בכיר אמריקני: "כללי המשחק במועצת הביטחון השתנו"

גורם אמריקני בכיר מתייחס לאי העלאת ההצעה שהובילו הפלסטינים נגד תוכנית המאה במועצה. "ארה"ב אופטימית לגבי חזון השלום שלה".

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט"ז בשבט תש"פ

מועצת הביטחון. ארכיון
מועצת הביטחון. ארכיון
רויטרס

גורם אמריקני בכיר מביע הערב (שלישי) שביעות רצון גדולה מהעובדה שמאמץ דיפלומטי הצליח להסיר מסדר היום את ההצעה הפלסטינית נגד תוכנית המאה שהובילו כמה מחברות מועצת הביטחון.

"מועצת הביטחון של האו"ם הוכיחה היום כי הדרך הישנה בה ניסו להעביר בה החלטות הסתיימה. לראשונה בתולדות הסכסוך הישראלי-פלסטיני, המועצה היתה מוכנה לחשוב מחוץ לקופסה ולא לקבל כרפלקס מותנה את העמדה הפלסטינית, שתמיד ניסתה להמשיך במצב הקיים", אמר הגורם.

הוא הוסיף כי האמריקנים מאמינים שמדובר בהבנה של חברות המועצה כי תוכנית המאה של הממשל היא הפיתרון הנכון.

"אנו אופטימיים שהמדינות שומרות על ראש פתוח בכל הנוגע לחזון לשלום שלנו ומוכנות לנהל דיון ישר ופתוח בנושא כבסיס אפשרי לפתיחת המשא ומתן לפיתרון מציאותי של שתי מדינות".

"כמו שאמרנו לאורך כל הדרך, התוכנית שלנו היא התחלת תהליך ולא סופו. אנו מקווים שהפלסטינים ינצלו את ההזדמנות ולא יחמיצו אותה, כפי שנהגו בעבר", סיכם הגורם.

מוקדם יותר דנה מועצת הביטחון בתוכנית השלום האמריקנית. בדיון לא עלתה להצבעה הצעת הגינוי הפלסטינית שקודמה בשבוע האחרון באמצעות תוניסיה ואינדונזיה.

הדיון התקיים בנוכחותו של מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, השגריר דני דנון, השגרירה האמריקאית קלי קראפט, ויתר חברות המועצה.

מזכ"ל האו"ם קרא לשני הצדדים לחזור לשולחן המשא ומתן. "האו"ם מחוייב לחזון שתי המדינות ופתרון הקונפליקט על בסיס החלטות או״ם והחוק בינלאומי", אמר גוטרש.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן תקף בנאומו את ארה"ב וישראל ואמר כי "לא נקבל את התוכנית האמריקאית ואנחנו נתעמת עם יישומה בשטח".

לדבריו, "ירושלים היא שטח כבוש. למי יש זכות לתת את העיר הזו כמתנה למדינה אחת או אחרת? מזרח ירושלים שלנו ומערב ירושלים שלהם".

"ארה"ב לבדה לא תוכל להיות מתווכת לבדה ואנחנו קוראים לקהילה הבינלאומית להפעיל לחץ על ממשלת ישראל. ברגע ההיסטורי הזה אני רוצה להושיט את ידי לשלום", הוסיף אבו מאזן.

השגריר דנון נאם לאחר מכן ותקף את סרבנותו של יו״ר הרשות, "אם היה באמת רוצה במשא ומתן, הוא לא היה עכשיו בניו יורק אלא בירושלים. להתלונן במקום להוביל - זו דרכו של אבו מאזן".

השגריר הישראלי אמר לחברות המועצה כי "לא תהיה כל התקדמות בתהליך השלום כל עוד אבו מאזן מכהן בתפקידו".

לדבריו, "רק כאשר עבאס יירד מהבמה, ישראל והפלסטינים יוכלו לצעוד קדימה. מנהיג שבוחר בסרבנות, הסתה והאדרת טרור לעולם לא יכול להיות שותף לשלום".

"השלום הוא בליבת דרכו של העם היהודי וישראל מודה לנשיא טראמפ על המחוייבות שלו לשלום", הוסיף דנון.