ירדן נגד הרכבת לכותל המערבי

יממה לאחר שמשרד התחבורה הודיע על קו רכבת תת קרקעי חדש עד לכותל המערבי, תקפה ירדן את ההחלטה: "הפרה בוטה של החוק הבינלאומי".

ניסן צור , כ"ג בשבט תש"פ

המונים בכותל המערבי. ארכיון
המונים בכותל המערבי. ארכיון
צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי

יממה בלבד לאחר שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה הודיעה כי אישרה תוכנית לחציבת מנהרה באורך 3 ק"מ עבור קו רכבת חדש שיוביל מתחנת יצחק נבון עד לכותל המערבי, ירדן מגנה את התוכנית ומכנה אותה "הפרה בוטה של החוק הבינלאומי".

על פי התכנית, המנהרה התת קרקעית תיבנה בעומק של 80 מטרים מתחת לאדמה בתחנת יצחק נבון סמוך לבנייני האומה, ותוביל עד לתחנה שתיקרא על שמו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ סמוך לכותל המערבי.

ההודעה של משרד התחבורה הישראלי זכתה כאמור לגינוי מצד שלטונות ירדן. דובר משרד החוץ בעמאן, דאיפאללה אל פאיז, דחק בקהילה הבינלאומית "לקחת על עצמה את האחריות להתנגד לצעדים הבלתי חוקיים ולא לגיטימיים של ישראל. מדובר בהפרה בוטה של החוק הבינלאומי".

נציין כי על פי האתוס הירדני, לממלכה יש אחריות לפיקוח על המקומות הקדושים לאיסלאם בירושלים, לרבות הר הבית.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' כינה את התוכנית "היסטורית" ואמר כי מדובר ב"חדשות טובות מאוד עבור תושבי ישראל ומיליוני תיירים שמגיעים לירושלים. אנו גם מצליחים לקדם בכך את סדר היום הציוני והיהודי" אמר סמוטריץ'.

התוכנית להקמת המנהרה התת קרקעית שתחבר את הרכבת מבנייני האומה אל הכותל המערבי נחשפה לראשונה על ידי השר ישראל כץ בשנת 2017.