ביטוח בריאות פרטי: למה צריך ואיך בוחרים?

חברות ביטוח מציעות לנו כיסויים נוספים מעבר לביטוח הבסיסי של קופות החולים. האם זה כדאי? ואם כבר לבטח - דרך סוכן או באופן ישיר?

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ה בשבט תש"פ

ביטוח בריאות פרטי הפך בשנים האחרונות למוצר נפוץ יותר ויותר, אבל מדוע בעצם אנחנו זקוקים לכיסוי מעבר לזה שמעניקות לנו קופות החולים המחזיקות בעצמן בכמה מדרגים של ביטוח?

סוכן הביטוח מוטי הנדלר מסביר לערוץ 7, "כשאנחנו באים לרכוש ביטוח בריאות יש שתי סיבות לכך: הכיסוי הבסיסי נותן מענה לדברים שלא נכללים בקופות החולים כמו תרופות מחוץ לסל והשתלות. בנוסף, יש אנשים שרוצים להרחיב את מה שקיים בקופת חולים".

לדבריו יש פרמטרים שונים לפיהם כדאי לבדוק באיזה חברה לבחור לשם ביטוח בריאות, אבל עדיף להתייעץ עם סוכן. "יש דירוג באתר רשות שוק ההון – מדדי שירות, תשלום תביעות, מענה. יותר חשוב הוא להתקשר עם סוכן שאפשר לסמוך עליו וייתן את המענה שאנחנו מחפשים. עוד יותר חשוב, לראות שאנחנו מתייחסים לביטוחים הקיימים שלנו ולא רוכשים פוליסה שלא קשורה לביטוחים קודמים שיש לנו".

מה בעצם היתרון בסוכן על פני עבודה ישירה מול חברה? "כשאתה פונה ישירות לחברת ביטוח, החלטת שאתה רוצה לעבוד איתה בלבד. כשאתה פונה לסוכן, רובם עובדים עם כמה חברות. יש לפעמים כיסוי שעדיף לקנות מחברה אחת וכיסוי אחר מחברה אחרת. כשפונים לחברה אתה אחד ממיליון לקוחות, כשאתה פונה לסוכן הקשר יותר ישיר ואישי. לרוב הוא יכול לקצר זמנים וטווחים והוא מקל מאוד מבחינת קבלת שירות".

"בסופו של דבר כשאנחנו קונים ביטוח, נקווה שלא להשתמש בו. אבל אם חס וחלילה תהיה תביעה, נרצה שהיא תשולם. כשאתה עובד מול מוקד ישירות – הסיכוי שזה יקרה קטן יותר. כשאתה עובד עם סוכן – אתה יודע שיש בתחילת התהליך מישהו שמתאים את המוצר למה שאתה רוצה וצריך וגם בסופו יש מישהו שיסייע לך לממש את הפוליסה שרכשת", אומר הנדלר.

הוא גם מפריך את ההשערה הרווחת לפיה חברות הביטוח מנסות להתחמק כמה שיותר מתשלום למבוטחים.

"בתור אזרחים אנחנו לא שומעים על המקרים שמשולמים, אלא בעיקר על אלו שלא. בשנת 2018 שולמו תביעות של ביטוחי בריאות במעל מיליארד ו-300 אלף שקלים, כשתקציב סל התרופות עמד על 460 מיליון שקלים. אפילו נתקלתי במקרים שחברות הביטוח שילמו יותר ממה שהן חייבות. בזמן האחרון

''ישבתי עם זוג שהאישה היתה חולה ונזקקה לשני ניתוחים יחד. קופת החולים לא הסכימה לשלם את זה. ישבתי אצלם בלילה ולמחרת בבוקר היה לי אישור לשני הניתוחים הללו. הם היו אמורים לשלם השתתפות עצמית של כמה אלפי שקלים וגם לכך הצלחנו למצוא פתרון דרך חברת הביטוח".

"כמובן שאנחנו לא מצפים שחברות הביטוח לא יחלקו סתם כסף לכל דורש. לכן כל אדם צריך לדעת מה בדיוק הוא רוכש כדי שלא יופתע בזמן תביעה ויאמרו לו שאין לו את הכיסוי הזה", מסכם הנדלר.