מכירים חייל עיראקי-יהודי שלחם במלחמת העולם? מחפשים אתכם

מכירים סיפור על חייל יהודי עיראקי שלחם באחד מצבאות בעלות הברית במלחמת העולם השנייה? מרכז מורשת יהדות בבל מחפש אתכם!

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ח בשבט תש"פ

מכירים חייל עיראקי-יהודי שלחם במלחמת העולם? מחפשים אתכם-ערוץ 7
מתוך התערוכה
צילום: מרכז מורשת יהודי בבל

מרכז מורשת יהדות בבל העוסק בשימור המורשת המפוארת של יהדות בבל יוצא בקריאה לציבור ומבקש את עזרתו בקבלת מידע אודות יהודים יוצאי עיראק ששירתו כחיילים בצבא של אחת מבעלות הברית בזמן מלחמת העולם השנייה.

במרכז ישמחו לקבל כל שם, סיפור אישי ופריטים שלהם. הסיבה לפנייה היא העדר מידע על חיילים אלו והרצון של המרכז להעמיק את הידע אודותם, להוציאם מהאנונימיות ולהנציח את סיפוריהם.

"במהלך עבודת דיגיטציה שאנו עושים לארכיון התצלומים נתקלנו בערמת תמונות של שני חיילים המצולמים לרוב יחד בכל מיני מקומות באירופה – איטליה, צרפת, הולנד, בלגיה וכו," מספרת גינת סלמן, עובדת מחלקת האוצרות במרכז.

"התצלומים האלו היו מאוד חריגים בנוף ולכן החלטתי לבדוק יותר לעומק את הסיפור שעומד מאחוריהן. לאחר בדיקה מול תורמת התצלומים התברר שאביה, יוסף בן ציון, עלה בעליה בלתי לגאלית מעיראק לארץ ישראל והתגייס לצבא הבריטי כדי להילחם בנאצים. לאחר התייעצות של צוות המרכז הוחלט לחקור יותר לעומק את הנושא, והתחלנו לחפש מידע אודות יהודים יוצאי עיראק נוספים שהתגייסו לצבאות בעלות הברית. שחיפשנו בארכיוני צה"ל ובמוזיאונים שונים ברחבי הארץ ולא הצלחנו למצוא שום מידע בנושא, החלטנו להקים תערוכה קטנה המוצבת בכניסה למוזיאון. התערוכה 'הייתה זו שעתם היפה ביותר' מורכבת ממספר פריטים, מסמכים ותמונות של 4 חיילים שהצלחנו לאתר. התערוכה עלתה לקראת יום השואה הבינלאומי ואנו מקווים כי בעקבותיה נצליח לקבל אינפורמציה על חיילים נוספים".

המרכז פרסם פוסט על התערוכה בפייסבוק ובעקבותיו התקבלה אינפורמציה על חייל חמישי, שבנו ראה את הפוסט ופנה אליהם. כעת פונה המרכז לקהל הרחב ומבקש את עזרתו באיתור של תצלומים, מסמכים וחפצים של חיילים יהודים עיראקיים שנלחמו במלחמת העולם השנייה בצבאות בעלות הברית ושעלו לאחר מכן לישראל או עברו להתגורר במדינות אחרות.

לפרטים ניתן לפנות במייל: otsrut@bjhc.org.il

מנכ"לית מרכז מורשת יהדות בבל, עליזה דיין חממה, מוסיפה: "הארכיון של מרכז מורשת יהדות בבל מכיל אלפי אוצרות שדרכם אנו למדים כל העת על המורשת המפוארת של יהדות בבל ועל מעורבותם של יהודים יוצאי עיראק בתקופות ואירועים מרכזיים בהיסטוריה. שמנו לנו למטרה לשפוך אור על סיפוריהם האישיים של חיילים אלו במטרה להנציח אותם בדפי ההיסטוריה ויחד עם זאת להעמיק את הידע אודות החלק שלקחו חיילים יהודים עיראקיים במלחמת העולם השנייה ועל פעולותיהם ההרואיות. אנו מזמינים כל מי שיש לו מידע בנושא לפנות אלינו".