מכה לפלסטינים: החקירה בהאג תימנע?

גרמניה מתייצבת לצד ישראל בבית הדין הבינלאומי ומבהירה שאין לו סמכות לדון במתרחש בשטחי יהודה ושומרון, צעד שעשוי לטרפד את החקירה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ט בשבט תש"פ

מכה לפלסטינים: החקירה בהאג תימנע?-ערוץ 7
בית הדין בהאג
צילום: רויטרס

המאמצים הדיפלומטיים של משרד החוץ בנוגע למאבק נגד בית הדין הבינלאומי בהאג נושאים פרי.

גרמניה פנתה היום (שישי) באופן רשמי לבית הדין בבקשה להצטרף כ'ידידת בית המשפט', להליך הבדיקה האם בסמכותו של המוסד לדון במתרחש בשטחי יהודה ושומרון, כך פורסם לראשונה ב'הארץ'.

העמדה הגרמנית החד משמעית היא שלבית הדין בהאג אין את הסמכות לדון בנושא. מדובר בצעד משמעותי מאוד שכן גרמניה נחשבת לאחד המדינות המרכזיות הפעילות בבית הדין.

בהודעה רשמית שפרסמו הגרמנים נכתב כי "גרמניה תומכת באופן עקבי בפתרון שתי המדינות וכדי להשיגו יש צורך אך ורק במשא ומתן ישיר בין ישראל והפלסטינים. בית הדין אינו הגוף המתאים לקבוע או לדון בסוגיות מסוג זה".

אתמול הגישה צ'כיה בקשה דומה. הצ'כים נחשבים לבולמי היוזמות האירופיות האנטי-ישראליות בשנים האחרונות כולל ניסיון יצירת הודעת גינוי לישראל ולארה"ב בעקבות תוכנית המאה בשבוע שעבר.

במערכת המדינית מעריכים כי לפחות שתי מדינות נוספות יבקשו בימים הקרובים להצטרף להליך כ'ידידות בית המשפט' ובכך הן עלולות לסכל את החקירה שמנסים הפלסטינים לקדם כבר תקופה ארוכה.

נזכיר כי במהלך חודש דצמבר הודעה התובעת הרשמית של בית הדין בהאג פאטו בנסודה כי לדעתה יש עילה לפתוח בחקירה נגד ישראל בשל מה שהגדירה "פשעי המלחמה לכאורה המתבצעים בשטחים הפלסטיניים". עם זאת, היא ביקשה להעביר לערכאה בבית הדין את ההחלטה האם בסמכותו לדון במתרחש בשטחי יהודה ושומרון.

ישראל הגיבה בזעם ואף החלטה להפעיל מהלכים רבים בזירה הבינלאומית כולל שיח עם האמריקנים ועם מדינות בולטות באירופה כדי לעצור את המהלך.

הגדיל לעשות היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שקבע בחוות דעת כי בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג נעדר סמכות שיפוט בנוגע לישראל - ושכל פעילות פלסטינית בזירת בית הדין היא נטולת תוקף משפטי.

בחוות הדעת קבע כי אין לבית הדין סמכות לדון בתלונות הפלסטיניות נגד ישראל, זאת משום שפלסטין היא אינה מדינה, וכי המחלוקת צריכה להיפתר במו"מ ולא בהליך פלילי.

"הטענה שהפלסטינים הצטרפו כביכול לאמנת רומא אינה יכולה לשמש תחליף למבחן מהותי של הקניית סמכות פלילית לבית הדין על ידי מדינה ריבונית עם שטח מוגדר.

"לישראל טענות משפטיות תקפות ביחס לשטחים שהפלסטינים מתיימרים להקנות לבית הדין סמכות לגביהם. ישראל והפלסטינים הסכימו, בתמיכת הקהילה הבין-לאומית, לפתור את המחלוקת ביניהם בדבר עתיד השטחים במסגרת משא ומתן.

"הפלסטינים, בפנותם לבית הדין, מבקשים לפרוץ את המסגרת המוסכמת בין הצדדים, ולדחוף את בית הדין להכריע בשאלות פוליטיות שצריכות להתברר במשא ומתן ולא בהליך משפטי פלילי. לא לשם כך הוקם בית הדין, ואין לו רשות או יכולת לעסוק בנושאים אלה, ודאי שבהיעדר הסכמה של שני הצדדים. חוות הדעת מציגה את עמדתי ביחס להיעדר סמכות בית הדין בלבד. בכפוף להתפתחויות נוספות, אשקול להתייחס גם לסוגיות נוספות הקשורות לתיק זה", סיכם מנדלבליט.