נתניהו בראיון לערוץ הערבי: "מתנגד לטרנספר"

רה"מ התראיין ל"הלא TV" המשדר לערביי ישראל, "הרשימה המשותפת לא עשתה כלום למען ערביי ישראל. ברוך ה' הרבה ערבים מצביעים לליכוד".

רפאל לוי , כ"ד בשבט תש"פ

נתניהו בראיון לערוץ הערבי: "מתנגד לטרנספר"-ערוץ 7
נתניהו
צילום: TPS

ראש הממשלה בנימין נתניהו התראיין אמש (שלישי) לערוץ "הלא TV" המשדר לערביי ישראל.

ראש הממשלה הסביר את החלטתו להתראיין: "אומרים כל כך הרבה דברים לא נכונים ואני חושב שלא מספיק כנראה שהמעשים שלנו ידברו, צריך גם שהמילים שלנו ידברו.

''אני מדבר עם מנהיגי מדינות ערב הרבה מעבר למה שאנשים יכולים לתאר ואנחנו עושים למען אזרחי ישראל במגזר הערבי המון. הכנסתי לשם 15 מיליארד ש"ח כדי לסגור ולצמצם את הפערים וכל זה לא מגיע. אז מוכרחים גם לדבר. לכן אני בא לפה היום".

נתניהו סיפר על היחסים המתהדקים עם העולם הערבי: "אני מחולל מהפכה בקשרים שלנו עם העולם הערבי. היום ישראלים כבר טסים מעל ערב הסעודית. לפני שבוע הוציא שר הפנים בתיאום איתי, שאזרחים ישראלים יותר לא צריכים ויזות כדי לבקר במכה בחאג'. זו מהפכה, זה חלק ממנה. לפני שנה הייתי בעומאן, לפני שבועיים הייתי באוגנדה ופגשתי את נשיא סודן. אתם מבינים שמשהו גדול קורה פה והוא קורה בגלל המדיניות שאני מוביל".

לשאלה על קשריו עם מוחמד בן סלמן, יורש העצר הסעודי השיב נתניהו: "כמה שאדבר יותר זה יתן פחות". הוא סיפר כי ביקר במדינות ערביות ומוסלמיות נוספות אך אינו יכול לספר על ביקורים אלה.

נתניהו אמר כי הגשר ליצירת קשרים עם המדינות הערביות הוא אזרחי ישראל הערבים: "הם יכולים להשתלב פה בצורה מדהימה. גם ביזמות, גם בהצלחה. בהכל".

נתניהו התייחס לסעיף בתוכנית המאה של נשיא ארה"ב, לפיו אזור המשולש יעבור במסגרת התוכנית לשליטת המדינה הפלסטינית והתושבים יהפכו לאזרחי המדינה הפלסטינית, "זה בלון ריק. יש שם אמירה סתמית שאין לה שום משמעות. לא יהיה טרנספר בשום אופן. אני מתנגד לכך עקרונית. זה בלון שמנסים לנפח אותו כדי להביא אנשים שיצביעו בעד המשותפת".

נתניהו תקף את הרשימה המשותפת: "אני מבין שהרשימה המשותפת שלא עשתה כלום למען ערביי ישראל, לעומת ה-15 מיליארד שאנחנו משקיעים. כל אחד מרגיש את זה. רואים את השינוי בתשתיות, בחינוך. הכפלנו בעשר השנים האחרונות את מספר הבוגרים מהציבור הערבי בישראל באוניברסיטאות. זה הצלחה בלתי רגילה. אנחנו מעודדים חברות ישראליות לקבל מהנדסים ערביים וזה קורה. אני באמת פועל למען כל אזרחי ישראל כי זאת ההשקפה שלי. אני מתנגד לרשימה המשותפת לא בגלל שהם ערבים, בגלל שוללים כל כך הרבה דברים חיוניים להמשך עתידה של מדינת ישראל. אבל יש ברוך ה', הרבה ערבים שמצביעים לליכוד מסיבה טובה כי אנחנו באמת פועלים למען כולם".

לשאלה האם הוא תומך בהקמת מדינת פלסטינית השיב: "אמרתי שאני מוכן לדון בכך במסגרת תוכנית המאה".

נתניהו סיפר על קשריו עם ערביי ישראל והביא כדוגמא את הרופאים שטיפלו בהוריו ובחמיו, וסיפר על ילדה שפגש בביקור בבית ספר ערבי ואמרה לו שהיא רוצה להיות רופאה: "אמרתי לה 'את מוכשרת וזאת המדינה שלך. תלכי אחרי החלומות שלך ותצליחי'''.

נתניהו אמר כי הוא לא שולל את הקמתה של מדינה פלסטינית, וכי למעשה הסכים לדון על כך במסגרת תוכנית המאה, ובלבד שלא יפגע ביטחונה של מדינת ישראל.

נתניהו סיפר על מאמציו לאפשר טיסות ישירות מישראל לערב הסעודית, דבר שיאפשר למוסלמים אזרחי ישראל לעלות לרגל לחאג' במחיר של כמה אלפי שקלים במקום 35 אלף שקלים היום.