לבחור נכון
סיירת בנות השירות הלאומי - בזהות

הן יחוו סדנאות, יראו מקומות חדשים, יעברו ראיונות, ישמעו על התקנים ולבסוף יצטרכו להחליט. אלו הן שמיניסטיות בימי הסיירות.

בשיתוף זהות , י"ט באדר תש"פ

שירות בזהות
שירות בזהות
זהות יהודית

כיום, קיימים עבור בנות המעוניינות בשירות לאומי שפע גדול של תקנים בתחומים שונים.

אנחנו ב"זהות", מציעים להן הדרכה במרכזים להעמקת הזהות היהודית. משימה חינוכית לאומית ראשונה במעלה. למעשה, הבנות מלמדות בגנים ובבתי ספר ממלכתיים יהדות ומסורת.

זהו שירות ייחודי ומגוון מבחינת אוכלוסיות שונות, גילאי יעד, חיבור אישי, יצירתיות, והתמקצעות בהכנת הפעילויות לשיעורים וסדנאות מקצועיות שונות הנותנות לבנות כלים בפועל (עמידה מול קהל, תיאטרון בובות, הכנת סרטונים ועוד). כמו כן, הבת נעה במעגלי שייכות בינה לבין עצמה, שייכות למרכז ולצוות ולתלמידים אותם היא פוגשת. נוצרים קשרים אישיים ומשמעותיים שנותנים כוח ושמחה לעשייה.

תו הדרכה במכללת "אורות"

בוגרות זהות מדווחות ומספרות על שירות משמעותי שהולך איתן גם הלאה בדרכן המקצועית החינוכית, הן יוצאות עם סל כלים מקצועיים העוזר להן גם בחייהם הבוגרים. מכאן, אנו בזהות רואים חשיבות גדולה להמשיך את העשייה המשמעותית של הבנות גם באקדמיה.

כל בת זהות שהשתתפה בימי ההכשרה של זהות זכאית לתו הדרכה מטעם מכללת אורות ישראל המקנה לה נקודות זכות אקדמאיות. כך היא יכולה לבנות את עתידה מתוך מחשבה עמוקה וניסיון מהשטח. בוגרות זהות ממשיכות לשמור על קשר עם האיגוד ואף חלקן ממשיכות כמדריכות בוגרות ואף כעבור כמה שנים כמנחות של מרכז זהות.

שירות עם משמעות

אמונה דהן בת שירות לאומי בזהות מספרת : " לא אשכח איך באחת ההפסקות תלמידה אחת ניגשה אליי ואמרה לי: תודה רבה! הצלחת להפוך לי את "ואהבת לרעך כמוך" למשהו מוחשי ורלוונטי. אני חשבתי שזו רק סיסמא כזו מיושנת, בכלל לא ידעתי שזה קשור ליהדות ולהיסטוריה שלנו.

לא תיארתי לעצמי שאפשר לקיים את זה במציאות, אפילו בכיתה שלנו." בנות השירות הלאומי בזהות מעוררות ומחברות את הילדים והילדות אותם הן פוגשות לשורשים ולמורשת ישראל בצורה המלאה בחדשנות ורלוונטיות. הבנות עצמן יוצאות מופתעות ושמחות מהנתינה החזקה הזו ובאות לשירות בתחושת סיפוק גדולה.

בנות השירות בזהות
צילום: זהות יהודית

חיבור לצוות בית הספר

כאשר בת זהות נכנסת לכיתה או לגן היא מלווה במורה ומשם נוצרים חיבורים מעניינים ולא שגרתיים. מורה בבית ספר יסודי במרכז הארץ כתבה: "אני חייבת להביע את הערכתי לבנות המגיעות אלינו, הן מעבירות את הפעילות בצורה כל כך מעניינת, עשירה בידע ואביזרים מדהימים! ממש מרתקות את הילדים.

כל פעילות עם ערך מוסף!" בזכות העשייה והנתינה בשטח נוצרים חיבורים אישיים המאפשרים לבת להעביר תכנים עם מהות ועומק, בצורה מקצועית אשר מרתקת את הילדים, השיעורים מורכבים מלימוד חוויתי, משחק, טכנולוגיה, יצירה ועוד. וכל שנותר לילדים לחכות לשיעור הבא הקבוע במערכת השעות שלהם.

ישראל בן פזי, מנכ"ל זהות אומר כי "בנות זהות המשרתות במרכזי הזהות היהודית, פוגשות ילדים וילדות בבתי הספר, במתנ"סים, בקהילות ובערים מדריכות ומלוות אותן לעיסוק במשמעות. דרך מגוון פעילויות, משחקים, סרטונים, וקשר אישי. אתן מצמיחות דור חדש שזהותו היהודית-ציונית היא לו למושא להשתייכות וגאווה".

אתגרים מבורכים

זה לא סוד שבנות זהות נמצאות בחזית רגישה המביאה יהדות ומורשת ישראל כשברקע נשמעים קולות על הדתה. הבנות מלאות במוטיבציה ושליחות ורואות מתוך השטח עד כמה העשייה שלהן חשובה, עד ילדים וילדות צמאים ללמוד מהן ומחכים ללימוד המשותף והמקרב.

הן מקבלות לכל אורך הדרך מעטפת חמה וכלים כיצד להתמודד בשטח עם קשיים שעולים. לאורך השנה לבנות יש סמינריונים מקצועיים וייחודיים לעשייה של "זהות" בשטח. כך הן מקבלות מענה שוטף ותומך לאתגרים ולקשיים מהן הבת לומדת ומעמיקה ביהדות שלה.

ליווי עוטף

הבנות עוברות מהמעטפת של הבית, התיכון או האולפנה למעשה לעולם הגדול, מעבר שאינו תמיד קל. דבר שהינו ייחודי למרכזי זהות המציעים לבת מעטפת חמה שהיא כמו בית. בכל מרכז יש מנהל/ת ומנחה.

המנחה עובדת בצמוד לבנות השירות הלאומי, מלווה אותן בכל שלבי העבודה החל מהכנת מערכי שעור ופעילויות במרכז, ליווי וסיכום הפעילות בבתי הספר, מלווה בהצלחה ועזרה בקשיים ובאתגרים ולמעשה נותנת מענה מיידי וקרוב. מעטפת זו יוצרת אווירת משפחה ייחודית וחיבור עמוק יותר לשירות משמעותי.

להיות חלק מסיירת זהות

בימים אלה מרכזי זהות בכל רחבי הארץ נערכים לקבלת הבנות המגיעות לביקורי התרשמות בתקופת הסיירות. זה הזמן של השמיניסטיות לארוז תיק קטן, להצטייד במזון לדרך, לעלות על אוטובוס, להגיע ולהתרשם מהמרכז, מהנוף הפיזי, מאנשי הצוות ומבנות השירות. אלו ימים שכדאי וחשוב לנצל לסגירת מקום שירות לשנה הבאה.

אם זה נשמע לך מעניין ואת רוצה שירות ייחודי ומאתגר, ניתן ליצור קשר עם המרכזים דרך אתר זהות, לשוחח ולתאם ביקור עם אנשי הקשר במרכזים שמעניין אותך להכיר ולבקר בהם.

זהות

ארגון גג המייצג 50 עמותות הפועלות בפיקוח האגף לתרבות תורנית ומטה שנהר במשרד החינוך. האיגוד מפעיל כ- 70 מרכזים בכל רחבי הארץ, מקצרין בצפון ועד אילת בדרום. עיקר הפעילות מתקיימת ביותר מ800 מוסדות חינוך, מהגן ועד התיכון, בכל רחבי הארץ. בנוסף, המרכזים מקיימים פעילות ענפה ומגוונת בקהילה: במועדוניות, מרכזי קליטה, חינוך מיוחד, קשישים ועוד.

בזהות חשוב לנו חיזוק המכנה המשותף בעם ויצירת גשר וקשר בין חלקיו השונים. יציקת תוכן ומשמעות אל תוך המושג "זהות יהודית ציונית". העמקת הידע של התלמידים וזיקתם למורשת הישראלית והיהודית והעשירה מבחינת, סמלים, ערכים ומנהגים ולחבר אותם ברלוונטיות לחיי היום יום של הילדים והנוער.

מעוניינת לשרת ב"זהות"? לחצי כאן