לשכור או לקנות?
לשכור או לקנות?pexels

כולנו, בשלב כזה או אחר, שואפים לדירה משלנו. תחושת הבעלות והסדר תמיד טובה יותר מתלות במשכיר, טוב ונוח ככל שיהיה.

אך לצד זה, קיימים גם שיקולים אחרים, רובם המכריע הם שיקולים פיננסיים כלכליים. האם עדיף להיות משועבדים למשכנתא או שאולי מוטב לשלם על שכירות חודשית? נבדוק זאת במאמר הבא.

הון עצמי ראשוני

כיום, מחירי הדירות יקרים ודירה לזוג צעיר יכולה להגיע למחיר של 1.5 מיליון. בשביל לקבל הלוואה מהבנק לרכישת דירה, משכנתא, יש צורך בהון עצמי של קצת פחות משליש ממחיר הדירה, במקרה הזה, בערך 450 אלף שקל.

בהתאם לזאת, אם אין ברשותנו את הסכום הנדרש, אין כל כך על מה להתלבט כיוון שהאופציה היחידה שעומדת לרשותנו היא שכירות דירה.

השאלה עולה כאשר יש בידינו את הסכום הנדרש, האם כדאי להשקיע אותו בשוק ההון, בבורסה, ובמקביל לשכור דירה. או שעדיף להשקיע אותו ברכישת דירה על ידי לקיחת משכנתא בפירעון חודשי.

חשבון התשואה וההפסד

נכון שאיננו מתיימרים לדעת מה יקרה בעוד עשר או עשרים שנה, אך נכון לתקופת הזמן הנוכחית, מחירי הדירות רק מטפסים וכמו שזה נראה, הם לא הולכים לרדת בקרוב. על כן, החישוב הוא האם כדאי לקנות דירה עכשיו, לפני שמחירי הדירות עולים שוב, ולשלם על משכנתא חודשית, או שגם כרגע אין זו עסקה שווה עבורנו ועדיף להשקיע את הכסף. נחשב.

בכדי שנוכל לבדוק היכן ההשקעה משתלמת יותר, נצטרך לצאת מתוך נקודת הנחה ברורה שאם לא נקנה דירה, נשקיע את ההון הראשוני בשוק ההון והוא יניב רווחים של 4% בשנה בערך. בנוסף, ניקח בחשבון כי שכירות של דירה במחיר 1.5 מיליון, תעלה בערך 4000 ₪ חודשיים. וכמובן, שמחיר הדירות ממשיך לטפס.

בחישוב מהיר, תשלום דמי המשכנתא החודשיים, גבוה יותר מתשלום השכירות החודשית. ובהסתכלות זמנית, זוג צעיר עלול לכרוע תחת נטל המשכנתא ואפשרות השכירות קורצת יותר. בנוסף, בקניית דירה, נוספות הוצאות שגרתיות על תחזוקת הבית, כמו טיפול במערכת מיזוג האוויר, מערכת האינסטלציה, דוד השמש ועוד הוצאות שוטפות אשר לא קיימות בשכירות דירה, שם הוצאות אלו באחריות בעל הדירה.

מנגד, עם כל הקשיים הכרוכים בזה, בסיום תשלום המשכנתא, יישארו הזוג עם דירה. אך הזוג שהעדיף לשכור דירה יוותר ללא דבר, כשעל פי חישוב התשואה, סכום ההשקעה לא יספיק לרכישת דירה באותה תקופת זמן. בנוסף, בשכירות דירה קיימת תלות תמידית ברצונותיו של בעל הדירה ואף אחד מאיתנו לא רוצה להיות נתון לחסדיו של מישהו אחר, אנושי וטוב ככל שיהיה.

האופציה האידיאלית

היות ובסופו של דבר אנחנו מחפשים להפיק את המיטב מהסיטואציה, האפשרות הטובה ביותר העומדת בפינינו היא השקעה של הסכום הראשוני שיש בידינו, ובזמן שנשכור דירה, נפריש את הסכום שבין תשלום השכירות לתשלום המשכנתא ונוסיף גם אותו להשקעה.

כלומר, אם עלות השכירות היא 4000 לחודש ותשלום המשכנתא ההוא 6000 לחודש, נפריש 6000 שקל בחודש כש-4000 מתוכם לתשלום השכירות ו-2000 כתוספת להשקעה הראשונית. כך התשואה הסופית תגדל יותר וכשנרצה למשוך את הכסף נוכל לרכוש באמצעותו דירה משלנו.

תכלס

למעשה, השאלה שאנחנו צריכים לשאול את עצמינו היא באיזה סוג תשלום אנחנו מסוגלים לעמוד וכמה אנחנו מוכנים לעשות בשביל רווח עתידי. בהצלחה!