות.

הפולמוס סביב לימודי ליב"ה במוסדות חרדיים בניו יורק החל לפני שנים אחדות, אז כמה יוצאים בשאלה "הריצו" קמפיין תוקפני נגד עיריית ניו יורק על שלא קיבלו חינוך שכל מוסד חייב להעניק לתלמידיו לפי החוק המקומי, ולפיכך הם התקשו להתאקלם בסביבתם החדשה באוכלוסיה הכללית.

בעקבות מסע שתדלנות של הקבוצה, החליטה ועדת החינוך להדק את הפיקוח על המוסדות החינוך הפרטיים בניו יורק.

הוועדה שיגרה לכל מנהלי המוסדות הפרטיים הנחיות חדשות, לפיהן חייבים ללמוד 7 שעות בכל יום לימודי חול. כמו כן, חויבו מוסדות החינוך להנחיל לימודים שאינם עולה בקנה אחד עם האמונה היהודית.

ועדת החינוך הבהירה כי תשגר פקחים לפקח על כל המוסדות, ומי שלא יציית להנחיות יקבל צו סגירה.

בתגובה הקימו מוסדות החינוך של אגודת ישראל וסטאמר ארגון-גג שיתמודד בהנחיות החדשות. בארגון חברים כל המוסדות הדתיים מכל רחבי מדינת ניו יורק.