"עונש חסר תקדים": סערה בעולם הכדורגל

אחרי חקירות רבות, החליטה אופ"א להשעות את מנצ'סטר סיטי האנגלית לשנתיים מליגת האלופות ולהטיל עליה קנס של 30 מיליון יורו

נרי וייס - ערוץ 7 , כ' בשבט תש"פ

שחקני סיטי חוגגים. לא עוד הרבה זמן
שחקני סיטי חוגגים. לא עוד הרבה זמן
צילום: רויטרס

סערה בעולם הכדורגל. דווקא אחרי שעשתה היסטוריה באנגליה כשהפכה לקבוצה היחידה שמצליחה לזכות בטרבל - אליפות, גביע הליגה והגביע האנגלי, קיבלה במהלך השבת מנצ'סטר סיטי בשורות קשות במיוחד.

אחרי שערכו בדיקות רבות ונערכו דיונים רבים, החליטו בארגון הכדורגל האירופי, אופ"א, להשעות את אלופת אנגליה לשנתיים ממפעל ליגת האלופות היוקרתי וכן להשית כנגדה קנס כספי של 30 מיליון יורו.

ההחלטה שעוררה סערה גדולה בכל עולם הכדורגל הגיעה לאחר שבאופ"א פסקו כי אלופת אנגליה עברה על חוקי הפייר-פליי, חוקים אשר החלו בעונת 2012 ועיקרם נסבו סביב התנהלותה הכלכלית של מנצ'סטר סיטי.

סיטי הינה אחת מהקבוצות שעברו תהפוכות בשנים האחרונות. כניסתם של בעלים עשירים במיוחד, כאלה שהגיעו מנסיכויות הנפט במזרח התיכון, יצרו פער כלכלי שהלך וגדל ולמעשה פגע בתחרותיות בענף הכדורגל בכל רחבי היבשת, כשבמקרים רבים הרצון ליצור הישגים מהירים בשילוב גב כלכלי איתן יצר מצב שבו בעלי אותן קבוצות הוציאו כספים רבים ללא התחשבות בהפסד הכלכלי, דבר אשר יצר חוסר תחרותיות וחוסר שיוויון מול כל יתר הקבוצות.

למעשה, בתוך שלוש שנים מכניסת הבעלים החדשים, יורש העצר של אבו-דאבי לסיטי, הפכה זו לאחת מקבוצות הצמרת באירופה, למרות הפסדים כלכליים גדולים של מעל 440 מיליון ליש"ט - 2.5 מיליארד שקל.

החוקים החדשים של אופ"א נכנסו כדי למנוע דבר זה והגבילו את הסכום אותו מותר להפסיד ל-30 מיליון אירו למשך שלוש עונות.

למרות ההגבלות, בסיטי לא התיישרו ובאופ"א החליטו לפעול כנגדם כששם פסקו עונש חסר תקדים ביותר.

באופ"א אמרו כי הנהלת סיטי ניסתה לשקר בכדי שלא לדווח על ההפסדים הכספיים החריגים. "לאחר ששקלנו את כל הראיות, מצאנו שמנצ'סטר סיטי ביצעה עבירות חמורות על נהלי הפייר פלייר שלה בכך שדיווחה על רווחי חסויות גבוהים מהרגיל בנתונים שנשלחו אלינו מ-2012 ועד 2016".

עוד אמרו באופ"א כי סיטי גם לא הייתה מוכנה לשתף פעולה איתם במהלך החקירה, דבר המהווה גם הוא עבירה לכשעצמו.

משמעות הדבר היא כי סיטי שתפגוש בעוד פחות משבועיים את ריאל מדריד בשמינית גמר מפעל ליגת האלופות, מפעל הכדורגל היוקרתי ביותר בעולם, תיעדר ממנו החל מהעונה הבאה למשך השנתיים הקרובות, דבר אשר יביא כמעט בוודאות גם לעזיבתם של שחקניה הרבים ומאמנה פפ גוורדיולה הספרדי.

בסיטי הבהירו כי הם מתכוונים לערער על העונש הכבד בהקדם, כשבהודעה רשמית אמרו כי "המועדון מאוכזב אבל לא מופתע מההודעה של אופ"א. צפינו את הצורך בחקירה של גוף עצמאי שישקול את ההוכחות הברורות".

לדברי האלופה האנגלית, בתהליך החקירה התערבבו רגשות לא מקצועיים. "בדצמבר 2018, החוקר של אופ"א טען באופן פומבי כי הוא מתכוון להעניש את מנצ'סטר סיטי, עוד לפני שחקירה כלשהי החלה. ההליך הפגום, ובו הדלפות בלתי פוסקות, הביא לכך שלאף אחד לא היה ספק בנוגע לתוצאות. התלוננו באופן רשמי בפני הוועדה המשמעתית של אופ"א. זהו תיק שנוצר על ידי אופ"א ונשפט על ידי אופ"א. כעת, כשההליכים הסתיימו, נחפש צדק כמה שיותר מהר ונפנה לבית הדין לבוררות בספורט ה-CAS בהקדם האפשרי".

בעולם הכדורגל הדעות לגבי העונש של סיטי היו חלוקות כשבספרד גיבו את אופ"א בעוד באנגליה טענו כמובן כי בהחלטה היו שיקולים זרים והענישה לא מידתית. כעת מעניין יהיה לראות מה יהיו ההשלכות של ההחלטה ומתי זו תקבל תוקף סופי.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il