השר יריב לוין לערוץ 7: לא לשלוף שפנים, לשלוף מצביעים

השר יריב לוין קורא להתגייסות כוללת במחנה הימין: לא להתפתות להרגעה שלא תקום ממשלת שמאל, וגם אם כועסים, לא להצביע למי שלא יעבור.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ח בשבט תש"פ

השר יריב לוין
השר יריב לוין
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

האם באמתחתה של תנועת הליכוד יש שפנים כלשהם שיוכלו להעביר קולות מ'כחול לבן' לגוש הימין? את השאלה הזו הפנינו לשר התיירות יריב לוין המשיב: "מה שצריך זה לא לשלוף שפנים אלא לשלוף אנשים מהבתים ולדאוג שילכו להצביע".

"מה שקורה למחנה הימין זו פשוט טרגדיה, שקורית בגלל שאחוזי ההצבעה של אנשי הימין נמוכים משמעותית מאחוזי ההצבעה של השמאל. רואים את זה בנתוני ההצבעה בערים ובשכונות בתוך ערים. במקומות שבהם יש תמיכה משמעותית לשמאל אחוזי ההצבעה גבוהים מאוד, ובמקומות שבהם התמיכה בימין האחוזים נמוכים בהרבה, לפעמים בפערים של 20-25 אחוזים".

"בבחירות הקודמות הסבירו לנו והרדימו אותנו שאין סכנה שהליכוד לא תהיה המפלגה הגדולה ושלא נגיע ל-61 ושאין סכנה ש'כחול לבן' יפעלו בשיתוף פעולה עם הרשימה המשותפת. היום כולם רואים שמה שאמרנו אז נכון, ולכן מה שחשוב הוא לצאת מהבית ולהצביע. זו אחריות של כולנו לעשות זאת ולהמריץ את כל מי שאפשר ולהבטיח שילכו להצביע. העלאת אחוזי ההצבעה באחוזים בודדים במוקדי הימין הדבר הזה יכול להיות הבדל בין יכולת לאי יכולת להרכיב ממשלה".

עוד מוסיף השר לוין וקובע כי "המרכיב השני הוא לא לבזבז קולות. בשמאל מבינים את הצורך ומאחדים קולות גם בעבודה מרץ וגם ברשימה המשותפת, ומי שלא מוצא את מקומו כמו סתיו שפיר מוותר ולא מתמודד. בימין קורה ההיפך, פעם אחת שקד ובנט מקימים את הימין החדש ומאבדים 140 אלף קולות, אחר כך מקימים את ימינה ומשאירים בחוץ את עצמה יהודית ושמונים אלף קולות הולכים לאיבוד. כאילו שום לקח לא נלמד. אותו דבר קורה גם הפעם. זה בלתי נסבל ובלתי מתקבל על הדעת".

בדבריו דוחה השר לוין מכל וכל את השמועות לפיהן הליכוד מסייע ל'עצמה יהודית' בדרכים שונות לצלוח את אחוז החסימה. "לא היה ולא נברא. אין ל'עצמה יהודית' שום סיכוי לעבור את אחוז החסימה. אמרנו את זה גם בפעם הקודמת. הרבה אנשים התפתו ורצו להאמין שהם יעברו, הצביעו להם והקולות הלכו לאיבוד. 'עצמה יהודית' היו רחוקים עשרות אלפי קולות מלעבור את אחוז החסימה. אין לה שום סיכוי לעשות את זה גם הפעם וכל קול שהולך לשם הולך לאיבוד".

"צריך לומר בגילוי לב שיש הרבה צדק בכעס של אנשי 'עצמה' כלפי ימינה. אין שום הצדקה למצב הזה. הדבר הנכון היה להכניס אותם ל'ימינה', אבל כשזה לא נעשה עומדת השאלה אם נמשיך במסע איבוד הקולות שפעם אחר פעם מציל את השמאל או שעם כל הסימפטיה וההבנה 'עצמה יהודית' תפרוש, ואם לא, מצביעיה ובוחריה צריכים לעשות את ההחלטה הנכונה והלא פשוטה ולהצביע עבור מפלגת ימין שעוברת את אחוז החסימה ולהבטיח שהקול שלהם ייספר ויובא לחשבון ולהגדיל את הסיכוי להגיע לממשלת ימין".

האם קיים סיכוי כלשהו שמצביעי 'עצמה' יספגו את הכעס שהם חשים כלפי 'ימינה' ויצביעו לה? השר לוין מבין את הקושי ומבהיר כי מצביעים אלה יוכלו לבחור בכל אחת מהמפלגות האחרות בגוש הימין, בין אם הליכוד ובין אם ש"ס או 'יהדות התורה'. "גם מצביעי 'עצמה יהודית' יודעים שאין ל'עצמה יהודית' יכולת לעבור את אחוז החסימה ושהדרך לבוא חשבון עם מי שהשאיר את 'עצמה יהודית' בחוץ היא לא דרך מניעת הקמת ממשלת ימין והמלכתו של בני גנץ עם יעל גרמן שתלויים במרץ ובאחמד טיבי. זה יהיה מעשה חסר אחריות וכאן צריך שההיגיון יגבר על הרגש".

עוד התבקש השר לוין להתייחס להחלטת בית המשפט להתיר את התמודדותה של חברת הכנסת יזבק. "כמה שזה מקומם כך זה לא מפתיע. בית המשפט שלנו כבר מזמן הוכיח שהוא מהווה קרש הקפיצה של תומכי הטרור לתוך הכנסת. זה נעשה בעבר והגיע לשיא עם חנין זועבי שאיפשרו לה להתמודד למרות שנפסלה ברוב גדול בועדת הכנסת עם ראיות מוכחות לתמיכה העקבית שלה בטרור. הדבר הזה מעיד על הצורך בשינוי עמוק ובסיסי במערכת המשפט שלנו. לא יעזור כאן מינוי כזה או אחר או החלפת שופט כזה או אחר, אלא דרוש שינוי עמוק ובסיסי בכל שיטת בחירת השופטים ובכל הישטה שבה המערכת הזו עבודת. לו תקום ממשלת ימין אני מקווה שהפעם זה יהיה בראש סדר העדיפויות".