האוניברסיטה העברית: נקודות זכות - גם למתנדבים ב"אם תרצו"

האוניברסיטה העברית נותנת 2 נקודות זכות אקדמיות גם לסטודנטים המתנדבים במסגרת הארגון, ובתי הסטודנטים של השמאל כבר זועמים.

ערוץ 7 , י"ח בשבט תש"פ

פעילי אם תרצו באוניברסיטת תל אביב
פעילי אם תרצו באוניברסיטת תל אביב
צילום: אם תרצו

האוניברסיטה העברית תעניק שתי נקודות זכות אקדמיות לסטודנטים שיתנדבו במסגרת תנועת "אם תרצו", המזוהה עם עמדות ימניות, כך מדווח הבוקר (חמישי) העיתון "הארץ".

על פי הדיווח, מדובר בחלק ממיזם של הענקת 2 נקודות זכות אקדמיות על מעורבות חברתית, אשר החל לפעול בשנה שעברה.

לפי האוניברסיטה כ–1,300 סטודנטים בחרו במסלול זה. רשימת הארגונים שבהם ניתן להתנדב מונה כ–140 גופים, שאליהם צורפה לאחרונה התנועה.

באוניברסיטה ציינו כי ל"אם תרצו" אין זיקה מפלגתית או פוליטית, וכי האישור להענקת הנקודות ניתן לאחר שהצהירה על פעילות חברתית לטובת נזקקים, קשישים ואוכלוסיות מוחלשות בירושלים, כולל ערבים.

בתאי הסטודנטים מרצ ו"אופק", המזוהה עם מפלגת העבודה, מתחו ביקורת על ההכרה באם תרצו לצורך קבלת נקודות הזכות.

במכתב ששלחו השבוע נציגי התאים לרקטור האוניברסיטה פרופ' ברק מדינה, דיקן הסטודנטים פרופ' גיא הרפז ומנהלת היחידה למעורבות חברתית יפעת כהן חדד, נכתב: "נראה כי חלה טעות בשיקול דעתה של האוניברסיטה באשר לזהותה הפוליטית של תנועת 'אם תרצו'. זהו ארגון פוליטי ימני מובהק שמטרת פועלו ככלל הינה דה־לגיטימציה לגופים ואנשים בעלי עמדה שונה".

יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ תקף את החלטת האוניברסיטה, "'אם תרצו' היא תנועת ימין קיצוני, פעילותה 'החברתית' מסתכמת בהסתה נגד אנשי שמאל וסימון בוגדים מבית. טענת האוניברסיטה העברית, כאלו מדובר בתנועה לא פוליטית היא טענה שגויה ומנותקת מהמציאות. אני קורא להנהלת האוניברסיטה לתקן את האפליה הפסולה הזו ולחזור בה מההחלטה להעניק הטבות לארגון".

מתנועת "אם תרצו" נמסר בתגובה: "אנו קוראים לכלל הסטודנטים המעוניינים להמשיך לממש את חזון הציונות ולקדם את ערכיה להצטרף לפעילות הארגון. מדובר בחדשות טובות לכל סטודנט וסטודנטית ציונים באשר הם".

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה: "כל הארגונים והעמותות שנבחרו מאושרים על פי חוקי מדינת ישראל. ארגונים אלה נבחרו לאחר בדיקה שאין זיקה בין הארגון למפלגה פוליטית. נבחרו ארגונים עם גישות שונות — ליבריות ושמרניות, חילוניות ודתיות, רב תרבותיות וכו'. אין סיבה למנוע התנדבות של סטודנטים במסגרת אם תרצו, בדיוק כפי שאין מניעה מעמותות אחרות הדוגלות בעמדות אחרות. האישור לתנועה, כמו גם לעמותות אחרות, ניתן במגבלות, הן לגבי מספר המתנדבים והן לגבי סוג המעורבות החברתית. כל פעילות בכל עמותה או ארגון מפוקחת על ידי האוניברסיטה העברית על מנת לוודא שהפעילות שאושרה והוסכם עליה מבוצעת בהתאם לחוק ובהתאם להסכם".