הרב ד"ר שרון שלום
הרב ד"ר שרון שלום ארכיון

ראש הממשלה מבטיח להעלות בקרוב עוד 400 מהממתינים באתיופיה, ובקרב העדה הדעות חלוקות סביב מידת יהדותם של הממתינים.

הרב שרון שלום, רב קהילת 'קדושי ישראל' בקרית גת ומי שעוסק רבות בגישור בין מסורת יהודי אתיופיה להלכה המוכרת מתייחס לסוגיה בראיון לערוץ 7.

"הבעיה איננה בעיה פשוטה. יש כאן סוגיה מאוד מורכבת", פותח הרב שלום המטיל לא מעט אחריות על כתפיה של ממשלת ישראל שנמנעת מלהכריע באופן מוחלט בסוגיה האנושית הקשה הזו.

"צר לי לומר שממשלת ישראל כשיש בעיות מורכבות היא פשוט עושה צעד אחורה ולא מתמודדת באופן ישיר. זה נכון גם בחזיתות אחרות ובבעיות אחרות. בעיית בני הפלשמורה אינה בעיה מקומית. זה דפוס פעולה של הממשלה, שכאשר יש בעיה רצינית היא לא לוקחת אחריות. כך זה גם מול עזה וחזיתות אחרות. במקום לטפל בבעיה מהשורש יש בכל פעם החלטה שהיא זריקת עצם. לפני שנתיים זה היה אלף ועכשיו 400 וכן הלאה. זה מאכזב".

הרב שלום שב ומדגיש: "זו לא בעיה של גזענות, אלא בעיה מורכבת, ובמקום לטפל מהשורש הממשלה זורקת עצם וזה רק מתסיס את האווירה וגורם למתח בתוך הקהילה".

על שאלת יהדותם של הממתינים באתיופיה הוא מחדד: "זו לא שאלה אם יהודים או לא יהודים, אלא זו שאלה אנושית. הממשלה כבר קיבלה החלטה שהם יהודים ושהם יעלו, אז שיבצעו את ההחלטה. אם חושבים שהם לא יהודים שיגידו שהם לא יהודים, ויגידו את זה לכל הפעילים".

"מדובר באנשים שממתינים כבר עשרים שנה ובגלל שיקולים פוליטיים הממשלה מחליטה ולא מבצעת. הגיע הזמן לקחת אחריות, אם קיבלו החלטה להעלות שיבצעו. אנשים תלויים באוויר וממשלת ישראל לא לוקחת אחריות".

על הסוגיה המורכבת של יהדותם מזכיר הרב שלום כי "מי שמגיע לפה במסגרת החלטת ממשלת ישראל, בין אם מכוח חוק השבות, איחוד משפחות או החלטת ממשלה, הם עוברים כאן הליך גיור והם יהודים לכל דבר". עוד הוא מציין: "מעל חמישים אחוז מהעולים שנמצאים כאן הם מהפלשמורה והם משתלבים יפה, בישיבות וכו'. אחד הרבנים מהציונות הדתית הביע את דעתו שהפלשמורה יהודים מבחינת ההלכה כי עברו גיור, בעוד דווקא ביתא ישראל שלא עברו גיור הם שבספק. זו אמירה אומללה שמעצימה את הסכסוכים בתוך הקהילה".

"כל אחד חושב שהוא מבין ויודע ויפתור את כל הבעיות בעוד שהמציאות מאוד מורכבת ויש לי תחושה שמי שבאמת אכפת לו ואוהב את הקהילה צריך להקשיב לקהילה. בהקשר להחלטה הזו יש להקים ועדה שכוללת נציגים מביתא ישראל ומהפלשמורה, יחד עם נציגי הרבנות ולנסות להביא לסיום הפרשה הזו וגם לעשות שלום בית פנימי בקהילה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו