אחד מזוכי הפרס, אופק אמיר
אחד מזוכי הפרס, אופק אמיר צילום: דוברות משרד החינוך

שר החינוך הרב רפי פרץ יעניק היום (שלישי) את פרס המתנדב המצטיין על שם אלעד ריבן ז"ל - תלמיד שהתנדב 'בצופי האש' וחירף נפשו להצלתם של חיי אדם בשרפת הענק בכרמל בה נספה.

הפרס יוענק ל-9 בני נוער, מכל רחבי הארץ וממגוון המגזרים הקיימים בה, שהפגינו מחויבות התנדבותית יוצאת דופן לטובת חבריהם בני הנוער, הקהילה הסובבת אותם והחברה הישראלית בכללותה.

מסורת הענקת פרס 'המתנדב המצטיין' היא ביטוי לחשיבות הרבה שרואה המשרד בעידוד בני הנוער להתנדבות ולמעורבות חברתית.

המועמדות לפרס נפתחת כל שנה בפני תלמידי י"ב, שהתנדבו במשך כשנתיים נוספות מעבר לנדרש בתכנית 'התנדבות אישית ומעורבות חברתית' שמוביל המשרד ושבעשייתם משתקפת הנהגה, חדשנות וייחודיות.

שר החינוך, הרב רפי פרץ, אמר לזוכים: "מצטיינות ומצטיינים יקרים, אתם ההוכחה לכך שמיטב בניה ובנותיה של עמינו הם פרי משובח של תוצרת הארץ הזאת. בכל אחת ואחד מכם טמונים ערכי ההתנדבות, הרצון לעשות מעבר למה שצריך למען הכלל גם כאשר נדרש להפחית מעצמך לטובת האחר. כך היה הנער אלעד ריבן ז״ל. נער עם סל ערכים שלא נגמר, אותם ערכים שהובילו אותו ללא מורא על מנת להציל כל מה שרק אפשר. גאה בכם על פועלכם, המשיכו להצליח ולסלול לעצמכם שבילי דרך מלאים בערכים".

צילום: דוברות משרד החינוך
צילום: דוברות משרד החינוך
צילום: דוברות משרד החינוך
צילום: דוברות משרד החינוך
צילום: דוברות משרד החינוך
צילום: דוברות משרד החינוך
צילום: דוברות משרד החינוך
צילום: דוברות משרד החינוך
צילום: דוברות משרד החינוך

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, הוסיף כי "ערבות הדדית וסולידריות הם נושאי הליבה שאנו מקדמים בשנת הלימודים הנוכחית. תלמיד שנותן מעצמו, למען קהילתו ולמען סביבתו, הוא תלמיד מועצם. כמערכת שאמונה על העמדתו של דור העתיד של מדינת ישראל, שומה עלינו לתת לערכים אלה הכוונה וחיזוק, עד אשר ינסקו לשיא תפארתם. אני מברך בחום את הזוכים על עשייתם מעוררת ההשראה – אתם מקור של גאווה לבית גידולכם המצוין, לקהילותיכם, למערכת החינוך ולמדינת ישראל".

פרטי הזוכים:

האזר אל סאחלי - תלמידת כיתה י"ב בבית ספר עתיד, דליית אל כרמל

מתנדבת בכמה תחומים: באות הנוער המקומית; במש"צים; בתחום יזמות חברתית ולמען קשישים ונכים. האזר חוותה אירוע חברתי אישי בגיל צעיר מאוד – אירוע שהביא לתפנית בחייה וגם לה להיות קשובה ורגישה לאחרים, ומכאן התגייסותה המיידית לכל פעילות לרווחת תלמידים ולגיבושם.

זה שנתיים שהאזר נציגת מועצת התלמידים, גזברית ומזכירה כללית. היא תכננה אירועים רבים בבית הספר ובקהילה, כגון: יום המורה; ימי כיף ומסיבות בחופשות; מבצע הקש בדלת למען התינוק חוסאם קבלאן; פעילות קהילתית לניקוי אזור המוחרקה, שבסיומה ארגנה פיקניק למנקים; התרמה למען עמותה לנזקקים באמצעות שוק מעשים טובים; הפקת סרטון לחודש המודעות לסרטן השד ויוזמה שכל התלמידים ילבשו חולצה ורודה באותו יום. ביום האישה, יזמה קניית פרחים לאימהות התלמידים ולמורות.

אופק אמיר - תלמיד כיתה י"ב בבית ספר אורט קריית ביאליק

לומד בכיתת נחשון – תוכנית לפיתוח ולטיפוח נוער מוכשר וערכי ליצירת פוטנציאל לעתודה מובילה בישראל. אופק משמש ראש צוות בכיתת נחשון ומוביל את חברי כיתתו בימי נחשון ובפעילויות לתלמידי כיתות תקשורתיות בחטיבת הביניים.

הוא הצליח לגייס את חבריו לצוות להשתתפות שנתיים ברציפות בגמר אליפות הסייבר ומשפיע על חבריו להתנדב בהתנדבויות שונות. אופק מקדיש זמנו למגוון רב של התנדבויות ולפרויקטים רבים בבית הספר ובקהילה, וזאת בנועם ובשלווה המעידים על תכונות של אדם יוצא דופן ומיוחד.

בקורס כלכלה ויזמות, יזם אופק פרויקט תוכנה ופיתח אותו בשיתוף עם חברת הייטק. אופק יוצר וכותב מערכי שיעור חדשים בתחום הפיזיקה בפעילותו כמד"צ, הוא פעיל בהדרכה במד"א ובנוע"ל והיה שותף בתוכנית "אלבום לנופל". אופק מסייע לאוכלוסיות נזקקות באמצעות חלוקת מזון בארגונים "לתת" ו"אש"ק" ופעיל ב"face to faith" – תוכנית לעידוד שיח רב תרבותי בין בני נוער ברחבי העולם הנלחמת בדעות קדומות, בסכסוכים ובקיצוניות על רקע דתי.

חזי בויאנובר - תלמיד כיתה י"ב בבית ספר אורט כרמים, כרמיאל

נולד באורוגוואי ועלה לארץ בגיל שלוש. הוא לומד במגמת תעשייה וניהול בבית הספר אורט כרמים בכרמיאל. חזי מקדיש את זמנו לפעילות ענפה במסגרות שונות בעיר: משמש רכז נוער בתנועת הצופים, פעיל ומדריך בתנועת שאקל, מדריך במועדון רבין ופעיל בפרויקט צהלה בבית הספר. פעילותו מתמקדת בהעצמת ילדים ובני נוער ובהקניית ערכים.

חזי פועל להנחלת ערכי ההתנדבות והנתינה לאחר כדרך חיים ולטיפוח סובלנות ומעורבות חברתית. חזי הוא בחור דומיננטי, מנהיג, יוזם, חרוץ, יסודי, חדור מוטיבציה ונעים הליכות.

עדי בן עזרא - תלמידת כיתה י"ב בתיכון אזורי חקלאי כדורי

מתגוררת ביבנאל, לומדת במגמת חקלאות מוכללת והרחיבה את לימודיה גם למגמות ספרות וגיאוגרפיה.

עדי מתנדבת בתחומים רבים ומצטיינת בצורה מעוררת הערכה בפעילויות חברתיות וקהילתיות, בהתפתחות אישית ובמעורבות חברתית – הן בבית הספר הן מחוץ לו. עדי הינה יד ימינם של הרכזת החברתית ושל מחנך הכיתה ופעילה שנים רבות במועצת התלמידים הבית ספרית והמחוזית. לאחרונה, נבחרה לסגנית יו"ר מועצת התלמידים הארצית.

עדי היא ממ"צית מובילה, מנחה ואחראית לכל הממ"צים בבית הספר. היא משתתפת בחבורת הזמר בבית ספר, יזמה תמיכה רחבה בחברה החולה בסרטן, עזרה לתלמידי חטיבת הביניים בהכנת שיעורי בית, השתתפה בפרויקט leed, פעילה בשומר החדש והובילה פעילויות בימים מיוחדים בבית הספר, כמו מחאת האקלים ופעילות בנושא מניעת עישון.

שירה הלברשטיין - תלמידת כיתה י"ב בתיכון ע"ש הנשיא בן צבי, קריית אונו

נערה ערכית, בעלת רוח התנדבות המנצלת את זמנה לעשיית טוב במגוון תחומים ולמען מגוון אוכלוסיות. במהלך החמש השנים האחרונות, שירה פעילה בארגון "כנפיים של קרמבו". במשך שלוש שנים חנכה ילדה הצעירה ממנה בשנה והסובלת מפיגור שכלי ונוצר ביניהן קשר עמוק.

שירה חברה במועצת התלמידים הבית ספרית והרשותית. היא יזמה פעילויות במועצה, הקפידה לשמור על אקלים חיובי בין התלמידים ויצרה חיבורים בין המועצה הבית ספרית לעירונית.

היא חניכה בתנועת הצופים, פעילה בצוות קהילה ולוגיסטיקה ומדריכה את שכבת ט' בשנת הכשרתם להדרכה, אחראית לגיבושם ולהעביר להם פעולות ערכיות כמסד לעבודתם כמדריכים. שירה שגרירה בארגון LEAD, ובמסגרתו פיתחה פרויקט לבילוי משותף של בני נוער וקשישים להפגת בדידותם של הקשישים ולפיתוח תחביב שיעסיקם בשעות הפנאי.

שני לאונוב - תלמידת תיכון מקיף ט' ראשון לציון

פעילה ומתנדבת בתחומים רבים ומשקיעה שעות רבות לקידום נוער. היא מכהנת כמש"צית בחטיבה ובתיכון, הדריכה וניהלה קורס מש"צים שמנה כ-300 חניכים, ניהלה את האשכול הבית ספרי וניהלה גיחות בית ספריות. כמש"צית בהנהגת המש"צים המחוזית, נבחרה לניהול גרעין המונה מאתיים חניכים ויזמה וניהלה פרויקטים התנדבותיים המשקפים את אופייה ואת דרך חייה.

ההתנדבות אצל שני נובעת מעומק הלב ומתפרשת על פני תחומים שונים: מועצת תלמידים, עזרה לקשישים, יצירת מיזמי התנדבות בבית ספרה. אחד התחומים החשובים מאוד לשני הוא שילוב ילדים ונוער שלהם צרכים מיוחדים במסגרות חברתיות שונות. כן בחרה שני להתנדב באלו"ט – שם היא משוחחת, מסייעת, יוזמת, מחבקת ובעיקר מעניקה המון חום ואהבה. היא אהודה מאוד על הילדים, על הילדות, על הנערים ועל הנערות, היא מקדישה זמן וסבלנות לכל אחד ואחד מהם. יחסה לאחר והערבות ההדדית שהיא מביעה ראויים להערכה. בעיניה כולם שווים ולכולם מגיעה אותה הזדמנות. היא רואה בהתנדבות צורך והכרח וחלק בלתי נפרד מחייה.

סיני לוי - תלמיד כיתה י"ב בבית ספר אפלמן בדימונה

נער אוהב דעת ואוהב אדם המתנדב בתחומים שונים. עשייתו הרבה מעוררת השראה ומעידה כי מדובר בנער מיוחד שעושה בהתנדבות, בנחישות ובהתמדה למען מטרות חברתיות וקהילתיות. סיני מתנדב במד"א, בכנפיים של קרמבו, בתנועת בני עקיבא, במש"צים ובנבחרת רובוטיקה ומשקיע מזמנו וממרצו מעבר לנדרש.

סיני עבר קורסים מגוונים במד"א., כשפתחו בעיר סניף של כנפיים של קרמבו, היה ברור שיהיה הראשון להצטרף לסניף. הוא החל דרכו בסניף כחונך לילד שלו צרכים מיוחדים, התמנה לרכז מפעילים וארגן אירועים, טקסים ופעילויות שיא. הוא מטמיע בסניף ערכי סובלנות, ענווה והכלה – שבלעדיהם אין קיום לחברה.

בתנועת בני עקיבא סיני פעיל בצוות נחשון. עם חברי הצוות, הפיק בר מצווה לילד ממשפחה מעוטת יכולת שלו מוגבלויות. סיני הוא מש"צ מצטיין שעבר את כל מסלולי ההדרכה וקורס סיוון, סיור וניווט, וכיום משמש מדריך של"ח בוגר. בנבחרת הרובוטיקה, משמש מנטור זה חמש שנים ומדריך את דור ההמשך.

מחמוד מסרי - תלמיד כיתה י"ב בבית ספר עתיד באלמג'ד

ההתנדבות היא חלק בלתי נפרד מחייו של מחמוד. הוא בעל רצון רב לקדם, לפתח ולעזור, לתמוך בבני נוער ובחברה, להשפיע ולהביא למהפך במצב בני הנוער ביישוב שלו טייבה. מחמוד הקים פרויקטים רבים, מוצלחים וממושכים ועזר להיפטר מתופעות שליליות בחברה.

מחמוד הוא תלמיד פעיל מאוד, מצטיין לימודית וחברתית. זו השנה השנייה שהוא חוקר את מדעי המוח באוניברסיטת תל אביב בתוכנית "אלפא" לבני הנוער. הוא חבר פעיל בתוכנית "MUN" מודל האו"ם, משתתף בתחרות debating בין בתי ספר תיכוניים במגזר הערבי בארץ, מכהן כנשיא מועדון ה-debating המשולש ומלמד בני נוער את אומנות הוויכוח.

מחמוד נבחר לשמש מזכיר מועצת התלמידים והנוער בבית ספרו, ברשות טייבה, וחבר במועצת הנוער המחוזית. מחמוד פעיל בפרויקט חינוכי קהילתי המוקדש להיסטוריה של חיי היומיום. הוא שיתף בהיסטוריה של החברה שלו קבוצות חברתיות ומגזרים שונים בחברה הישראלית, והם שיתפו אותו בהיסטוריה שלהם. מחמוד נבחר להיות שגריר ונציג בפרויקט "youth exchange and study" והתנדב שנה שלמה בכנפיים של קרמבו בסניף כפר סבא. מחמוד מתנדב במכללת אופק ומלמד עברית מדוברת מבוגרים מתקשים בשפה ונוער בתיכון.

יונתן שכטרמן - תלמיד כיתה י"ב בישיבת אהבת ישראל בבית שמש

יונתן מתנדב בתחומים שונים. הוא הדריך בתנועת אריאל, והשנה הוצע לו להיות קומונר, אך הוא בחר להיות רכז חבריה ב' במחשבה כי בתפקיד זה יתרום יותר. הוא ארגן סיורים לבני נוער שלא נכנסו להדרכה, פעילויות מגוונות ומיזמים שונים. כעת, הוא עמל להגשים חלום נוסף: הקמת מרכז למידה לילדים, שאותו יפעילו חברי תנועתו עם חברי תנועות נוער נוספות.

לאחרונה, בשיתוף עם המתנ"ס, יזם יונתן את הקמתה של עמותת סבבתא, שמטרתה להפגיש בין בני נוער לבין קשישים. אחת לשבוע, בני נוער וגמלאי השכונה נפגשים בפארקים (ובימות הגשמים במתנ"ס), משוחחים, משחקים ואפילו שרים ומנגנים יחד. יונתן קיבל על עצמו את הסדרת קיום העמותה, וכעת נפתח סניף נוסף של העמותה במודיעין.

בנוסף, התנדב יונתן להרצות לעולים חדשים מבוגרים בלשכת הרווחה בבית שמש, לבנות סוכות לקשישים בשכונה ועוד. את המקצועיות המרשימה ואת האחריות הניכרת שיש ביונתן רואים גם בתחנת מד"א בבית שמש, שבה יונתן מוכן תמיד להתנדב לעזרה במסירות וברצינות רבה. על דעת עצמו, גייס יונתן תלמידים מכלל השכבות לפעול בבתי הכנסת ביום כיפור לגיוס כספי פדיון כפרות לעמותה לחולי סרטן.