חיילים חרדים
חיילים חרדים צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

הוועדה הבודקת את זיוף נתוני גיוס החרדים צפויה להמליץ לצה"ל ולמדינה לבחון מחדש את אסטרטגיית גיוס חרדים ולהוריד בהדרגה את גיל הפטור עד לביטולו המוחלט - כך דווח בעיתון 'הארץ'.

כיום תלמידי ישיבה זוכים לפטור משירות צבאי במידה ושהו בישיבה או כולל עד גיל 24. חלקם נשאר במוסדות החינוך כדי להימנע משירות צבאי או אזרחי.

לפי הועדה, הורדת גיל הפטור או ביטולו תאיץ את יציאתם של התלמידים לשוק העבודה.

בחדשות 12 דווח אמש (שני) כי ועדת הבדיקה הצה״לית בראשות האלוף במיל׳ רוני נומה שבדקה את זיוף נתוני גיוס החרדים, נפגשה עם הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, והציגה לו את הדו"ח שגיבשה.

הוועדה מצאה כי חלק מהנתונים הוטו באופן מכוון, רוב הנתונים היו לא מדוייקים ולמעשה הדו"ח מצביע על כשל מערכתי חמור. לא הייתה כלל עלייה במספר החרדים שגויסו, זאת בניגוד למה שדווח לדרג המדיני, לא היה גרף של עלייה בין השנים 2018-2015.

ככל הנראה יינקטו צעדים פיקודיים נגד ראש אכ"א וקצינים נוספים. לא תהיה הדחה של קצינים מצה״ל אבל כנראה נזיפה, נזיפה חמורה והערה פיקודית.

תגובת דובר צה"ל: ״הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, מינה בחודש דצמבר 2019 צוות בדיקה בראשות האלוף במיל' רוני נומה לצורך בדיקה עמוקה ויסודית של נתוני גיוס 2011-2018. נדגיש כי הדוח טרם הושלם. בשלב זה צוות הבדיקה הציג בפני הרמטכ"ל מספר פעמים את מסקנותיו והרמטכ"ל הנחה על השלמת נתונים נוספת. עם סיכומו המלא של הדוח, לרבות מסקנותיו האישיות, יוצג הדוח במלואו לציבור בשקיפות מלאה עד סוף השבוע״.