האיחוד האירופי:
"אף אחד לא התאמץ כמונו למען מדינה פלסטינית"

שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל, מתגאה בלחץ הגדול שמפעילות מדינות אירופה למען הפלסטינים ותוקף את תוכנית המאה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ז בשבט תש"פ

שר החוץ האירופי ג'וזף בורל
שר החוץ האירופי ג'וזף בורל
צילום: REUTERS/Vincent Kessler

אחרי שנים שהיא טוענת שאינה תומכת בצד מסויים, אירופה דווקא לא מתביישת לומר בקול שהיא עמלה ומשקיעה בהקמת מדינית פלסטינית.

בנאום שנשא בפני הפרלמנט האירופי טען שר החוץ האירופי, ג'וזף בורל, כי אירופה היא היחידה שיכולה להוביל תהליך אמיתי בין ישראל והפלסטינים על בסיס פיתרון שתי מדינות.

"במשך זמן רב אנו עדים לסכסוך שגרם סבל לדורות של ישראלים ופלסטינים כאחד. המצב הקשה בשטח - כולל אלימות, טרור, הסתה, הרחבת התנחלויות באופן בלתי חוקי והשלכות הכיבוש המתמשך - השמיד את התקווה משני הצדדים והפחית את הכדאיות של פיתרון של שתי מדינות", אמר בורל.

לדבריו, "בשנים האחרונות, אנו בצד האיחוד האירופי, היינו אולי השחקן היחיד ששמר על התמיכה בפתרון של שתי מדינות שיושג במשא ומתן, המבוסס על הפרמטרים המוסכמים בינלאומית ובהתאם לחוק הבינלאומי - באופן שיסיים את הכיבוש ויביא להסדר קבע".

שר החוץ האירופי טען בגאווה כי האיחוד עשה את הצעדים המשמעותיים ביותר כדי לקדם הקמת מדינה פלסטינית. "אף שחקן בינלאומי אחר לא היה מעורב כמונו במאמצים מעשיים לבנות מדינה פלסטינית עתידית. בשנת 2019 בלבד היה לאיחוד האירופי ולמדינות החברות שלו תיק פתוח של כ-600 מיליון אירו לסיוע לפלסטינים. מדובר בכמעט מיליון וחצי אירו ליום".

הוא מתח ביקורת על תוכנית המאה. "הגשת הצעות קונקרטיות כמו שארצות הברית עשתה יכולה להועיל, הן כזרז לשיקול מעמיק יותר בדרך קדימה. אלא שההצעות שהוגשו לפני כשבועיים מאתגרות בבירור את הפרמטרים המוסכמים בזירה הבינלאומית וקשה לראות כיצד יוזמה זו יכולה להחזיר את שני הצדדים לשולחן".

בורל אף הודה שרצה להוביל הצעת החלטה באיחוד נגד תוכנית המאה, אך היא נבלמה. "עשרים וחמש מתוך עשרים ושבע המדינות החברות באיחוד תמכו בנו בשיקול זה. כמה מדינות התנגדו לכן לא היתה החלטה פה אחד של שרי החוץ האירופי".

"בשבוע שעבר הייתי בוושינגטון והבאתי את עמדתנו בפני בכירים אמריקניים. עלינו לשאול את עצמנו האם התוכנית של ארה"ב תצליח להביא להתקדמות והאם היא נקודת פתיחה למשא ומתן או שצריך לקבלה כעובדה. העמדה שלנו היא שנהיה מוכנים לעבוד עם הקהילה הבינלאומית על חידוש התהליך בין ישראל והפלסטינים רק אם יעלה בקנה אחד עם החוק הבינלאומי ויבטיח לכל הצדדים שלא יקופחו", סיכם שר החוץ האירופי.