'השלמת מיפוי הריבונות מצריכה ניצחון'

השר לוין מסביר את עיכובי מיפוי הריבונות: כשנשיא שעשה צעדים רבים למען ישראל מבקש מספר חודשים לא הגון ולא ראוי להתעלם חד צדדית.

שמעון כהן , י"ח בשבט תש"פ

יריב לוין
יריב לוין
צילום: קובי ריכטר/TPS

שר התיירות יריב לוין מתייחס בראיון לערוץ 7 לעיכובים בהתקדמות מהלך הריבונות על יהודה ושומרון, אך בפתח השיחה אתו הוא מתייחס לעוצר כניסות התיירים מסין וליחסה של ממשלת סין להחלטה.

לדבריו הביקורת שנאמרה בתחילתה אינה עוד שכן "זו החלטה כלל עולמית וגם ממשלת סין מבינה שבמציאות שנוצרה אין ברירה אלא לנקוט בצעד הזה. צריך לקוות שיימצא פתרון כי הדבר מאיים על התיירות העולמית. בכל מקום שהנגיף מתפשט נוצרת בעיה ויש גם האטה בהזמנות לחופשות למקומות שלא ברור אם הנגיף יגיע אליהם בעוד חודש".

על תהליך המיפוי המעכב את מהלך הריבונות מסביר השר לוין תוך התייחסות מפורטת לתכנית וגם לחששות ממנה:

"התכנית שהציג הנשיא טראמפ היא תכנית אמריקאית. יש בה מרכיבים שאוהבים יותר ויש שפחות אבל בשורה התחתונה מדובר בהישג עצום לראש הממשלה ולמדיניות הממשלה. יש בתכנית שורה של דברים שנחשבו בעבר דמיוניים והעובדה שהם מופיעים בתכנית אמריקאית היא שינוי גדול ומהפכה גדולה".

"צריך להזכיר שעד כה ידענו שישראל נדרשה למחוות כמו שחרור אסירים ואפילו מסירת שטח כדי שהפלשתינים יואילו לבוא בטובם, כאן התהפכו היוצרות לחלוטין, ישראל יכולה להחיל ריבונות על כל ההתיישבות כאשר הפלשתינים הם שנדרשים לשורת תנאים גם לפתיחת המו"מ ובוודאי שלצורך סיומו באבני יסוד של המדיניות הישראלית כמו הכרה בישראל כמדינה יהודית, ויתור על זכות השיבה, הכרה בירושלים המאוחדת, פירוז עזה פירוק חמאס וכדו'. לצד זאת יש את ההכרה בירושלים כבר כעת ואת ההכרזה של הנשיא האמריקאי שיכיר בריבונות שלנו באותם אזורים שעל פי התכנית שלו מיועדים למדינת ישראל, כלומר כל ההתיישבות היהודית".
אחד הדברים שעמדנו עליהם בהתדיינות מול האמריקאים היה שממשלת ישראל לא תידרש לקבל שום החלטה שמשמעותה הכרה בהקמת מדינה פלשתינית

"כדי לממש את הדבר הזה, להבנתנו ולא רק להבנתנו, גם השגריר פרידמן סבר כך, אפשר היה לבצע מהלך ראשוני של החלת ריבונות על חלק מהשטח שאותו ניתן למפות במהירות יחסית. רצינו שאת המשך התהליך נבצע בתהליך מיפוי מורכב ודרוש בשלב שני ושלישי. האמריקאים פנו אלינו כמעט מיד לאחר מכן, וביקשו שהדבר יתבצע במהלך אחד ולא כתהליך מתגלגל. הם רצו שיהיה קודם תהליך מיפוי ואחר כך ריבונות והכרה אמריקאית כשהם מדגישים שהם לא נסוגים כלל מעמדתם".

מוסיף השר לוין ומבהיר כי לנוכח המציאות הזו "המטרה היא לנסות ולבצע את תהליך המיפוי כמה שיותר מהר". לדבריו התהליך מתבצע גם על פי מפות אך גם מצריך ביקורים בשטח. "המפה של טראמפ היא מפה שנותנת קווים כלליים ולא יורדת לעומק השטח בכל ואדי ובכל נקודה".

"לכל המציעים לעשות את התהליך ללא האמריקאים, אני חושב שלהחיל ריבונות ואחר כך לקבל סנקציות באו"ם זו לא חוכמה. החכמה היא לעשות את מה שנתניהו עושה כשהוא משיג את ההכרה האמריקאית עם הוטו במועצת הביטחון. צריך לזכור שהנשיא האמריקאי נתן לישראל שורה של דברים החל מההכרה בירושלים כבירה, העברת השגרירות וכעת ההכרה בירושלים המאוחדת כבירת ישראל דרך ההכרה בריבונות שלנו בגולן עבור דרך ההכרה בחוקיות ההתיישבות. אי אפשר לנהוג בנשיא שנוהג בנו באופן שכזה בצורה חד צדדית ולומר שאנחנו מתעלמים ממנו. זה לא נבון ולא הוגן לעשות כך".

השר לוין מעריך כי מהלך המיפוי צפוי להימשך "חודשים ספורים. אין ספק שניתן לסיים עוד לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב, וזו המטרה. אבל כדי שזה אכן יקרה צריך שתהיה כאן ממשלה מחויבת להשלמת התהליך ולהחיל ריבונות ולא כמו בני גנץ שמדבר על תמיכה אבל רק אם יהיה גיבוי בינלאומי, במילים אחרות אחרי שהאו"ם או האיחוד האירופי יסכים לזה, או הפלשתינים יסכימו לזה, מה שלא יקרה אף פעם, ובנוסף אחרי שחבריו למפלגה כמו עופר שלח ויעל גרמן וגם אחמד טיבי שעליו הממשלה שלו תישען יסכימו. אם רוצים שתהיה ריבונות צריך לדאוג שממשלת הימין בראשות נתניהו תמשיך".
בראיה לטווח ארוך ולטווח קצר הדבר הנכון הוא להחיל ריבונות, לבסס את האחיזה שלנו בחלקי מולדת נוספים ולאפשר חיים שווים לחצי מיליון אזרחי ישראל המתיישבים, ואם נידרש לאתגרים כתוצאה מכך אנחנו מסוגלים לכך

עם כל זאת נשאל השר לוין אם הוא מבין את חששותיהם של אנשי הגרעין האידאולוגי בימין המתנערים מעצם ההסכמה הרעיונית והעקרונית להקמת מדינה פלשתינית באשר היא, והוא משיב בחיוב: "בוודאי, אבל צריך לומר שאחד הדברים שעמדנו עליהם בהתדיינות מול האמריקאים היה שממשלת ישראל לא תידרש לקבל שום החלטה שמשמעותה הכרה בהקמת מדינה פלשתינית, אלא לקיים מו"מ על בסיס התכנית, כשבעבר כל ממשלות ישראל ניהלו על בסיס תכניות גרועות בהרבה. אין בזה משום קבלה של שום עיקרון כזה או אחר. הנכונות לקיים מו"מ היא כנה ואתית. כך זה צריך להיות ואני מציע שננהג בתבונה ובחכמה ולא נאבד הזדמנות שספק אם תחזור".

השר לוין אינו מקל ראש גם בחשש הנשמע בקרב השמאל הישראלי מפגיעה אפשרית בהסכם השלום עם ירדן בעקבות מהלך הריבונות: "מהלך של החלת ריבונות יש בצידו חששות מהרבה מאוד בעיות שעלולות להיווצר, החל מאירועים אלימים בשטח ועד אולי פגיעה מסוימת ביחסים שלנו עם ירדן, אבל כששמים את הדברים על המאזניים הכף נוטה לכך שאם תהיה הזדמנות להחלת ריבונות צריך לנצל אותה. עם ישראל שילם ומשלם מחירים כבדים על היכולת שלנו לקיים את מדינת ישראל ולהיאחז בה. אין ספק שבראיה לטווח ארוך ולטווח קצר הדבר הנכון הוא להחיל ריבונות, לבסס את האחיזה שלנו בחלקי מולדת נוספים ולאפשר חיים שווים לחצי מיליון אזרחי ישראל המתיישבים, ואם נידרש לאתגרים כתוצאה מכך אנחנו מסוגלים לכך".