יונתן פולק
יונתן פולק צילום: Yonatan Sindel/Flash90

היועץ המשפטי לממשלה עיכב הערב (רביעי) את ההליכים נגד האנרכיסטים יונתן פולק, קובי סניץ ואילן שליף.

השלושה הואשמו בקובלנה פלילית בידי ארגון 'עד כאן' יחד עם חיילים שנפגעו בהתפרעויות, בהשתתפות ובהובלה של הפגנות אלימות ברחבי איו"ש בהן נפגעו חיילי צה"ל.

בהחלטת העיכוב ציינה המשנה ליועמ"ש כי כלל החומרים מועברים לטיפול המשטרה.

עיכוב ההליכים מגיע לאחר שהקובלנה הפלילית הביאה להכנסתו של יונתן פולק כבר כחודש וחצי למעצר וזאת בעקבות סרובו להתייצב לדיונים בבית המשפט. עם מעצרו הכריז פולק הוא אינו מכיר בבית המשפט הישראלי וכן קרא במאמר בעיתון הארץ להצטרף למאבקם של ילדי בקבוקי התבערה והאבנים.

בהחלטה מנמקת עמית מררי, המשנה ליועמ"ש, כי היא מעכבת את ההליכים משיקולים של אינטרס ציבורי. "האינטרס הציבורי הוא שרשויות המדינה הן שיאכפו את החוק במקרים אלו, תוך שקילת מכלול השיקולים הרלוונטים וכי האכיפה לא תיהיה בידי הצדדים למחלוקת הפוליטית העומדת בבסיס המחאה".

בנוסף צוין כי ההחלטה היא גם על דעתו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ניהול ותפקידים מיוחדים) רז ניזרי. לסיום נכתב כי כלל החומרים מועברים לטיפולה המקצועי של משטרת ישראל.

נזכיר כי הקובלנה הפלילית הוגשה כנגד האנרכיסטים יונתן פולק, קובי סניץ ואילן שליף – מראשי ארגון "אנרכיסטים נגד גדרות". בקובלנה מואשמים השלושה בעריכה וסיוע להפגנות אלימות כלפי חיילי צה"ל ושוטרי מג"ב, הכוללות יידוי אבנים לעבר כוחות הביטחון במטרה לפגוע בהם. ההפגנות נערכות בין היתר בכפרים נבי סאלח, נעלין, בלעין ובמקומות נוספים.

מארגון עד כאן נמסר כי "הערב הוכח שוב כי מערכת המשפט מגלה אטימות מוחלטת מול פגיעה בחיילי צה"ל. לאחר שנים בהם לא ננקטה שום פעולה מול ההתפרעויות האלימות שיוצרים האנרכיסטים וסגירה שיטתית של כל התיקים שנפתחו נגדם. היועץ המשפטי לממשלה ממשיך עם קו מתנכר זה ובוחר בהליך חריג לבטל קובלנה שהוגשה ע"י חיילים שנפצעו בהתפרעויות דבר המעניק חסינות בפועל לאותם האנרכיסטים".

"אנו מצפים מכל מי שבידו להשפיע על גורמי האכיפה לעצור את המציאות ההזויה בה תוקפי חיילים ומי שקוראים לפלסטינים לפגוע פיזית בחיילי צהל זוכים לחסינות ומנגד חיילי צהל מופקרים בשטח ללא כל גיבוי", אמרו בארגון.