בני גנץ: שמירה על טוהר המידות היא לא ססמה

למחרת הדיווח על חקירה אפשרית בפרשת "המימד החמישי" מתחייב גנץ בנאום, "לא לקדם שום חוק שימנע חקירת אנשי ציבור"

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ה בשבט תש"פ

בני גנץ: שמירה על טוהר המידות היא לא ססמה-ערוץ 7
גנץ
צילום: איתן אלחדז/TPS

יו"ר כחול לבן, רא"ל (במיל') ח"כ בני גנץ, נאם הבוקר (חמישי) בוועידת השלטון המקומי וקרן קיימת לישראל למנהיגות, והתייחס בין היתר לחקירות אנשי ציבור.

"בשנים האחרונות ראינו נשיא, ראש ממשלה, רב ראשי וראש עיר נכנסים לכלא. אלו תמונות שצריכות לזעזע ולהעציב כל אזרח במדינת ישראל בלי קשר לעמדותיו הפוליטיות", ציין גנץ.

"המצב הזה פוגע באמון של הציבור בנו, נבחריו. אתמול הצגתי ביחד עם ח"כ יואב סגלוביץ' חלקים מתוכנית לאומית למלחמה בשחיתות שאני מתכוון להוביל", הוסיף, "שמירה על טוהר המידות היא לא סיסמה, אלא ערך משמעותי".

כזכור, אמש פורסם כי הפרקליטות תורה ככל הנראה על פתיחה בחקירה פלילית בפרשת "המימד החמישי, החברה שגנץ היה היו"ר שלה. לדברי גנץ, "אני מתכוון להכניס לקווי היסוד של ממשלת כחול לבן התחייבות לא לקדם שום חוק שימנע חקירת אנשי ציבור, כפי שמתכנן נתניהו לחוקק, אם יצליח חלילה להרכיב את קואליציית החסינות".

"נחוקק גם את חוק הקלון, שלא יאפשר לנבחרי ציבור שסרחו לחזור לחיים הציבוריים. ונעביר את הסמכות למתן חסינות לחברי כנסת לוועדה חיצונית ומקצועית, כולל חברי כנסת לשעבר, כדי שלא נגיע למצב האבסורדי שבו אנחנו נמצאים של בחירות בפעם השלישית. כל זה רק משום שיש לנו ראש ממשלה שעובר ב-17 למארס מכסאו במשרד ראש הממשלה, לספסל הנאשמים. אני מתכוון להחליף אותו, ולהתחיל לעבוד עבור האזרחים. אלו שיצביעו לי ואלו שלא", הוסיף גנץ.

גנץ התייחס ליוזמות האחרונות ברשויות המקומיות ואמר: "בחודשים האחרונים ראינו ניצנים של יוזמות עצמאיות מצד ראשי ערים ורשויות, ואין לי אלא לברכם על כך. אני מאמין בצורך להסדיר את יחסי דת ומדינה קודם כל ברמה המקומית. אין סיבה לא לאפשר לראשי הרשויות לקבל החלטות – על התחבורה הראויה בשבת, על פתיחת אזורי מסחר בשבת, וגם על נושאים נוספים כמו סדרי עדיפויות בחינוך על פי אופי האוכלוסייה. אין מי שמכיר את צרכי התושבים טוב יותר, מראש הרשות".

"אני מתכוון לבחון את שיטת המאצ'ינג (matching) שמקשה על רשויות חלשות במקום לסייע להן, ולהעריך מחדש את סוגיית הדירוג הסוציו-אקונומי שספק אם משקף כראוי את הצרכים האמתיים של הרשויות. אני אביא לכנסת את חוק הרשויות המקומיות, שירחיב את סמכויות ראשי הערים והמועצות. כל זה במצע של כחול לבן ובתוכניות של כחול לבן. זה הולך לקרות", הבטיח