יעקב אשר: "ליברמן מבלבל את המוח"

ח"כ אשר פונה למצביעי עוצמה יהודית וקורא להם להצביע עבור מפלגתו. "אל תתנו לגנץ וליברמן מתנות".

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ב בשבט תש"פ

ח"כ יעקב אשר
ח"כ יעקב אשר
Photo by Noam Revkin Fenton/Flash90

חבר הכנסת יעקב אשר מיהדות התורה מתייחס בראיון לערוץ 7 לחוסנו של גוש הימין-חרדים, לטענותיו של ליברמן ולציבור תומכי בן גביר להם הוא קורא להצביע למפלגתו.

בראשית הדברים תהינו אם בימים בהם כולם עסוקים בהוצאת מצביעים שלא הגיעו בפעמים הקודמים לקלפיות, יש למפלגתו מאגר מצביעים חדש לפנות אליו. "תמיד יש", משיב ח"כ אשר "בפילוחים שונים שעשינו מצאנו קבוצה של מצביעים שכבר סדרתית לא הגיעו להצביע, חלקם אמנם לא גרים פה ועברו לחוץ לארץ, אבל חלקם לא ואנחנו עובדים על זה. בנוסף אנחנו עובדים גם על שכנוע אנשים בקבוצות שונות שקשורים לדברים שאנחנו מייצגים כדי להגדיל את כוחנו".

אל מול הפניה של 'יהדות התורה' לקהלים חדשים, נראה שגם הרשימה המשותפת פונה לקהל חדש, הקהל החרדי, ובמודעות באידיש אודות סוגיית הגיוס היא מבקשת ללקט אליה מצביעים. חבר הכנסת אשר מתייחס בזלזול למודעות הללו וקובע כי מדובר ב"לא יותר מקוריוז". הוא מזכיר כי "יש לטיבי חוש הומור מפותח" ומציע לכלי תקשורת רציניים לא לכלות זמן על הקמפיין הזה, ואם מישהו חושב שפלג קיצוני כלשהו בציבור החרדי ישתכנע, אשר מזכיר כי פלג זה כלל לא מחזיק בתעודות זהות ואינו מגיע לקלפיות ביום הבחירות.

באשר לחוסנו של גוש הימין-חרדים וטענותיו של אביגדור ליברמן על הצעות שהגיעו לחרדים מכיוונה של 'כחול לבן' והדבר יוביל לקריסת הגוש, אומר ח"כ אשר: "האיש האחרון שאפשר להאמין לו הוא האיש ש'מילה זו מילה' הייתה הסמל שלו. הוא עושה את זה מתוך מצוקתו והרצון להביא מנדטים בלי לדעת מה לעשות איתם, ולכן אנחנו כבר במערכת בחירות שלישית והרביעית בדרך, ואם היא תהיה זה יהיה בגללו. כך הוא הופך לפרשן של העולם ומספר סיפורים על מי מדבר עם מי. אני לא מבין איך כלי תקשורת מכובדים בצד השמאלי של המפה שומעים בשקיקה את צבר בלבולי המוח שהוא מבלבל לנו מדי יום. זה לא רציני".

"גוש הימין הוא גוש די מלוכד ואין בו בקיעים. ראינו זאת גם אתמול בהתאגדות המחודשת. זה מגיע כי זה אינטרס של כולם להיות ביחד. אין מקום לדברים עצמאיים. אף אחד לא ירוויח מזה. מפלגה מסוימת מהצד הימני כבר עשתה זאת עם ברית האחים וראו איזה שבר זה עשה בהנהגת הדתי לאומי. לכן אני חושב שהגוש חזק והמטרה היא למקסם ולהגיע ל-61 ואז הכול ייראה אחרת".

ח"כ אשר מתייחס גם לתקוות ב'כחול לבן' שבמידה והם יהיו קרובים ל-61 המפלגות החרדיות כבר יגיעו על מנת להציל את מה שאפשר מהברית המסתמנת בין גנץ לליברמן שמדברים כבר כעת על הסכמות רבות בתחומי דת ומדינה. בהקשר זה מזכיר אשר כי על מנת שהדברים יקרו על 'כחול לבן' להתקרב ל-61 והרי המציאות מלמדת ש"הם היו כבר קרובים לממשלה וזה לא קרה. אני מזהה חוסר יציבות מובנה ב'כחול לבן'. פעם מצהירים שהם מתחרטים על הדיבור נגד החרדים בסיבוב הקודם, בראיונות האחרונים גנץ מדקלם את המצע של ליברמן, גם אם בקול חלוק. לכן אני חושב שהדברים לא רציניים ולא יביאו לשום מקום. העם צריך להבין שדרושה הכרעה וההכרעה קרובה למה שאנחנו רוצים. צריך רק לצאת מהבית ולבוא להצביע".

על הסיכויים להגיע ל-61 מנדטים נזהר ח"כ אשר מלהתנבא ולהעריך ועם זאת הוא קובע כי "הפוטנציאל קיים. רואים זאת כשמסתכלים על אחוזי הצבעה בפריפריה ובמעוזי הליכוד, ששם היה הליכוד בהפרשים גדולים לעומת מפלגות אחרות, ובשתי המערכות האחרונות אנשים לא יצאו להצביע. אם ימקסמו את זה ואם אנחנו נגיע לאנשים שרואים את ההסתה שעלתה מדרגה בשנה האחרונה וחשפה את פניה, כי אם היינו רגילים להסתה כי אנחנו חרדים עם חליפות שחורות, כעת מתברר שההסתה חוצה את הגבולות הללו וגם הציבור הדתי לאומי הפך להזוי וטובי המשרתים והקצינים הופכים להזויים, והרב רפי פרץ שהיה בתפקיד בכיר בצבא נחשב להזוי ומשיחי, במצב כזה נראה שצריך לצאת מהבעיות הקטנות".

כשהוא נוגע בבעיות הקטנות שצריך לצאת מהן מתכוון חבר הכנסת אשר בין השאר למאבקי 'עצמה יהודית' ושאר מפלגות הציונות הדתית: "אסור לבזבז קולות. אני פונה גם לבן גביר, למי שקשה להצביע למפלגות ימין אם הוא אדם ירא שמים הוא יכול להצביע לג' שקרובים אליו בהרבה דברים. זו האחריות שיש לנו עכשיו. לא לאבד קולות ולא לנסוע לחוץ לארץ ביום הבחירות. מי שחושב לזרוק את הקול שלו לפח כי הוא חושב שבן גביר צודק, יכול להיות שמותר להם לחשוב כך וזה בסדר, אבל אין שום סיבה לתת מתנה למפלגות השמאל ולליברמן שלקח קהל שבוי ימני והפך אותו ללשון מאזניים, כלומר לשמאל וכבר היום הוא מכשיר את זנדברג ודב חנין ומחר גם יכשיר את אחמד טיבי".

האם אכן 'יהדות התורה' נערכת לקמפיין ממוקד למצביעי 'עצמה יהודית' שאין סיכוי שיצביעו 'ימינה'? "אנחנו מפלגה שלא משנה את עמדותיה. אנחנו לא מציגים צד יפה כזה או אחר. הדעות וההשקפות שלנו נשארות כבר ארבעים וחמישים שנה, אבל כשאני בוחן את פרופיל המצביעים ומתייחס לאנשים יראי שמים, חרד"ל בציבור הדתי לאומי שאכפת להם מהשבת, מנושא הגיור, מנושאים נוספים ומסתכלים על הרזומה שלנו כמפלגה חרדית שמקבלת את החלטותיה על פי גדולי ישראל, וכשמסתכלים בפועל בשלושים השנים האחרונות, היינו עם הימין.

''לא תמכנו מעולם בעקירה של ישובים, לא כי אנחנו ימניים אלא כי אנחנו שומעים לגדולי התורה, אז במצב הזה עד שתהיה להם מפלגה שיכולה לעמוד בפני עצמה הם צריכים לא לבזבז קולות ושיצביעו ליהדות התורה כדי שהגוש יעבור ונוכל להקים ממשלה ולצאת לעבודה".