המסע בשנה שעברה
המסע בשנה שעברה צילום: אירית עמית

מחר (חמישי) יצא לדרך מסע 'אשת המדבר', מסע מדברי של נשים למען נשים עגונות ומסורבות גט, בהובלת ארגון 'יד לאישה' מבית רשת אור תורה סטון ובשיתוף 'מרתון ישראל'.

על המסע המתקיים זו השנה השלישית שוחחנו עם מנכ"לית הארגון, פנינה עומר, המספרת ראשית על הקשר בין מסע במדבר למטרתו של המסע: "האנלוגיה היא מסע החיים שעוברות כל אותן נשים. הליכה במדבר ללא יכולת לראות את הקצה. את הרעיון הזה אנחנו מביאות לשטח במסע של עצמה, מסע של 300 נשים שעוצרות ל-24 שעות ומקדישות מזמנן. אלה נשים שזקוקות לכך שקולן וסיפורן ישמעו. זה מסע של נשים שביומיום לא שומעים את סיפורן. יש לנו הזדמנות לעצור את החיים ולהקשיב להן".

הנשים הללו מלוות אותנו במהלך המסע ובשעות הערב של היום הראשון נעצור למעגלי שיח. הן יספרו את הסיפור שלהן ויאפשרו לנשים בקהל לשאול שאלות אישיות כדי להצליח ולהבין את הדבר שמתרחש במאה ה-21. קשה לדמיין נשים שחירותן נמצאת בידי גברים שאחראים לחירותן ומנהלים את חייהן של נשים שכל רצונן הוא לחיות חיים חופשיים. לאורך המסע נעשה כמה עצירות כדי להתוודע אל הנשים האלה ולדעת מה הסיפור שלהן, אבל השיא הוא מעגלי השיח".

עומר מציינת כי המסע יימשך לאורך 24 קילומטרים ובמשך 24 שעות. מדובר באירוע ספורט ולכן הוא יתרחש בפורמט של אירוע ספורט על כל המשתמע מכך עם כל האנרגיות המוכרות של אירועי ספורט.

המסע ישמש חלק גם מאירוע התרמה ל'יד לאישה' "ומאפשר לנשים להיות שותפות למאבק לשחרור גם בגיוס משאבים וגם בנוכחותן". על תרומתו של המסע בשנים קודמות לקידום המטרה היא מציינת כי לבד מההיכרות של המשתתפות את מצוקתן של העגונות והמסורבות עצם החשיפה בתקשורת מעלה את המודעות ומרחיבה את מעגלי ההיכרות עם התופעה.

"בערב שגרירות שקיימנו בשנה שעברה הגיעה אישה חברה בקבוצת ריצה, ישבה בקהל והאזינה לי מספרת את סיפורן של הנשים הללו ולא הפסיקה לבכות. לאחר מכן ניגשתי אליה ושאלתי מדוע. היא אמרה שבמהלך השיחה כולה היא שמעה אותי מספרת את סיפור חייה שלה. בשבוע שעבר היא קיבלה את הגט והשנה היא תצטרף למסע כאישה חופשיה. הסיפור הזה הוא סיפורן של נשים רבות שחיות בתוכנו ואנחנו לא יודעות שהן נושאות את המשא הכבד הזה, והן לא יודעות שאנחנו קיימות כדי לעזור להן. המסע הוא הזדמנות להיחשף לעוד נשים שאולי זקוקות לעזרתנו וכעת יש להן את ההזדמנות להצטרף אלינו ולהגיע בצורה מהירה יותר לחופש שמגיע להן".