ריבלין: נעמוד עם העסקים שתחת איום חרם

"חרם על חברות ישראליות לא מקדם את השלום. אנו מקווים כי חברינו יתנגדו להחלטה פוליטית שערורייתית זו", אמר הנשיא לשגרירים.

ערוץ 7 , י"ח בשבט תש"פ

ריבלין: נעמוד עם העסקים שתחת איום חרם-ערוץ 7
ריבלין עם השגרירים
צילום: מארק ניימן / לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נפגש היום (חמישי) עם משלחת שגרירים ממדינות אפריקה בישראל, בראש המשלחת עומד שגריר זמביה מרטין מוואנאבלה. הפגישה נערכה בבית הנשיא.

נשיא המדינה התייחס ל"רשימה השחורה" שפרסמה אתמול המועצה לזכויות אדם של האו"ם ואמר: "אני גאה להיות ישראלי, אני גאה שמדובר בעסקים ישראלים, בפטריוטים התורמים לחברה הישראלית, לכלכלה ולשלום. כאשר עסקים ישראליים תחת איום וחרם, אנו נעמוד איתם. חרם על חברות ישראליות לא מקדם את השלום ולא בונה אמון בין הצדדים. אנו מקווים כי חברינו יתנגדו להחלטה פוליטית שערורייתית זו."

בדבריו על המפגש עם השגרירים אמר הנשיא: "תענוג לקבל את פניכם כאן. אני מאמין שאפריקה היא יבשת העתיד, ואני מאמין כי ישראל ואפריקה הן שותפות טבעיות בהפיכת אתגרים להזדמנויות. יש לנו כל כך הרבה במשותף. כולנו מדינות צעירות, אך עמים ותיקים, יש לנו חברות מגוונות ואנו חולקים מחויבות לערך הדמוקרטיה."

הנשיא הדגיש ואמר כי הוא שמח על יחסנו עם מדינות אפריקה בתחומים רבים ומגוונים: "בזירה הדיפלומטית פתחנו בשנה שעברה שגרירות חדשה בקיגאלי, רואנדה וקשרינו גם מתפתחים עם מדינות אפריקה המוסלמיות. בהקשר זה, היינו רוצים לחזור למעמדנו כמשקיפים באיחוד האפריקאי. בתחום הביטחון כולנו עומדים בפני איומי הטרור והתקפות הסייבר, ואנחנו שמחים לחלוק את הידע שלנו בתחומי המלחמה בטרור והביטחון בסייבר. בתחום הכלכלי פתחנו לאחרונה שני משרדים כלכליים חדשים בגאנה ובקניה ובתחום הפיתוח, אנו משתפים פעולה כמעט מאז הקמתה של מדינת ישראל."

שגריר זמביה, מרטין מוואנאבלה הודה לנשיא על המפגש ואמר: "אנו שמחים להיות כאן היום, הפורום החדש הזה חשוב לנו מאוד. תפקידנו העיקרי הוא שיפור שיתופי הפעולה בין ישראל ואפריקה. אנו מודעים לאתגרים שעומדים בפני אפריקה בתחומים השונים: בריאות, תברואה, אנרגיה וצמיחה איטית. אנו מעריכים שיש בידי ישראל את הידע ולכן אנו רוצים למצוא הזדמנויות לשיתוף פעולה. זו מערכת יחסים דו כיוונית ויחד נוכל להשיג הרבה."