בלעדיה שום חליפה לא תהיה שלמה
בלעדיה שום חליפה לא תהיה שלמהIStock

למרות שנדמה כי בישראל פחות נהוג להתהדר בחליפה ועניבה, למעשה המצב שונה בתכלית. אומנם אצלנו לא נהוג להגיע לעבודה בחליפה, כמו באירופה או בארצות הברית, אבל בעשורים האחרונים החליפה שוב זוכה לעדנה.

אחד הפריטים החשובים ביותר, שבלעדיו שום חליפה לא תהיה שלמה - הוא העניבה. בדרך כלל וברוב המקרים מדובר בעניבת צוואר סטנדרטית, ורק באירועים ממש מכובדים ורשמיים נרהיב עוז להופיע בעניבת פרפר (הידועה גם בשמה הצרפתי "פפיון").

אבל חוץ מהעובדה שעונבים עניבה, מה עוד אתם יודעים על פריט הלבוש הייחודי הזה? יוסי בן נון, המספק חליפות גברים כבר מעל 60 שנה, נידב לנו 10 עובדות מרתקות על עניבות.

עובדה 1 - העובי במאה ה-17, האנגלים עיצבו עניבה כל כך עבה ותפוחה - עד שאפילו חרב לא הייתה יכולה לחדור דרכה. עד כמה שידוע לנו הפורמט הזה לא שרד, וכיום נוהגים ללבוש עניבות יותר צרות. למרות זאת, כיום יש גם עניבות רחבות מאוד שנקראות "אסקוט", הנתחבות מתחת לחולצה ונראות נהדר לא פחות מעניבה רגילה.

עובדה 2 - העיצוב מבחינה 'עיצובית' יש הבדל בין עניבות המיוצרות באמריקה ובין אלו המיוצרות בבריטניה. ברוב המקרים, עניבות אמריקאיות מגיעות עם פסים היורדים מטה מהחלק העליון הימני לחלק התחתון השמאלי. לעומת זאת, עניבות בריטיות מעוצבות בדיוק להפך - הפסים יורדים מהחלק העליון השמאלי לחלק התחתון הימני. תודו שלא ידעתם את זה.

עובדה 3 - החומר כדי לייצר עניבת משי אחת באיכות גבוהה - דרושים יותר מ-100 גלמים של תולעי משי. בהנחה שתעשיית האופנה מייצרת עשרות מיליוני עניבות מדי שנה (הנתונים מדברים על 29 מיליון עניבות ב-2010 בחו"ל), תכפילו את זה פי 100 כדי להבין כמה תולעי משי דרושות כאן. נחסוך לכם את החישוב: לפחות 3 מיליארד גלמים.

עובדה 4 - הייצור אומנם יצרני עניבות נמצאים במספר ארצות ברחבי העולם, אבל היצרנית המובילה והגדולה ביותר בתחום היא העיר שנגז'ו (Shengzhou), הנמצאת בסין. כעת נשאר רק לתהות האם תעשיית העניבות הושפעה לרעה, בשל התפרצות מחלת הקורונה. נקווה שלא.

עובדה 5 - האוסף כמו בכל תחום, כמעט, מסתבר שיש גם אספנים של עניבות המתגאים באוסף של מאות ואף אלפי עניבות. למרבה הפלא, אספן של עניבות קיבל גם שם מיוחד משלו - גרבטולוגיסט (Grabatologist). עדיין לא מצאנו לזה גרסה בעברית.

עובדה 6 - האיסור אחרי מהפכת השלטון של חומייני באיראן ב-1979, מחוז גילאן אסר על מכירת עניבות מכל הסוגים. הם טענו שעניבה היא סמל לניוון המערבי, אבל משום מה לא אסרו על ענידת עניבות. הנוהג הזה התפשט לכל המדינה, וכיום לא ניתן למכור עניבות בשום מקום באיראן.

עובדה 7 - הנוחות מה יותר קל - לקשור בעצמכם עניבת פרפר או לקנות אחת מוכנה מראש? נתוני המכירות פותרים את ה"תעלומה" - 78% מכל הפפיונים שנמכרים הם פפיונים מוכנים, ורק 22% הם פפיונים המיועדים לקשירה עצמית. נוחות עדיפה על סטייל.

עובדה 8 - ההיסטוריה העניבה הראשונה בהיסטוריה נענדה, ככל הנראה, על ידי הקיסר הסיני הראשון - צ'ין שי חואנג די, שחי בסביבות שנת 200 לפני הספירה. כמובן שזו לא הייתה עניבה בצורתה המודרנית הידועה לנו, אלא יותר צעיף כלשהו שנכרך באלגנטיות סביב הצוואר.

עובדה 9 - המלחמה בימים עברו בהיסטוריה, מספיק היה לגעת בקשר העניבה בצווארו של גבר - כדי לגרום למלחמת דו-קרב בין שני הצדדים. כנראה שאופנת הגברים מעולם לא הייתה כה אינטנסיבית כמו בימים ההם.

עובדה 10 - המחיר העניבה היקרה ביותר בהיסטוריה יוצרה על ידי סטודיו לעיצוב בשם סאטיה פול בהודו. העניבה כוללת 150 גרם זהב ו-271 יהלומים, ומחירה עומד על 220,000 דולר. בקטנה.