נסללה הדרך להסדרת הישוב עלי

צו ביניים שהוצא בעקבות עתירה של ארגוני שמאל קיצוני וראשי כפרים פלסטיניים בוטל, ונסללה הדרך לאישור התב"ע ליישוב הוותיק.

ערוץ 7 , כ"ג בשבט תש"פ

ראש ההרכב השופט פוגלמן
ראש ההרכב השופט פוגלמן
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שופטי בג"ץ החליטו לבטל את צו הביניים שהתקבל בעקבות עתירות שהגישו בשנת 2014 ארגוני השמאל הקיצוני "יש דין" ו"במקום" וראשי כפרים פלסטינים באזור הישוב עלי.

צו הביניים עצר את אישור התב"ע ליישוב הותיק שהוגשה על ידי מועצת בנימין. כעת הוחלט לבטל את הצו ובכך הוסר העוול ההיסטורי כלפי תושבי הישוב ונסללה הדרך לאישור סופי של התב"ע.

במקום צו הביניים הגורף ניתן צו חדש, המצומצם רק לחלקות מסוימות שבמחלוקת ומאפשר את קידום והשלמת התב"ע לישוב.

במועצת בנימין מציינים כי ישנם בתים רבים ביישוב שעדיין נמצאים תחת צו בית המשפט שלא מאפשר כרגע לקדם את הסדרתם הרשמית. מועצת בנימין קוראת לראש הממשלה נתניהו ושרי הממשלה לזרז את האפשרות להסדרה גם של הבתים הללו.

בעקבות ההחלטה התאפשרה הדרך המשפטית להסדרה של מאות בתים ביישוב.

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ ציין, "אנחנו שמחים על הסרת העיכובים להסדרת עלי. אלפי תושבים, שרבים מהם קנו בתים מהמדינה בדין, זכאים לחיות בצורה מסודרת והיום אנו מתחילים בצעדים לקראת הכשרה מלאה ביישוב. זו בשורה להתיישבות, ליישוב עלי ולמדינת ישראל כולה. תושבי עלי היקרים, זהו יום שמח מאוד עבורכם ועבור כולנו".

מבטחי - פורום מפקדים לאומי בראשות האלוף במיל׳ עוזי דיין, מסר בתגובה, "אנו מברכים את תושבי עלי ואת ההתיישבות בשומרון ויהודה ובבקעת הירדן, עם ביטול צו הביניים שעצר את אישור התב״ע ליישוב".

"ההתיישבות ביו״ש כוללת את עורקי החיים ואת תחומי התפתחותה והיא כולה חלק מהותי ובלתי נפרד מהמרקם הלאומי ביטחוני של ישראל. אנו תקווה כי הסדרת היישוב תהיה סנונית ראשונה המבשרת את הכשרת כל מרכיבי ההתיישבות וסלילת הדרך להחלת ריבונות מלאה בהקדם האפשרי", הוסיפו בפורום.