הרמטכ"ל אביב כוכבי: נבטיח מאמץ קבוע לתחקור ושיפור

הרמטכ"ל מנה בנאומו כשלים שאירעו לאחרונה בצבא, "בכל המקרים נמצאו שגיאות ותקלות, בכל המקרים התקיים תחקיר באופן חושפני וביקורתי".

ערוץ 7 , ט"ז בשבט תש"פ

זירת אסון המסוקים
זירת אסון המסוקים
צילום: אבי אוחיון, לע''מ

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, השתתף בטקס ההתייחדות לזכר חללי אסון המסוקים.

"אסון המסוקים גבה מחיר שלא ניתן להפנמה. אבל בזכות שורה של תחקירים נוקבים ומסקנות מעמיקות, צה"ל, וחיל-האוויר בתוכו, למדו, השתפרו, והפכו מקצועיים יותר. אין שיטה אחרת לארגון החפץ באיכות ומצוינות. צה"ל הוא צבא לומד, המתחקר את עצמו באופן נוקב.

זהו צבא עמוס בפעילות, ומדי יום מתרחשים בו אלפי פעולות הגוררות מאות רבות של תחקירים- חושפניים, נוקבים, אמיצים ומחוללי למידה- כך באירועים מבצעיים וכך באירועי שגרה. לאחרונה, נחשפו מספר אירועים חריגים שהתרחשו בצה"ל. אני מבקש להבהיר, בכל אותם מקרים, התקלות והפערים דווחו על-ידי המפקדים במעלה השרשרת, עד אליי, ותוחקרו ביוזמת צה"ל. היה זה צה"ל שגילה את הפער בנתוני גיוס החרדים ומיד הקים צוות בדיקה פנימי. היה זה צה"ל שגילה את הפרשיה החריגה ביחידה המיוחדת, והוא זה שמינה קצין בודק. כך גם היה באירוע ההצפה בבסיס חצור של חיל-האוויר.

בכל המקרים נמצאו שגיאות ותקלות, בכל המקרים התקיים ומתקיים התחקיר באופן חושפני וביקורתי, ובאירועים שבדיקתם הסתיימה, הפעולות שננקטו היו חדות ובהירות, והונחו על-ידי שלושה עקרונות: מקצועיות, ביקורת עצמית והוגנות. כך אנו דורשים מעצמנו. זאת הציפייה מכלל המפקדים- להיות הראשונים לחשוף ולדווח על תקלות, להיות הראשונים לבקר את עצמנו, הראשונים לדרוש רמה גבוהה של ביצוע ותחקור, הראשונים לתבוע אחריות אישית ודוגמה אישית, והראשונים לתבוע דיוק ויסודיות בתהליך התחקור, לצד הוגנות בתהליך השיפוט. צה"ל הוא זה שגילה את האירועים והוא זה שמתחקר, מטפל ומשתפר! צה"ל הוא מכונת למידה, ויכולתו לממש את ייעודו- להגן על הגבולות, ולבצע פעילות גלויה וחשאית מדי שבוע, תלויה ביכולתו לתחקר, ללמוד ולהשתפר.

לא נבטיח אפס שגיאות, אך נבטיח מאמץ קבוע לתחקור ושיפור. ארגון מצוין אינו חף מטעויות אבל רווי בלמידה. זוהי חובתנו למקצוע, לביטחון, לחברה הישראלית, לחיילים, להורים ולמשפחות של המשרתים, ובמיוחד לכם, בני המשפחות. ואכן צה"ל משפר את יכולותיו משנה לשנה. התוכנית הרב שנתית 'תנופה' יצאה לדרך, והיא מזנקת מעמדת הסיום של תר"ש 'גדעון', אשר שיפר וחיזק את צה"ל בתחומים רבים- באוויר, בים וביבשה, תגבר את היקף המלאים ושיפר את היקף האימונים. זה היה תר"ש שסיפק לנו עמדת מוצא מצוינת לקראת תוכנית 'תנופה', שתעמיד בראש סדר העדיפויות את יכולת הקטלניות- זו שתאפשר לנו את שלילת יכולות האויב באופן מהיר ואפקטיבי".