רוצחות הבעלים – מרצות נערצות?

בכנס 'בעל כורחן' ירצו שתי נשים שרצחו את בעליהן באכזריות, ובית המשפט קבע שהמעשה לא נעשה בעקבות התעללות שעברו.

תגיות: אלימות
שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ג בשבט תש"פ

אוניברסיטת תל אביב
אוניברסיטת תל אביב
צילום: פלאש 90

בבית הספר לעבודה סוציאלית של אוניברסיטת תל אביב יתקיים בשבוע הבא כנס תחת הכותרת 'בעל כורחן'. עו"ד חיה תמר הרפז נדהמה לגלות בין המרצות באירוע גם שתי רוצחות מורשעות.

"השתיים הן סימונה מורי שהורשעה ברצח בעלה ביחד עם המאהב שלה, והשניה היא דלאל דאוד שנידונה לשלושים שנות מאסר בעקבות רצח הבעל שלה על רקע סכסוך שפרץ אחרי שהוא גילה רומן עם בן הדוד שלו. עלה חשד שהוולד הטרי הוא של בן הדוד. שתיהן רצחו את הבעלים שלהן בצורה אכזרית במיוחד", אומרת עו"ד תמר הרפז.

"השתיים לא ריצו את עונשן המלא", מציינת תמר הרפז ומדגישה כי "הערעור של שתיהן נדחה ונקבע שהן אשמות, אבל בעקבות לחץ של ארגוני נשים, כנראה הקיצוניים ביותר מהארגונים הללו, וגיוס של כלי תקשורת לקמפיין שכביכול השתיים ספגו התעללות ועשו את המעשה על רקע ההתעללות, נקבע דיון מיוחד אחרי שהערעור נדחה ובעקבותיו קוצר העונש, מבלי שהוצגה אסמכתא לכך שעברו התעללות. להיפך, הן אלה שניהלו רומנים ורצו להיפטר מבן הזוג בצורה הזו, אבל הקמפיין התקשורתי והלחץ עשו את שלהם".

מוסיפה עו"ד תמר הרפז ומציינת כי "אצל דלאל דאוד הטענות להתעללות הגיעו בשלב מאוחר יותר ולא מלכתחילה. היא קיבלה משלב מסוים ייעוץ להתחיל לטעון את זה".

מדבריה של תמר הרפז עולה סימן שאלה על עצם הגדרתן כמי שהיו נתונות תחת התעללות, אך על זאת היא מוסיפה ומדגישה כי "גם אם הן היו תחת התעללות, מה שמעולם לא הוכח, גם אז אדם לא יכול לקום ולרצוח ולהפוך לשופט והתליין של אדם אחר. אם מדובר בהתעללות שהרשויות ישפטו ויענישו את הגורם המתעלל. התעללות יכולה להיות חוויה אובייקטיבית, אבל גם אם נניח שמדובר בהתעללות סובייקטיבית עדיין לא יתכן שבמדינה שאין בה עונש מוות התגובה תהיה עונש מוות. המסר שעובר לציבור הוא מאוד מסוכן, מסר שבו אני יכול להיות בית משפט של אדם אחר וגם המבצע והמוציא לפועל על דעת עצמי. זה טירוף מערכות שמסכן את כולנו".

לטעמה של תמר הרפז העובדה שעמדה כזו מגיעה לגוף אקדמי שבו מופיעה שופטת העליון לשעבר עדנה ארבל ונושאת בו דברים, עובדה זו חמורה אף יותר. "מי יותר משופטת יודעת שלכל נאשם מגיע לזכות בדין הוגן על הטענות נגדו, מה שלמי שנרצח כבר לא יהיה. כל שופטת יודעת שמי שממצה את הדין אלו המערכות ולא האדם הפרטי, אז איך שופטת נותנת יד למשהו שלא עובר את המינימום הנדרש במערכות שהיא שירתה בהן כל חייה. המערכות הללו הרי דחו את הערעור של הנשים הללו, ראשית כי אין שום הוכחה שהן סבלו מהתעללות ובנוסף, גם אם מישהו סבל מהתעללות זה לא אומר שהוא יכול לעשות כל מה שהוא רוצה".

על הטענה העולה מכותרת הכנס 'בעל כורחן', כותרת המבקשת לבטא שהרוצחות לא ביצעו את המעשה מתוך רצון להיות רוצחות אלא בעל כורחן הגיעו לסיטואציה, אומרת עו"ד תמר הרפז כי "זו אינפנטיליזציה של האישה, שכאילו לא יכולה לקחת את גורלה בידיה ולא יכולה להתמודד באופן מינימאלי במצב שבו כל אדם סביר היה בורח. הן אומרות שלא יכולנו לקום וללכת אבל יכולנו לרצוח שזו פעולה דרמטית הרבה יותר. זה לא עולה עם ההגיון. זה מעביר מסר של גלוריפיקציה של המעשים. הנשים המארגנות את הכנס מעריצות את השתיים שהן רוצחות אכזריות".

מאוניברסיטת תל אביב נמסר בתגובה: "מדובר בכנס אקדמי-מקצועי שידון בהיבטים פסיכו-חברתיים ומשפטיים של התופעה הקשה של אלימות במשפחה. הכנס יציג את ההשלכות של אלימות על נשים שעברו התעללות. בכנס ישתתפו בין היתר חוקרים וחוקרות מתחום העבודה הסוציאלית והמשפט וכן שופטת בית המשפט העליון בדימוס".