ברברה קירשנבלט-גימבלט
ברברה קירשנבלט-גימבלט צילום: Marta Kusmier

לוני באנץ', פרופ' ברברה קירשנבלט-גימבלט, פרופ' דבורה דיניז, פרופ' גיטה סן, דמיס האסביס ופרופ' אמנון שעשוע הם הזוכים בפרס דן דוד הבינלאומי לשנת 2020.

נשיא אוניברסיטת תל אביב פרופ' אריאל פורת, יו"ר מועצת המנהלים של פרס דן דוד, הכריזו על רשימת הזוכים יחד עם פרופ' איתמר רבינוביץ', יו"ר קרן דן דוד. הפרס יינתן זו השנה ה-19 ויוענק בטקס חגיגי ב-17 בחודש מאי.

פרס דן דוד, שנוסד ע"י איש העסקים הישראלי והנדבן הבינלאומי דן דוד שהלך לעולמו לפני 9 שנים, הינו פרס יוקרתי בינלאומי בשיתוף אוניברסיטת תל אביב המוענק בישראל לאנשים אשר הוכיחו הצטיינות ייחודית ותרמו תרומה יוצאת דופן לאנושות, בתחומי המדע, הרוח והאמנות בשלושת ממדי הזמן: עבר, הווה ועתיד. לזוכים יוענקו פרסים כספיים בשווי כולל של 3 מיליון דולר.

לוני באנץ' הוא חוקר, היסטוריון, מזכיר המכון הלאומי סמית'סוניאן ומייסד המוזיאון הלאומי להיסטוריה ותרבות אפריקנית-אמריקנית בוושינגטון די.סי, המוקדש לחקר, תיעוד והצגה של הסיפור האפריקאי-אמריקאי והשפעתו על ההיסטוריה האמריקאית והעולמית.

הפרס מוענק לו על חלקו באיסוף הפריטים שמהווים עדות חומרית לכלל פרקי ההיסטוריה האפריקנית -אמריקנית, מעשרות שנות סחר בעבדים, דרך שחזור התנועה האפרו-אמריקנית לזכויות האזרח ועד ימינו. המוזיאון שקם ב-2016 וכולל יותר מ-40,000 פריטים, נחשב לפרויקט רחב ההיקף והמשמעותי ביותר שנעשה בארה"ב לשימור הזיכרון הקולקטיבי על המורשת האפריקנית - אמריקנית.

פרופ' ברברה קירשנבלט-גימבלט היא חוקרת יהדות בעלת שם עולמי ויועצת מוזיאונים יהודים רבים ברחבי העולם. הפרס מוענק לה על מחקריה האקדמיים והנגשתם לקהלים רחבים, תוך התמקדות בקידום וחשיפת התרבות היהודית במאה ה-20 וכן על תפקידה כאוצרת ומייסדת התערוכה הראשית במוזיאון לתולדות יהודי פולין.

פרופ' דבורה דיניז, הינה פעילה למען זכויות בריאות נשים וזכויות רבייה של נשים ונערות, המחזיקה בשורה של תפקידים בארגונים הפועלים למען מטרות אלו. היא זוכה בפרס על תרומתה המתמשכת בנושאים אלו וכן עבור מחקרה על התפתחות נגיף הזיקה על רקע אי שוויון חברתי וגזעי. לפני כשנתיים, קיבלה איומים על חייה ועל חיי משפחתה על רקע פעילותה בעד זכותן של נשים לבצע הפלות, ונאלצה לעזוב את ברזיל.

פרופ' גיטה סן, כלכלנית פמיניסטית הודית חוקרת בקרן לבריאות הציבור בהודו ופרופ' אורח באוניברסיטת הרווארד. הפרס מוענק לה על תרומתה בת עשרות שנים לתחומי מדיניות האוכלוסייה, בריאות רבייה ומין, זכויות נשים ועוני. על שילוב הקריירה האקדמית שלה עם אקטיביזם חברתי, על המחקר החדשני שלה על אוכלוסיות מוחלשות בסביבה כפרית בעלות הכנסה נמוכה ועל פעילותה לתמיכה בשירותי הבריאות הציבורית כדי להפכם לשוויוניים יותר.

דמיס האסביס, מייסד חברת DeepMind, החברה המובילה בעולם בחקר הבינה המלאכותית וחוקר מדעי המוח. החברה, שהוקמה במטרה לפתח "בינה מלאכותית כללית", כלומר בינה מלאכותית שיש לה "אינטליגנציה", הכרה ומודעות עצמית, פיתחה את תוכנות ה-AlphaGo וה- AlphaZer שמנצחת כל שחקן אנושי במשחקי אסטרטגיה מבלי שהיא נזקקת ללמוד ממשחקים קודמים של אנשים בכלל - אלא שכל הלימוד שלה מתבצע על בסיס משחקים נגד עצמה.

לאחרונה, החברה החלה להיכנס לעולם הרפואי עם פיתוחים בתחום ניתוח הדמיות רפואיות, בינואר האחרון הצליחה לפתח מערכת לאבחון סרטן שד מסריקות ממוגרפיה, בדיוק רב יותר מפענוח הרופאים. כמו כן, היא מפתחת מערכת AlphaFold שתכליתה לפתור את המבנה התלת ממדי - מרחבי של חלבונים. הפרס מוענק לו על הישגיה יוצאי הדופן של החברה, המהווה דוגמא בולטת לתועלת שהבינה המלאכותית מבטיחה למין האנושי.

פרופ' אמנון שעשוע, מייסד ומנכ"ל חברת "מובילאיי", ״אורקם טכנולוגיות", סגן נשיא בכיר באינטל העולמית ופרופסור למדעי המחשב באוניברסיטה העברית. הפרס מוענק לו על תרומתו הייחודית למחקר ופיתוח טכנולוגיות ראייה ממוחשבת ובינה מלאכותית פורצות דרך, ובהן מערכות המסייעות לנהגים בזמן אמת למנוע תאונות, טכנולוגיות נהיגה אוטונומית, וטכנולוגיות חדשניות המסייעות לשפר את חייהם של עיוורים, לקויי ראיה וכבדי שמיעה. טכנולוגיות אלה מדגימות לעולם כיצד ניתן לרתום את כוחה של הבינה המלאכותית לצמצום תאונות דרכים, להצלת חיי אדם, ולשיפור חייהם של אנשים בעלי מוגבלויות.

על פי נוהל הפרס, בהשראת סיפור ההצלחה של דן דוד ז"ל, אשר החל את דרכו בעולם העסקים בזכות יזם נדיב, יוענקו 10% מכספי הפרס ל-20 מלגות המיועדות לחוקרים צעירים בשלבי הדוקטורט והפוסט-דוקטורט בארץ ובעולם. שמות זוכי המלגות השנה יוכרזו בחודש הבא.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו