שיפוץ במערת המכפלה
הוחלף הגג כדי למנוע חדירת גשם

יו"ר המועצה הדתית קרית ארבע-חברון: לשמחתנו ישנה עלייה דרמטית בביקורים של יהודים במערה, אנו עושים כל מאמץ להנגיש את המקום לכולם

ערוץ 7 , כ"א בשבט תש"פ

הגג החדש
הגג החדש
צילום: דוברות

המועצה הדתית בקריית ארבע-חברון החליפה את הגג במערת המכפלה לאחר תקופה ארוכה שבה המתפללים סבלו מקור וחדירות גשמים.

יוסף דיין, יו"ר המועצה הדתית קרית ארבע-חברון, סיפר "כשהברזנט נקרע, הוצאתי מכתב לראש המנהל וביקשתי להאריך אותו עד סוף החצר ולהגביה את הרחבה כדי למנוע הצפות של מים. כמובן שלא קיבלנו לכך אישור, מה שהביא אותנו לשפר את הקיים ולהוביל מהלך שישדרג את המקום. דרשנו לצבוע את הברזל ולהחליף גם לתאורה חזקה יותר, והדבר בוצע".

מגמת הביקורים במערת המכפלה עולה משנה לשנה, "יצא לי לפגוש בעצמי אנשים שהגיעו לראשונה למקום. ברוך ה' הפעילות במערת המכפלה הולכת ומתרחבת, מתקיימים בה אירועים, נערכות בה בריתות, בר מצוות ומסיבות סידור. בכל שעות היום ניתן לראות שהמערה מלאה באנשים. אנחנו כמובן מייחלים שהעלייה תימשך ועם ישראל כולו יגיע למערת המכפלה''.

לאחרונה התקיים דיון בוועדת החוץ והביטחון בנושא הנגשת מערת המכפלה לאנשים עם מוגבלויות. סוכם שעבודות השיפוץ יצאו לדרך בתוך שנה.

דיין הסביר כי מאחר ומדובר במקום רגיש שנמצא בשליטת הוואקף, כל שינוי מזערי ברחבת המערה דורש אישורים מיוחדים. "מערת המכפלה נמצאת במיקום רגיש ומאתגר", הוא אומר. "כל דבר דורש אישור מהמנהל שדורש אישור מהוואקף. אנחנו מנהלים מאבק מתמשך ועיקש כדי להצליח להוביל לשינויים במקום, זאת משום שהמוסלמים מסרבים לכל בקשה שלנו. למרות הכל, יש סיעתא דשמיא ודברים מצליחים להתקדם לטובת המבקרים והמתפללים".