פתח תקווה מציגה: היחידה לאיתור נעדרים

בעיריית פתח תקווה הוקמה יחידה לאיתור נעדרים שתסייע גם במעקב מצולם אחרי אנשים מסוכנים. האם מדובר בתחרות מול המשטרה? ממש לא.

תגיות: פתח תקוה
שמעון כהן , ט"ז בשבט תש"פ

ראש עיריית פתח תקווה רמי גרינברג
ראש עיריית פתח תקווה רמי גרינברג
צילום: ערוץ 7

אגף הביטחון של עיריית פתח תקוה מקים יחידה לאיתור נעדרים שתסייע למשטרת ישראל בעת הצורך.

שוחחנו עם ראש העירייה, רמי גרינברג, על המיזם, הצורך בו והמשמעויות והוא קושר את הדברים למכלול פעילויות של העירייה סביב נושא האבטחה והביטחון בעיר.

"שידרגנו את כל נושא הביטחון בשגרה וחירום, התקנו מצלמות חכמות עם סיבים אופטיים בהרבה חלקים במרחבים הציבוריים בעיר, כך שיש לנו שליטה על מה שקורה במרחבים הציבוריים במשך כל שעות היממה", אומר גרינברג המדגיש כי המערכות החדשות מאפשרות לא רק זיהוי נעדרים, אלא גם זיהוי פנים של אדם מסוכן דרך המצלמות ומעקב אחריו.

"במקביל הקמנו מערך שליטה של הביטחון. עד היום היו מצלמות אבל לא תמיד היה מי שמתצפת עליהן. בלי תיצפות של 24 שעות לא באמת יכולים לתת מענה ולאתר מפגעים. הקמנו משל"ט שעובד 24\7 ומתצפת על המצלמות הללו ובמקביל תגברנו את אנשי הביטחון שנמצאים בשטח. הוספנו 25 אופנועים עם יוצאי יחידות קרביות שפרוסים בעיר בכל היממה ונותנים מענה באבטחת גנים, מתנ"סים, מבני עירייה וגינות ציבוריות והם זמינים לכל הקפצה של המשל"ט לשטח".

עוד מציין גרינברג את פריסת ניידות השיטור העירוני בהן מאבטחים עירוניים יחד עם שוטרים ובניהול הקב"טים, וכך כאשר יש מידע על נעדר המעטפת כולה מחפשת אותו. "בזמן חירום מתנדבים פותחים את החמ"ל ומפעילים אלפי מתנדבים עם חלוקה לפי גזרות ומאתרים את האנשים".

בהקשר זה מעיר ומספר גרינברג על מיזם עירוני לטובתם של אזרחים עריריים, מהלך שנועד למנוע מקרים בהם אנשים נפטרו בבתיהם מבלי שאיש ידע על כך. "הקמנו מערך 'עין פוקחת'. הרווחה מאתרת עריריים ויש מתנדב שבאופן תקופתי מוודא את שלומו".

האם היחידה לאיתור נעדרים יכולה לבצע את מה שהמשטרה לא יכולה לבצע? גרינברג מבהיר כי הפעילות כולה מתבצעת בשיתוף פעולה מלא עם המשטרה שלא תמיד יש לה די כוח אדם לעסוק במכלול המשימות, בעוד ברשויות יש יכולות נוספות. גרינברג מספר על בקשות שמגיעות מהמשטרה לקבל גישה למצלמות העירייה לצורכי ביטחון ואבטחה.

בשולי הדברים מדגיש גרינברג כי כל המעטפת הזו מתבצעת "בלי להעלות ארנונה. הורדנו ארנונה בשנתיים האחרונות כשרוב הרשויות העלו ארנונה". עוד הוא מציין את התמיכה והסיוע של ראש הממשלה והשרים הרלוונטיים, בהם שר התחבורה, ביטחון פנים, רווחה, בינוי ושיכון, תרבות וספורט ואחרים.