בני גנץ
בני גנץ צילום: אלעד גוטמן

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, שופט בית המשפט העליון ניל הנדל, קיבל את עתירת התנועה לאיכות השלטון והוציא צו המונע את המשך פרסום פוסט שעלה בעמוד הפייסבוק האישי של יו"ר כחול-לבן, ח"כ בני גנץ ובו מוצגת תמונה של חיילי צה"ל באופן המפר את הוראות חוק הבחירות.

גנץ פרסם בעמוד הפייסבוק האישי שלו, יום לאחר פיגוע הדריסה בירושלים בו נפצעו לוחמי גולני שהיו בדרכם לטקס השבעה בכותל המערבי, פוסט ובו תמונה של החיילים שנפגעו ובחרו להשתתף בטקס ההשבעה ולצידה הכיתוב: "תמונה אחת שאומרת הכל. חיילי גולני שנפצעו הבוקר בפיגוע בירושלים נשבעים אמונים. מול כל אויב ובכל מקום ננצח".

התנועה למען איכות השלטון פנתה לח"כ בני גנץ בבקשה שיסיר את הפוסט, אך הוא סירב. לאחר מכן הגישה התנועה עתירה נגד המשך פרסום הפוסט, משום שלטענתה הוא עושה שימוש אסור בחיילי צה"ל לצורכי תעמולה.

בהחלטתו קבע השופט הנדל כי "הטקסט, ההקשר, התמונה ואופן הפרסום מובילים למסקנה ברורה כי הפוסט פורסם לצרכי תעמולה. הואיל וזוהי מסקנתנו, והיות שהחיילים המצולמים בפוסט הם חיילים אשר נפצעו בפיגוע, נדרש היה לקבל את הסכמתם בכתב כדי לעשות שימוש בדמותם לצרכי תעמולה, בהתאם להוראות סעיף 2ב(א) לחוק. ח"כ גנץ לא צירף הסכמה כאמור ולא השיב לטענה שנטענה נגדו בעניין זה, ועל כן ההנחה היא שהסכמה כאמור לא ניתנה. משכך הם פני הדברים, מדובר בפרסום פסול שעל המשיב לחדול מפרסומו בעמוד הפייסבוק שלו ובכל מדיה אחרת".

התנועה לאיכות השלטון מסרה בתגובה כי "שימוש הפסול והאסור בחיילים, ילדים, פצועי והרוגי צה"ל ופעילות הטרור הוא אינו חוקי, אינו מוסרי ואינו ראוי. לצערנו הרב דומה כי במערכת הבחירות הנוכחית אימצו המועמדים מכלל המפלגות נורמות פסולות של עבירה ביודעין על החוק, בשיטת "מצליח" בה מקסימום אם ייתפסו יסירו את הפוסט שבוע לאחר שעלה וקיבל חשיפה. אין לנו אלא לאמץ בשתי ידיים את דבריו של כב' השופט הנדל, ולקרוא לכלל המועמדים בכל הרשימות לחדול לאלתר מהפרות החוק הבוטות והמתמשכות של חוקי הבחירות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו