הרב עמיחי אליהו: "מישהו בתל אביב מאבד את הכיוון"

הרב עמיחי אליהו על ההחלטה בת"א להרחיק דוכני תפילין ממוסדות חינוך: זו חרפה, אבל גם משעשע לראות איך נוהגת חברה שמדברת על פתיחות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ז בשבט תש"פ

הרב עמיחי אליהו: "מישהו בתל אביב מאבד את הכיוון"-ערוץ 7
הרב עמיחי אליהו
צילום: איגוד רבני הקהילות

עיריית תל אביב לא תנפיק אישורים להצבת דוכני הסברה ותפילה במרחק של לפחות 100 מטר מבתי ספר, גני ילדים, מרכז קהילתי או מוסד מוכר אחר המשרת בעיקר קטינים.

מהלך אותו הוביל סגן ראש העירייה ראובן לדיאנסקי. ההחלטה מעוררת התקוממות עליה שוחחנו עם הרב עמיחי אליהו, יו"ר איגוד רבני קהילות.

"זו חרפה וזה גם משעשע", פותח הרב אליהו בתגובתו להחלטה. "משעשע שחברה שמדברת על פתיחות ומעודדת מצעדים כמו מצעדי הגאווה ועוד דברים שקורים בתל אביב, לא מודעת לזה שהיא בעצמה מבוהלת עד אימה מרצועות תפילין או מסידורי תפילה. זה משעשע וגם עצוב. יש בזה פרדוקס".

"עם זאת זה מחריד כי רוב מוחלט של הציבור בישראל, כך על פי כל המחקרים, רוצה יהדות, מעוניין בזיקה וקשר ליהדות, ולא סביר שבאמצעים של חקיקה עירונית מונעים מהציבור הזה את הזכות שלו להיפגש עם יהדות כאילו זה משהו מחריד המנותק מההוויי שלנו כעם".

"אני לא יודע איך עיריית תל אביב מאפשרת לעצמה להתדרדר למחוזות כאלה", אומר הרב אליהו המתבקש להתייחס לדבריו של לדיאנסקי עצמו שאומר: "כך נגן על ילדינו מפני שידול מצד גורמים שונים, לרבות גורמים מיסיונרים", דברים המשלבים גם השוואה בין דוכני תפילין לדוכני מיסיון, אך גם מעלה את שאלת ההתמודדות עם דוכני המיסיון והאפשרות שמא יוצבו בסמוך למוסדות חינוך.

"בתוך הרשויות המוניציפאליות אפשר להתמודד דרך חינוך, ואז לדוכנים האלה לא תהיה השפעה. יש הורים שיכולים למחות, יש כלים שהאזרחים יכולים להתמודד ולא כל דבר צריך חקיקה", אומר הרב אליהו המזכיר כי הצבת דוכני מסיון אסורים בחוקי מדינת ישראל. "השוואת דוכני מסיון לדוכני תפילין היא איבוד הצפון ואיבוד החינוך של הילדים".

מוסיף הרב אליהו ומספר: "אחד הרבנים של רבני קהילות מספר שישב עם ילד בר מצווה ממשפחה מסורתית ושאל אם הוא יודע מה זה שמע ישראל והילד אמר שכן, זה מה שאמר יובל המבולבל... הסיפור הזה מטריד כי הוא מלמד שילדים בישראל לומדים על שמע ישראל דרך יובל המבולבל".

לטעמו של הרב אליהו יש בתל אביב תופעה של אבדן כיוון, גם אם לא אצל כל התושבים הרי שברמה הסמלית של "מדינת תל אביב" הדבר מתרחש. "אנשים איבדו כיוון על ידי פחד ויצירת אימה מדת ויהדות. זה חלק מהמסע התקשורתי נגד יהודים דתיים ונגד מדינה יהודית והרצון להוביל למדינת כל אזרחיה. השטחת השיח האזרחי והדחקת כל קשר ליהדות זה דבר שצריך להעלות פעמוני אזעקה למה שקורה לתל אביב ולחברה השמאלית בכלל שהייתה בעבר מאוד קשורה לפן היהודי. כך עולה מכתבי כצנלסון, בן גוריון והרצל. לא לזה כיוונו הרצל ומקימי השמאל הישראלי".

מוסיף הרב אליהו ומדגיש: "היהדות היא הבסיס ועמוד השדרה שמחבר אותנו. לא צריך להיות דתי כדי ללמוד יהדות, להכיר בית כנסת ואת שמע ישראל. כל אחד מוצא את הקשר שלו לקב"ה ואת האות שלו בספר התורה. חידלו מהעיסוק האובססיבי ביצירת דה-לגיטימציה לעולם התורה, לשליחי חב"ד ולכל מה שמריח ריח יהודי. גם אתם חלק מהעם הזה, חלק מההיסטוריה המפוארת הזו. אני חושב שהם הנפגעים המרכזיים מכך".