משתתפי הכינוס בבית הנשיא
משתתפי הכינוס בבית הנשיא צילום: מארק ניימן, לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין עמד הערב (רביעי) בראש כנס לחיזוק יחסי ישראל ויהדות התפוצות תחת הכותרת: "הכל נשאר במשפחה".

באירוע התארחו דוברים מתחומים מגוונים המגיעים מרחבי העולם היהודי, בהם הסופרת ניקול קראוס, השופט אליקים רובינשטיין, המדליסט האולימפי אריק זהבי, הזמרת איילה אינגדשט ורבים נוספים אודות תרבות יהודית עכשווית, חוק ומשפט, חיבור בין ישראל והעולם היהודי בספורט ועוד.

האירוע התקיים בשיתוף קרן משפחת רודרמן, משרד התפוצות וארגון גשר. במטרה להרחיב את גבולות השיח בין ישראל לקהילה היהודית בתפוצות בתחומים שונים - ספרות, זהות יהודית, משפט, תרבות.

הנשיא בירך את אורחי הערב שהגיעו לדבריו לכינוס משפחתי שמאחד קרובים המגיעים ממקומות רחוקים ואמר, "באוקטובר 1958 שלח בן גוריון מכתב לחמישים חכמי ישראל, בישראל ובתפוצות, וביקש את חוות דעתם המלומדת בסוגיה, 'מיהו יהודי'. בן גוריון החזיק בתודעה לפיה היהדות היא דבר גדול יותר מהעם היהודי היושב כאן, בארץ הזאת. היא יונקת משלל שושלות מסירה, שצמחו מתוך הקשרים תרבותיים שונים והתפתחו לכדי ציביליזציות יהודיות ייחודיות, כל אחת על פי דרכה. אני חושב שאנחנו צריכים להחזיר לעצמנו משהו מהתפישה הזאת".

"זמן רב הגדרנו את עצמנו על פי המכנה המשותף הנמוך ביותר", הדגיש הנשיא והוסיף, "המבט מלא השנאה והבוז של החברה האנטישמית הגדיר מיהו יהודי, מילות התועבה הרצחניות של חוקי נירנברג הגדירו מיהו יהודי. שנים של רדיפות הפכו אותנו ערבים זה לזה, בין אם נרצה בכך ובין אם לא. אבל אלה הם ימים אחרים. אלה הם ימים שתובעים הגדרה חיובית, הגדרה בונה מבפנים של הדבר שקושר אותנו ביחד, ושל המשימות המשותפות שלנו. זה מתחיל כמובן במחויבות בלתי מתפשרת למאבק בכל מופע של אנטישמיות, ועובר בהבטחת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אבל זה ממשיך ביחסים המפרים שאנחנו יכולים לקיים בכל שאר תחומי החיים: בספרות ובהגות, במדע ובמחקר, בתיקון עולם, בעסקים ובפילנתרופיה. היהדות לא צריכה ולא תוכל לצמוח רק מהמשברים, רק מהאסונות ומרגעי השפל. היא צריכה לחגוג את המגוון של הקהילות היהודיות, בארץ ובחו"ל, ולצמוח מכוח ההפריה ההדדית ביננו".

מנכ"לית קרן משפחת רודרמן, שירה רודרמן, אמרה כי "לאחר שנים בהן השיח בין ישראל לקהילה היהודית בארצות הברית התקיים בקרב מעגל מצומצם של אנשי מקצוע, ללא התעניינות ממשית של הציבור הרחב, אנו מחזירים אותו למקומו הראוי בקדמת הבמה. המתחים שהורגשו בשנים האחרונות בין ישראל לקהילה היהודית בארצות הברית נובעים, בין היתר, מכך שאותה קבוצה קטנה נוטה להתעסק במחלוקות ובבעיות, במקום באזורים הרבים בהם מערכת היחסים תורמת לשני הצדדים גם יחד. רעיון ה'פורום האזרחי' הוא צעד ראשון בשינוי התפישה, בכך שהוא מכנס אליו מובילי דעה משלל תחומים – ספורט, משפט, ספרות, כלכלה ועוד – שיעזרו לגוון את השיח ולהחדיר אותו לציבור הרחב".

אילן גאל-דור, מנכ"ל ארגון גשר סיכם ואמר כי "מדינת ישראל היא מדינת העם היהודי. הפרויקט הגדול ביותר של יהודי העולם בעשרות שנים האחרונות ועכשיו נדרש מאיתנו להגדיר את המשמעות של "מדינת העם היהודי". עלינו להבין את האחריות שהיא גם ההזדמנות שלנו".